افزایش کشفیات سوخت قاچاق و مواد مخدر در مرزها

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به افزایش کشفیات سوخت قاچاق و مواد مخدر در مرزها طی سال جاری گفت: مرزبانان فرزندان این ملت هستند و باید با ابزارهای علمی و فناوری، رفاه را برای آنها فراهم کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا در گردهمایی ارائه نیازهای فناورانه در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه ایران کشوری بزرگ با بیش از 8هزار و 755 کیلومتر مرز است، گفت: ایران با ۱۵ کشور همسایه است که پس از کشورهای چین و روسیه به لحاظ تعداد همسایگان در رتبه سوم قرار دارد.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب حفاظت از مرزها در اولویت کشور نبود، افزود: این در حالی است که پس از انقلاب اسلامی، این امر مورد اهتمام ویژه ای قرار گرفت و در جمهوری اسلامی ایران تعریف خاصی پیدا کرد.

فرمانده مرزبانی ناجا به موضوع قاچاق اشاره کرد و ادامه داد: قاچاق در همه مرزهای کشور مشخصات یکسانی ندارد؛ به گونه ای که در مرزهای شرقی کشور مواد مخدر، در مرزهای شمال غربی کالاهای ضد فرهنگی و ضد امنیتی و در حوزه دریا قاچاق لوازم خانگی و ضد فرهنگی انجام می شود.

وی با ابراز تاسف از این که در برخی از مرزهای مشترک با همسایگان، مدیریت مشترک انجام نشده است، خاطرنشان کرد: مدیریت مرزها با کشورهای همسایه بیشتر یک طرفه و از سوی جمهوری اسلامی ایران انجام شده است اما در برخی از مرزها مانند مرزهای شمالی (کشورهای ترکمنستان و آذربایجان) به دلیل آن که به صورت هماهنگ و همزمان مدیریت می‌شود، مرزداری کنترل شده است.

سردار رضایی با تاکید بر اینکه مرزبانی در دریا نیازمند مدیریت و ابزارهای خاصی است، خاطرنشان کرد: این گردهمایی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا موجب تقویت ارتباطات میان حوزه‌های اجرایی و دانش بنیان خواهد شد و این امر اقدام جدیدی است که باید ادامه یابد.

وی با تاکید بر ضرورت به کارگیری فناوری های نوین در امر مرزبانی گفت: در مرزهای جنوب شرق کشور بادهای تند و گرمای بیش از 6 ماه نیز حاکم است و در مرزهای آبی شرایط شرجی وجود دارد و مرزبانان باید با شناور های قدیمی اقدام به مرزبانی کنند.

فرمانده مرزبانی ناجا با بیان اینکه ما برای مقابله با قاچاق اقدامات قانونی و جدی در نظر داریم، عنوان کرد: در سال جاری در حوزه سوخت با بیش از ۳۵ درصد افزایش کشف سوخت و در حوزه مبارزه با موادمخدر با ۹۵ درصد افزایش کشفیات مواجه هستیم.

سردار رضایی با تاکید بر این که در سال جاری با افزایش ۶ برابری کشفیات ارز روبه‌رو بودیم، خاطرنشان کرد: به دلیل یک سری ناهماهنگی‌ها در حوزه مدیریت، همچنان شاهد خروج جوجه‌های یک روزه و همچنین قاچاق گوجه فرنگی هستیم.

سردار رضایی با تاکید بر این که شرایط امروز مرزبانی بسیار حساس تر و دقیق تر شده است، اظهار داشت: از بازدید مسئولان از مرزهای کشور حمایت می‌کنیم تا دستگاه‌ها در بازدیدهای خود از نیازمندی‌های بخش مرزبانی کشور مطلع شوند و بتوانند با همکاری بخش‌های علمی و دانشگاهی این نیازمندی‌ها را مرتفع کنند.

فرمانده مرزبانی ناجا عنوان کرد: خوشحالیم که در چنین گردهمایی حضور یافتیم تا بتوانیم از فناوری‌های نوین در امر مرزبانی استفاده کنیم؛ مرزبانان فرزندان این ملت هستند و باید با ابزارهای علمی و فناوری، رفاه را برای آنها فراهم کنیم تا با اعتقاد راسخی که به کشور دارند به صورت هدفمند با پدیده قاچاق کالا و ارز مبارزه کنند.

کد خبر 4780481

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =