آب مصرفی در زمین‌های کشاورزی اصفهان به یک پنجم تقلیل یافته است

اصفهان - رئیس جهاد کشاورزی اصفهان با بیان اینکه کشت محصولات جالیزی در اصفهان محدود است،گفت: با روش‌های نوین آبیاری و روش کشت ترکیبی میزان آب مصرفی زمین‌های کشاورزی را به یک پنجم تقلیل دادیم.

مهرداد مرادمند در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد اتلاف منابع آب به دلیل عدم استفاده از تکنولوژی پیشرفته آبیاری است، اظهار داشت: استان اصفهان با بکارگیری روش‌های آبیاری مدرن آبیاری سطحی و زیرساختی و روش‌های به‌نژادی و به‌زراعی توانسته است مصرف ۳۰۰ لیتر آب در هر هکتار از زمین کشاورزی را به ۱۰۰ لیتر آب کاهش دهد.

وی افزود: سطح کشت محصولات جالیزی در استان اصفهان بسیار محدود است و برای نمونه در برخی از محصولات مانند حبوبات و چغندرقند با تغییر فصل کشت توانستیم در مصرف آب کشاورزی صرفه‌جویی کنیم.

کشت محصولات کشاورزی مانند هندوانه خربزه در استان اصفهان بسیار محدود است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه کشت محصولات کشاورزی مانند هندوانه و خربزه در استان اصفهان بسیار محدود است، تصریح کرد: محصول هندوانه که در بازار استان اصفهان وجود دارد از مزارع جنوب کشور که شرایط مساعد کشت آن را دارند وارد می‌شود که امیدواریم این استان‌ها هم در کشت بی رویه محصولات جالیزی مصمم باشند.

وی بیان داشت: با روش‌های نوین آبیاری و بهره‌وری بالا در آب و روش کشت ترکیبی و تعبیه کنتور اندازه گیری حجم آب مصرفی میزان آب مصرف شده در زمین‌های کشاورزی را به یک پنجم تقلیل دادیم، برای نمونه مزرعه‌ای چند هکتاری در جرقویه با استفاده از روش‌های نوین آبیاری با سه هزار و ۵۰۰ لیتر آب ۴۰ تن خربزه تولید کرد.

روش‌های اتخاذ شده کشاورزان اصفهانی در کاشت صیفی‌جات سرآمد کشور است

مرادمند با اشاره به اینکه متوسط تولید محصولات جالیزی به غیر از پیاز و سیب زمینی ۴۰ تن در هکتار است، ابراز داشت: روش‌های اتخاذ شده کشاورزان اصفهانی در کاشت صیفی‌جات سرآمد کشور است؛ امروزه با روش‌های نوین آبیاری و کشت نشایی صیفی مورد نیاز استان اصفهان با بهره‌وری بالا در مصرف آب تهیه می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه از ۱۶۴ میلیون هکتار کل اراضی کشور در حال حاضر ۱۸.۸ میلیون هکتار در چرخه تولید محصولات کشاورزی قرار دارد، گفت: استان اصفهان به عنوان استان پیشرو در اصلاح الگوی مصرف آب و تاریخ کشت توانسته بیشترین بهره‌وری را در تولید صیفی‌جات داشته باشد.

کد خبر 4711466

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =