ترسیب کربن؛ بیابان زدایی، احیای مراتع و اشتغالزایی

آزادشهر- در تور رسانه ای معاونت توسعه روستایی در گلستان خبرنگاران از طرح های این نهاد در آزادشهر بازدید کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، خبرنگارانی در قالب تور رسانه ای معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در گلستان از دو روز گذشته وارد گلستان شده و تا ۲۷ شهریور در مناطق روستایی مختلف استان از جمله آزادشهر، کردکوی، علی آبادکتول، بندرترکمن و مراوه تپه از پروژه ها و طرح‌های اشتغالزایی روستایی بازدید خواهند کرد.

این سومین تور رسانه ای این نهاد است که پس از استان‌های قزوین و البرز در گلستان برگزار می شود و در آن اقدامات و فعالیت هایی که باعث اشتغال و توسعه روستاها شده توسط خبرگزاری های مختلف که در آن حضور دارند، بازتاب داده خواهد شد.

در روز اول فعالیت این تور، خبرنگاران با حضور در آزادشهر از روستای فارسیان بازدید کرده و با طرح بهسازی بافت باارزش روستا آشنا شدند؛ همچنین آن ها از روستای نراب که در حال بازسازی واحدهای خسارت دیده از طوفان و رانش است، دیدن کردند.

طرح ترسیب کربن در روستای نراب و وامنان و پروژه کاله زردآبه و پخش سیلاب تیل آباد از دیگر طرح های مورد بازدید بود.

خبرنگاران ضمن بازدید از این مناطق به بررسی فعالیت های انجام شده پرداخته و با چالش های موجود که افراد روستا با آن درگیر بودند، هم آشنا شدند.

طرح ترسیب کربن در آزادشهر

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان در حاشیه بازدید از طرح ترسیب کربن در جمع خبرنگاران اظهارکرد: پروژه های مدیریت مشارکتی منابع طبیعی و توسعه پایدار روستایی به عنوان طرح ترسیب کربن شناخته شده که در آزدشهر از سال ۹۳، جهت مبارزه با بیان زایی در سطح ۴۸ هزار و ۳۲۹ هکتار در روستاهای تیل آباد، خوش ییلاق، سیب چال، کاشیدار، نراب و وامنان با جمعیتی بالغ بر ۶ هزار و ۸۷۷ نفر در حال اجرا است.

عبدالرحیم لطفی افزود: این پروژه با کاهش گازهای گلخانه ای در مقیاس جهانی، حفاظت و احیای منابع طبیعی با مشارکت مردم در مقیاس ملی، بهبود شاخص های توسعه انسانی از طریق توان افزایی و بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی در مقیاس محلی در حال اجرا است و توانسته گام های موثری همچون اشتغال پایدار و افزایش درآمد، ایجاد پوشش سبز، مشارکت فعال و ۱۰۰ درصدی جوامع محلی، ایجاد انگیزه و تقویت کارگروهی، حفظ و حراست بیشتر از عرصه های طبیعی و احیای مراتع تخریب یافته را بردارد.

وی در زمینه اقدامات انجام شده این طرح در آزادشهر گفت: ثبت تعاونی فراگیر دهستان توسعه پایدار چشمه ساران، ایجاد تشکل های جوامع محلی به عنوان کمیته توسعه روستایی و ایجاد ۶ صندوق خرد روستایی در ۶ روستای هدف با ۱۴۷ گروه از جمله این اقدامات است.

لطفی بیان کرد: تاکنون مردم در این ۶ صندوق هشت هزار و ۷۱۴ میلیون ریال پس انداز داشته و هزار و چهار وام خوداشتغالی در راستای پرورش زعفران، پرورش قارچ، پرواربندی گوسفند، مغازه داری، مشاغل خانگی، گاوداری و غیره پرداخت شده است.

وی گفت: در راستای طرح ترسیب کربن در سطحی معادل ۳۵ هکتار گونه های آویشن و گل گاوزبان کشت شده و ۹۵ هزار اصله نهال گلدانی مرتعی با گونه های آگروپایرون النگاتوم و فستوکا در مساحت ۱۶۰ هکتار کاشته شده است.

لطفی ادامه داد که ایجاد ۳۳۰ دستگاه آبشخور، نهال کاری مثمر در بیش از ۴۶۰ هکتار، جنگلکاری در مساحت ۳۰ هکتار، اصلاح و احیاء مراتع و کودپاشی حدود هزار و ۲۰۰ هکتار، اصلاح و احیای مراتع، کپه کاری و بذرکاری حدود ۳۰۰ هکتار و احیای ۱۲ آب انبار از جمله اقدامات طرح ترسیب کربن در آزادشهر است.

وی اظهارکرد: توزیع ۱۰ تن بذر یونجه، ساخت مدرسه ۶ کلاسه با هدف این طرح، استفاده از انرژی های نو در دامداری ها، توزیع ۱۰ تن بذر یونجه و توزیع بیش از ۷۸ هزار اصله نهال گل محمدی، توزیع دو هزار و ۱۵۰ اصله زرشک هم انجام شد.

طرح های آبخیزداری

با توجه به این که گلستان جزو استان‌های سیل‌خیز کشور است طرح ها و اقداماتی در راستای کاهش خسارات مالی و جانی در این استان انجام می شود.

یکی از این طرح ها آبخیزداری است که به گفته لطفی مطالعات آن در نیمی از استان گلستان انجام شده است.

وی همچنین از اجرایی شدن این طرح در حدود ۵۳۰ هزار هکتار از اراضی گلستان خبر داد و گفت: با احداث سیل بند در بالادست خسارات کمتری به بخش کشاورزی وارد می شود.

لطفی با بیان این که حفظ سکونتگاه‌های روستایی و شهری برای ما اهمیت دارد، ادامه داد: در استای مقابله با سیل، پروژه های سرشاخه گیر را انجام داده تا سیلاب را کنترل و فیلتر کند.

وی تغذیه سفره زیرزمینی را از اهداف اجرای پروژه‌های آبخیزداری دانست و افزود: اجرای این پروژه در کنترل فرسایش خاک، کنترل و مهار سیلاب‌، توسعه و تقویت پوشش گیاهی در شیب‌های ناپایدار برای کنترل هرز آب‌ها و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی تأثیرات بسزایی دارد.

لطفی گفت: پروژه‌های آبخیزداری می‌تواند به عنوان زیربنای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال مورد توجه برنامه‌های توسعه در کشور قرار گیرد.

کد خبر 4719393

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha