نشست «زبان تصویرآفرینی قرآن کریم» برگزار می شود

هشتادمین نشست علمی مدرسه دراماتورژی قرآن کریم به واکاوی زبان تصویری قرآن امروز خواهد پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه سلسله نشست‌های علمی دراماتورژی قرآن کریم، نشست هشتادم به «زبان تصویرآفرینی قرآن کریم» اختصاص یافته است.

این نشست با حضور آزاده عباسی عضو هیئت‌ علمی دانشگاه قرآن و حدیث، چهارشنبه ۳ مهرماه از ساعت ۱۶ در شهر مقدس قم، خیابان هنرستان، هنرستان ۲۰، مدرسه اسلامی هنر برپا می شود.

عباسی در معرفی این موضوع نوشته است: تصویر آفرینی، روشی جدید و ابتکاری است که در آن مفاهیم تجسم می‌یابند و حتی به صورتی جلوه می‌کنند که گویی خواننده آن‌ها را می‌بیند. در این‌گونه موارد کلمه از قالب تنگ خود خارج شده و به عالمی زنده و پویا قدم می‌گذارد. از جمله مباحث روزآمد در مطالعات قرآنی که به درک فحوای آیات کمک شایانی می‌کند، اسلوب بلاغیِ تصویرآفرینی هنری در قرآن است.

وی افزوده است: قرآن کریم منشوری آسمانی است که دارای بیان بصری خاصی است. سراسر آیات این کتاب آسمانی به‌مثابه والاترین معجزه مکتوب پوشیده از تصویر است. یکی از وجوه سادگی و قابل‌فهم بودن بیان آیات، همین بیان تصویری و ملموس بودن بیان ذهنی آن است. در عمده پژوهش های بلاغی از زمان جرجانی (قرن۵) تاکنون برای خلق تصاویر مفرد به شیوه‌های بلاغی و نوع کارکرد کلمات و حروف بسنده شده و از اسلوب‌های بلاغی بهره برده شده است.

کد خبر 4728531

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =