دلیل اعتراضات اخیر عراق از زبان یک نوجوان عراقی

یکی از خبرنگارهایی که روزهای اربعین در عراق بوده، از خانواده‌ای که در اعتراضات اخیر عراق حضور داشتند، درباره دلایل اتفاق‌ها پرسیده است.

مجله مهر: میکائیل دیانی، خبرنگاری که روزهای اربعین به عراق رفته بود، مهمان خانواده‌ای بوده که پسر بزرگشان از معترضین اخیر عراق بوده است و در این‌باره نوشته است:

«در منطقه سدره در شهرستان حیدریه هر سال میهمان یک خانواده فرهیخته ایم. امسال یکی از دوستان پسر خانواده به نام معن هم که اهل کرکوک است آن شب آنجا بود.
معن از فعالین اعتراضات اخیر عراق بود ‌و تا آخر شب در مورد اتفاقات عراق یا به قول خودشان مظاهرات گفتگو کنیم.

از حرف‌هایش این نکته ها در مورد اعتراضات در آمد که شاید برای شما هم جالب باشد:

۱-تظاهرات صرفا دلیل اقتصادی اجتماعی دارد و ناظر به ناکارآمدی دولت است.
۲-آنچه مردم می خواهند مدرسه؛ بیمارستان؛ جاده ‌کار برای جوانان است.
۳-در تظاهرات و اعتراض به وضعیت نامناسب بین اکثر مردم عراق اجماع وجود دارد اما این ربطی به براندازی علیه حاکمیت عراق ندارد.
۴-در فضای تظاهرات اقلیت هایی پرداخت عراق مثل بعثی‌ها تلاش کردند جریان اعتراضات را تغییر دهند ولی از سوی خود مردم پس زده شدند اگرچه حرکات آنها در رسانه های امریکایی و سعودی بازتاب بسیاری داده می شد.
۵-تظاهرات هیچ ربطی به ایران ندارد و هیچ شعاری هم علیه مردم یا حکومت ایران در تظاهرات داده نمی شد؛ آنچه که در فضای مجازی پخش می شد کار سعودی ها و امریکایی ها بود؛ حتی فیلم های جعلی ساخته بودند که نظامیان با زبان فارسی در حال زدن عراقی ها بودند که جعلی بودنش سریع مشخص شد.
۶-خیلی از رسانه های امریکایی و سعودی تلاش کردند که این تظاهرات را تفرقه و تخریب بین ایران و عراق نشان دهند درحالیکه هیچ فاصله ای بین مردم ایران و عراق نیست. ما با هم برادریم حتی معتقدیم باید از تجربیات ایران که کشوری پیشرفته ساخته در اداره و ساخت کشورمان استفاده کنیم.
۷-ما عاشقان ایران؛ آیت الله سیدعلی خامنه ای و قاسم سلیمانی هستیم و کمک های آنها برای نجات عراق را فراموش نمی کنیم. ما از عمق جانمان به این شعار معتقدیم که الحسین یجمعنا.
۸-ما بخاطر زوار امام حسین و پیاده‌روی اربعین تظاهرات را تعطیل کردیم؛ مخصوصا بخاطر زوار ایرانی که سعودی ها داشتند بین ما و آنها تخریب ایجاد می کردند؛ و مثل همیشه و حتی بیشتر از همیشه در جنب و جوش و تدارک خدمت به زوار هستیم و بعد از ایام زیارت اربعین از بیست و پنجم صفر دوباره تظاهرات سراسری برای گرفتن حقوق مان را از سر می گیریم.
۹-معن خودش از اعضای حشدالشعبی است؛ پدرش هم عضو حشدالشعبی است و برادرش هم عضو حشدالشعبی بود که در جنگ با داعش شهید شده است.»

کد خبر 4750613

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =