میزان سن زدگی گندم ۲۲ درصد کاهش یافت/افزایش مبارزه با علف‌های هرز

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: میزان سن زدگی غلات بالای دو درصد در کشور نسبت به سال گذشته ۲۲.۵ درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمدرضا درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به مبارزه با سن غلات در ۲۸ استان کشور گفت، در سال زراعی ۹۷-۹۸ در  بیش از  یک‌میلیون و ۳۸۵هزار هکتار مبارزه شیمیایی با سن غلات انجام‌شده است.

وی دراین‌باره افزود: میزان سن زدگی غلات بالای دو درصد در کشور نسبت به سال گذشته ۲۲.۵ درصد کاهش داشته است.

درگاهی بابیان اینکه در سال زراعی ۹۷-۹۸ نسبت به سال زراعی گذشته ۸۳ هزار تن به میزان ۱۸ هزار و ۷۷۲ تن کاهش داشته است، تصریح کرد: این مبارزه در ۳۱ استان کشور انجام‌شده است.

وی با تأکید بر اینکه در بیماری‌های گندم نیز افزایش مبارزه داشته‌ایم، تصریح کرد: در ۷۱۷ هزار و ۳۰۰ هکتار از سطح مزارع گندم مبارزه انجام شده که نسبت به سال قبل ۲۶ درصد افزایش مبارزه را نشان می‌دهد.

درگاهی با اشاره به مبارزه زنگ زرد در سال زراعی ۹۷-۹۸ گفت: مبارزه با این بیماری در بالغ‌بر ۱۶۶ هزار و ۲۷۵ هکتار بوده که نسبت به سال زراعی قبل حدود ۸ برابر افزایش سطح مبارزه داشته‌ایم.

وی تصریح کرد: شرایط آب و هوایی در سال جاری برای افزایش بیماری مساعد بوده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور  اذعان داشت: مجموع مبارزه در آفات گندم به‌جز سن غلات در سال زراعی ۹۷-۹۸ در حدود ۳۵۳ هزار و ۵۴۴ هکتار بوده که نسبت به سال زراعی قبل از آن حدود ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی درباره علف‌های هرز گندم نیز گفت: در سطح کشور در حدود ۴ میلیون و ۲۰۰هزار هکتار با انواع علف‌های هرز پهن‌برگ و نازک برگ گندم مبارزه انجام‌شده که نسبت به مبارزه با علف‌های هرز سال زراعی قبل در حدود ۵ درصد افزایش داشته است.

کد خبر 4778696

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =