اصفهان با تکیه بر اقتصاد فرهنگ به سمت جهانی شدن می رود

اصفهان-رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان گفت: اصفهان با استفاده از قابلیت و ظرفیت های بومی خود و با تاکید بر اقتصاد فرهنگ می تواند به یک شهر جهانی مبدل شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد عیدی، بعدازظهر سه شنبه در سی و نهمین نشست سه شنبه ها با رسانه با تبریک روز سلامت  اظهار داشت: در توسعه پایدار شهری، شهروندان سالمند باید کارگزار باشند.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر با مصوبات وزارت کشور روند ساختاری و اهداف این سازمان دستخوش تغییر شده است، اظهار داشت: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی با کاهش بودجه مواجه است. در سال گذشته بودجه این سازمان چهار میلیارد و ۵۸۴ میلیون تومان بود که امسال با رشد ۲۸ درصدی به پنج میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان افزود: با تکانه های ارزی هزینه های سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان چند برابر افزایش یافته است.

حرکت به سمت شهر فرهنگی با سه شاخص انسان محوری، معناگرایی و زیست پذیری

وی با تاکید بر اینکه در سیر تحول شهر، حرکت به سمت شهر فرهنگی اجتناب ناپذیر است، ادامه داد: انسان محوری، معناگرایی و زیست پذیری سه شاخص شهر فرهنگی است؛ در شهر فرهنگی، در تعاملی سازنده شهر و شهروند به یکدیگر احترام می گذارند.

وی بیان داشت: به منظور رسیدن به شهر  فرهنگی سطح مشارکت جویی شهروندان را با اجماع و انعقاد تفاهم نامه هایی با سازمان های مختلف افزایش دادیم.

عیدی با تاکید بر اینکه توافق و افزایش سطح اجتماعی موجب افزایش نشاط اجتماعی می شود، ابراز داشت: افزایش سطح مشارکت جویی در بین شهروندان با همکاری سازمان های مردم نهاد و هئیات مذهبی موجب تقویت کارکردهای اجتماعی در نصف جهان شده است.

وی با ارائه آماری از افزایش ۵۳ درصدی مشارکت جویی در رویدادهای فرهنگی و افزایش ۸۰ درصدی مشارکت شهروندان در اداره سلامت شهر ادامه داد: پیشبرد اهداف سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی بر مشارکت جویی و افزایش انگیزه و توسعه خلاقیت شهروندان مبتنی شده است.

اقتصاد فرهنگ ظرفیت بومی اصفهان را جهانی می کند

معاون فرهنگی شهردار اصفهان با تکیه بر اهمیت اقتصاد فرهنگ اظهار داشت: اصفهان با استفاده قابلیت و ظرفیت های بومی با تاکید بر اقتصاد فرهنگ می تواند به سمت جهانی شدن گام بردارد.

وی افزود: در اقتصاد فرهنگ به تنوع و تکثر و رعایت حق دسترسی و تصمیم گیری شهروندان تاکید می شود.

عیدی با بیان اینکه برنامه های فرهنگی باید از جذابیت کافی برخوردار باشد، ابراز داشت: اصفهان تنها شهری در کشور است که مدل "شهروندی فرهنگ" را برنامه ریزی کرده و شهرهایی همچون شهریار و قزوین خواستار همکاری شدند.

وی افزود: در سال گذشته یک هزار و ۴۲۲ عنوان برنامه در شهر اصفهان با هزار و پانصد اجرا برگزار شد؛ در شش ماه ابتدای امسال نیز ۴۹۱ عنوان برنامه توسط سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری برگزار شده است.

سیاست گذاری سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی بر نظر مدیریت شهری و نظرسنجی مردم

رئیس سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری اصفهان در پاسخ به خبرنگار مهر که اهداف برنامه ریزی سازمان مذکور توسط سیاست گذاری شورا و یا نیازسنجی مردم انجام می شود، گفت: در شهر فرهنگی موازنه انسان و شهر مدنظر است.

وی با بیان اینکه سیاست گذاری در سطح فرهنگ از منظر کنشگران و کارشناسان سنجیده می شود، ابراز داشت: طبق مصوبه وزارت کشور لازم است برای کلانشهرها پیوست فرهنگی تعریف شوود ما در تلاش هستیم تا با اجرایی کردن پیوست فرهنگی در اصفهان، فعالیت هایمان را با نیاز واقعی جامعه پیش ببریم.

کد خبر 4734048

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =