خروج از بحران قیمت با توسعه سردخانه ها در کشور ممکن است

سپیدان _ وزیر جهاد کشاورزی گفت: برون رفت از وضعیت ناهنجار قیمت محصولات کشاورزی با توسعه سردخانه ها ممکن است که در استان فارس ظرفیت نگهداری ۳۸۰ هزار تن وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود حجتی ظهر پنج شنبه نهم آبان ماه در دومین سفر خود به استان فارس در سال جاری در بازدید از سردخانه دو مداره سپیدان سلامت پارس واقع در شهرستان سپیدان، تصریح کرد: با توجه به گستردگی باغ ها و میزان تولیدات سبزی، صیفی و باغی، استان فارس نیاز به ظرفیت نگهداری ۸۰۰ هزار تن محصولات سردخانه ای را دارد که ۲۰۰ هزار تن در دست ساخت است و برای ۲۰۰ هزار تن دیگر باید مجوز جدید صادر شود. 

وی با اشاره به اینکه امسال ۴.۵ میلیون تن سیب در کشور تولید شده است، افزود: صادرات تنها راهی است که این محصول قیمت واقعی خود را پیدا کند از این رو باید حداقل ۱.۵ میلیون تن سیب صادر شود و در این راستا با همکاران وزارت صمت که مسئول صادرات و تسهیلگری هستند در زمینه صادرات هر چه بیشتر سیب رایزنی شده است.

به گفته وی بیشترین مصرف محصولات کشاورزی کشور، جنبه تازه خوری و جهت عرضه به بازارهای داخلی است که با توجه به تولید انبوه باید فرآوری محصولات و  بازارهای صادراتی بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی در ارتباط با سردخانه دو مداره سپیدان سلامت پارس گفت: سرمایه گذار این سردخانه ده هزار تنی علاوه بر سردخانه داری، لبیل گذاری، بسته بندی و صادرات را انجام می دهد که جای تقدیر دارد.

حجتی راه دیگر برون رفت از وضعیت ناهنجار قیمت ها را توسعه سردخانه ها دانست و افزود: واحدهای فرآوری کم و بیش ایجاد شده اند که باید توسعه پیدا کنند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سال گذشته حدود سه هزار گلخانه در سطح کشور ایجاد شده و سطح گلخانه ها به ۱۵ هزار هکتار رسیده است، گفت: توسعه گلخانه ها رشد نزدیک به ۲۵ درصدی را داشته است.

وی با قدردانی از سخت کوشی و پیگیری مردم در توسعه گلخانه ها تصریح کرد: روند توسعه گلخانه ها باید رو به افزایش باشد چرا که با توجه محدودیت منابع آبی، کشت های گلخانه ای ضرورت فعلی کشور است.

حجتی اظهار کرد: ایجاد پایانه های صادراتی در دستور کار ما قرار دارد تا زنجیره تولید ایجاد و محصولات گلخانه ای به صورت متمرکز با بسته بندی طبق سفارش متقاضی تهیه و صادر شود.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه امسال توسعه ۵۵۰۰ هکتار گلخانه را در دستور کار داریم، گفت: در گلخانه با مصرف یک واحد آب، بیش از هشت برابر فضای باز  خیار تولید می شود.

وی تاکید کرد: در تولیدات گلخانه ای سلامت محصول رعایت شده و این تولیدات بازار پسندی خوبی دارد و فوق العاده می تواند به صادرات ملی و اقتصاد خانوار ما کمک کند.

حجتی با اشاره به تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۸ و همچنین تهسیلات قانون ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، گفت: این تسهیلات یارانه ای است ولی جوابگوی تقاضا نیست که برای افزایش آن با مجلس و سازمان برنامه و بودجه در حال رایزنی هستیم.

در ادامه چنگیز اسفندیاری در بازدید از سردخانه دو مداره سپیدان سلامت پارس واقع در شهرستان سپیدان استان فارس، تصریح کرد: تا پایان سال ۹۱ حدود دو میلیون تن سردخانه بالای صفر در کشور وجود داشت که از سال ۹۲ تاکنون به حدود ۵.۱ میلیون تن رسیده است.

وی با اشاره به اینکه محصولات کشاورزی دو ویژگی مهم و اساسی فصلی بودن و فسادپذیری دارند، افزود: نگهداری آن ها در سردخانه ها نقش اساسی در کاهش ضایعات، افزایش بهره وری و توسعه صادرات دارد.

اسفندیاری با اشاره به اینکه در استان فارس ظرفیت سردخانه ها از ۱۵۰ هزار تن به ۳۸۵ هزار تن رسیده، اظهارکرد: برنامه ریزی برای ۸۰۰ هزار تن در این استان شده چرا که این استان قطب تولید محصولات کشاورزی است.

مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی احداث سردخانه های بالای صفر در استان فارس و کل کشور را از اولویت های اصلی دانست و افزود: حدود سه میلیون تن سردخانه با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد وجود دارد که اگر به بهره برداری برسد مشکلی در ارتباط با نگهداری محصولات کشاورزی نخواهیم داشت.
کد خبر 4760000

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =