۹۵درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی است

بندرعباس - معاون حفاظت منابع آب هرمزگان گفت: چون ۹۵درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی است، طرح داناب به صورت پایلوت در ۵ دشت استان که بیشترین بخش کشاورزی در آن مکان قرار دارد، اجرا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، جمشید عیدانی ظهر سه شنبه در نشست خبری اجرای طرح داناب استان هرمزگان اظهار داشت: بر اساس سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف، دستگاهها موظف شدن که مطابق اهداف اصلاح الگوی مصرف و تحقق این امر، برنامه هایی را دنیال کنند.

وی افزود: یکی از این برنامه ها می تواند به بالابردن دانش آبی افراد جامعه اشاره کرد که این افزایش دانش آبی هم رده های مختلفی می توان انجام داد که بر اساس نظر سنجی ها بهترین روش، آگاهی دادن به افراد در سنین پائین و ابتدائی هست تا بتوان این امر در نسل آینده نهادینه شود.

عیدانی اضافه کرد:برای انتقال اطلاعات اولیه و دیتاهای سنجش شده توسط مجموعه تخصصی آب منطقه ای نیازمند آن بود که توسط یک حلقه دیگر پردازش و آماده سازی شود که این حلقه همان جهاد دانشگاهی بود.

معاون حفاظت وبهره برداری منابع آب هرمزگان گفت: قطعا این پژوهش ها و اطلاعات پردازش شده توسط یک دستگاه متخصص باید به دانش آموزان انتقال داده می شد که با توجه به قدمت و تجربه دستگاه آموزش و پرورش در تربیت افراد، این کار به آموزش و پرورش سپرده شد.

عیدانی ادامه داد: ۹۵ درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاوری استفاده می شود، سه در صد در مصارف شرب و بهداشت و دو درصد نیز در صنعت استفاده می شود. طبق آمار بهترین مکان برای صرفه جوئی در بخش کشاورزی است.

وی به هدف آموزش دانش آموزان در این طرح اشاره کرد و اضافه کرد: چون اکثر خانواده های استان به نوعی درگیر یا مرتبط با فعالیت کشاورزی هستند، دانش آموزان به عنوان شهروندان آینده جامعه می توانند با آگاهی بخشی به خانواده ها و انتقال دانش های اصلاح الگوی مصرف به ما در راستای ایجاد فرهنگ صرفه جویی کمک کنند.

عیدانی با بیان اینکه تفاهم نامه های زیادی دربخش آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در مورد اصلاح الگوی مصرف مورد استفاده قرار گرفت، تصریح کرد: در ابتدا با حضور کارشناسان آب منطقه در مدرسه و کلاس درس همراه بود ولی در بازخورد، سنجش و پایش آن و اندازه گیری اثر بخشی طرح با مشکل مواجه بودیم. تنها طرحی که در آموزش، عملکرد آموزش و کیفیت آموزش و همچنین بازخورد آن موفق بودیم، طرح داناب است چون در چهار چوب علمی و تخصصی دیده شده که تمام مراحل مورد سنجش قرار می گیرد.

کد خبر 4775565

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =