ویژگی بیانیه گام دوم نگاه امید بخش به آرمان تمدن‌سازی اسلامی است

مدیر مرکز طوبی تأکید کرد: ترسیم آرمان‌ها و مقصد حرکت انقلاب یعنی تمدن‌سازی و زمینه‌سازی ظهور منجی موعود از ویژگی‌های مهم بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حلیمه علیشاهی، مدیر مرکز تخصصی طوبی در رابطه با ویژگی‌های متنی بیانیه گام دوم با تاکید بر بعد تمدنی این بیانیه اظهار داشت: یکی دیگر از مهمترین ویژگی‌های بیانیه گام دوم نگاه بلند و امید بخش رهبر معظم انقلاب درباره آینده انقلاب اسلامی و آرمان تمدن‌سازی اسلامی است.

وی در رابطه با دومین ویژگی متنی بیانیه افزود: امیدبخشی این پیام و نگاه مثبت رهبر معظم انقلاب مبتنی بر توکل بر تحقق وعده‌های الهی است.

مدیر مرکز طوبی افزود: این نگاه بلند درون‌مایه صلابت، استواری و خستگی‌ناپذیری انقلابیون را ضمانت و آرمان‌های آنان را از نگاه‌های سکولاریستی برپایی حکومت و رفاه مادی و به بلندای تمدن‌سازی اسلامی ارتقا بخشیده و مانع از گرفتاری آنان در تنگه احد عافیت‌طلبی می‌شود.

وی در رابطه با دستاوردهای انقلاب اسلامی ابراز کرد: اینکه دستاوردهای انقلاب بیش از چیزی است که مردم احساس می‌کنند امر قابل قبولی است که می‌تواند از چند منظر بررسی شود: انتظارات مردم از انقلاب به جهت اسلامیت نظام و اتکاء آن به دین، در سطحی بسیار متعالی تعریف شده است، از طرفی به دلایل مختلف هنوز با این آرمان‌ها فاصله طولانی داریم، لذا مردم بیش از آنکه راه رفته و دستاوردهای موجود را دریابند، کاستی‌ها و فاصله‌ها را در می‌یابند و پس از مقایسه با هم، شاید نمره خوبی به این دستاوردها ندهند. متأسفانه در سالهای پس از انقلاب، تحت تأثیر شعارهای مسئولین و همچنین هجمه‌های فرهنگی اهداف انقلاب در اذهان برخی از مردم، دچار تغییر اولویت‌بندی و یا حتی تغییر محتوایی شده است. لذا مقام معظم رهبری در بخشی از بیانیه به این موضوع اشاره نموده و فرموده‌اند اگر بی‌توجهی، شعارهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی در برهه‌هایی از تاریخ چهل‌ساله نمی‌بود بی‌شک دستاوردهای انقلاب بیش از این بود. عدم اطلاع نسل‌های بعد از انقلاب از وضعیت کشور در سالهای قبل، نیز یکی از مهمترین عوامل عدم ملموس بودن دستاوردهای انقلاب برای آنان است. نکته اساسی‌تر اینکه انقلاب اسلامی در فضای انتزاعی و بکر تحقق نیافته است و در عمر چهل‌ساله خود با انواع موانع و دشمنی‌ها در مسیر تحقق آرمانهایش مواجه شده است، بدیهی است که هر جا این موانع کارگر افتاده و اسلامیت نظام دچار خدشه شده است، آسیب‌های فراوانی ایجاد شده که گاه بیش از دستاوردها به چشم می‌آید.

علیشاهی در توضیح یکی دیگر از نکات برجسته این بیانیه بیان کرد: ثبات و پایداری در حفظ آرمانهای انقلاب با وجود گذشت چهار دهه از آن، نگاه واقع بینانه و منصفانه نسبت به عمر چهل ساله انقلاب اسلامی و نقاط قوت و ضعف آن، ارائه تصویری از آینده انقلاب همراه با الزامات آن، توجه به همه ظرفیت‌های مادی و معنوی انقلاب از جمله جوانان، تعریف نیروی انسانی مورد نیاز گام دوم انقلاب، آسیب‌شناسی و دشمن‌شناسی دقیق از مهمترین نکات این بیانیه به شمار می‌رود که مانند همیشه نشانگر رهبری داهیانه و آینده نگر مقام معظم رهبری به شمار می‌رود.

وی درباره رابطه با چشم انداز ترسیم شده برای مرکز علمی طوبی در بیانیه گام دوم ابراز کرد: به دلیل جوهره اسلامی نظام و انقلاب و آرمان‌های آن، مراکز حوزوی، به دلیل داعیه متولی پرورش اسلام‌شناس، اصلی‌ترین متولی تولید پشتوانه‌های نظری و ترسیم نظامات مورد نیاز تمدن‌سازی اسلامی به شمار می‌روند. بدیهی است در این موضوع به دلیل عمومیت فریضه علم آموزی برای زنان و مردان در اسلام تفاوتی میان مراکز خواهران و برادران وجود ندارد. در یک نگاه بلندمدت به مسئولیت‌های حوزه، زمینه‌سازی برای ورود به عرصه تولید مبانی نظری تمدن‌سازی اسلامی، تدوین نظامات اجتماعی مبتنی بر آموزه‌های دینی و تأمین نیروی انسانی متخصص دینی در عرصه‌های مختلف که لازمه تمدن‌سازی اسلامی است و لذا اولین وظیفه این مراکز می‌باشد.

این محقق و نویسنده کشورمان تصریح کرد: از سوی دیگر مراکز حوزوی به جهت دارا بودن سرمایه انسانی و طلاب فراوانی که باید مصداق اتم «جوان مؤمن و انقلاب و با انگیزه» باشند هم به جهت تربیت طلاب جوان با این ویژگی‌ها و هم به جهت ورود طلاب به عرصه‌های تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی مخاطب اصلی این پیام هستند. علاوه بر این با توجه به رهنمودهای هفتگانه مقام معظم رهبری، ورود عملی طلاب به عرصه‌های مختلفی از جمله جهاد علمی اخلاق و معنویت سبک زندگی اسلامی تحقق عدالت، و … که به طور مستقیم نیازمند مجاهدت و برنامه‌ریزی دقیق در راستای تأمین مبانی نظری و تربیت الگوهای عملی است از جمله وظایف حوزه‌های علمیه به شمار می‌رود.

وی اظهار کرد: بی‌تردید همان طور که نقش و رسالت مدارس علمیه خواهران چیزی جدا از نقش و رسالت حوزه‌های علمیه در برش مخاطبان خاص خود یعنی خواهران نیست، نقش و رسالت مرکز تخصصی طوبی، نیز همان نقش و رسالت سایر مدارس علمیه خواهران است. البته نکته‌ای که ممکن است در عین همانندی نقش‌ها انتظارات متفاوتی را از این مرکز رقم بزند، این است که این مرکز در کنار شأن حوزوی خود حمایت شده از سوی مرکزی است که رهبر معظم انقلاب از آن به «نماد روشنفکری حوزه» نموده‌اند. به این ترتیب نقش مرکز تخصصی طوبی، در کنار تربیت طلابی توانمند که مصداق عینی آن «جوان مؤمن انقلاب دانا و دارای انگیزه» است، جریان‌سازی علمی در محیط‌های حوزوی نسبت به تأمین الزامات تمدن سازی اسلامی می‌باشد. نقطه ثقل این وظیفه می‌تواند مسأله‌شناسی، اولویت‌سنجی و تدوین برنامه‌های علمی ناظر به رفع خلأهای موجود و ارائه الگوهای نظری و عملی مورد نیاز برای تحقق تمدن نوین اسلامی باشد.

این کارشناس تصریح کرد: در کنار این نقش که برگرفته از حیثیت حوزوی این مراکز است، حیثیت اختصاصی مرکز که ناظر به تربیت و پرورش طلاب خواهر است، مستلزم رسالت خاصی برای بانوان است. این رسالت که ذیل نقش محوری حوزوی آنان در تمدن‌سازی تعریف می‌شود ناظر به زمینه‌سازی برای نقش‌آفرینی نیمی از جمعیت جامعه تمدن‌ساز اسلامی است. اگر بپذیریم اقتضائات جهان امروز و عصر ارتباطات و اطلاعات به نحوی حضور علمی و اجتماعی زنان را در جامعه پررنگ‌تر و غیر قابل اجتناب نموده است، ارائه الگوهای نظری و عملی این حضور و اثبات کارآمدی نگاه دین به زن که مبتنی بر حفظ هویت او در همه عرصه هاست، از وظایف حوزه‌های علمیه و به طریق اولی از وظایف مدارس علمیه خواهران است.

کد خبر 4802300

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =