جمع‌آوری ۲۱ جلد تقریرات آیت الله محقق داماد توسط مراجع

قم - دبیر علمی همایش نکوداشت آیت الله سید محمد محقق داماد گفت: ۲۱ جلد از تقریرات آیت الله محقق داماد توسط مراجع عظام تدوین شده است که در این همایش رونمایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام رضا مختاری در نشست خبری که ظهر شنبه در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار شد، با بیان اینکه سال ۹۷ پنجاهمین سالگرد رحلت آیت الله سید محمد محقق داماد بود، اظهار کرد: با توجه به این تقارن در تلاش بودیم تا همایش تکریم از مقام علمی این عالم ربانی را داشته باشیم و آثار ایشان را در این همایش معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه بیشتر مراجع از شاگردان آیت الله محقق داماد هستند، تصریح کرد: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی، مرحوم آیت الله منتظری، مرحوم شهید بهشتی، مرحوم شهید مطهری و آیت الله شبیری زنجانی و آیت الله مکارم شیرازی از جمله شاگردان این عالم ربانی محسوب می‌شوند.

حجت الاسلام مختاری با تأکید بر اینکه درس آیت الله محقق داماد از مشکل‌ترین دروس علما محسوب می‌شد، عنوان کرد: با این وجود در درس ایشان نخبگان حوزوی حضور داشتند که امروز از مراجع تراز اول شیعه محسوب می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه آیت الله محقق داماد به دلیل سفرهای تبلیغی و اهتمام به تدریس نمی‌توانست برای تألیف زمانی تخصیص دهد، عنوان کرد: همه آثاری که از این عالم بزرگ باقی مانده تقریراتی است که توسط شاگردان ایشان جمع‌آوری شده است.

دبیر علمی همایش نکوداشت آیت الله محقق داماد ادامه داد: این عالم محقق از پیشگامان انقلاب بودند و از همراهان امام محسوب می‌شدند.

وی با بیان اینکه پس از انقلاب مقام علمی ایشان تجلیل و تکریم نشده بود، بیان کرد: سال گذشته بر اساس تاریخ قمری صدمین سال تأسیس حوزه قم بود که آیت الله محقق داماد از دست پروردگان حوزه قم است.

حجت الاسلام مختاری ادامه داد: یک دوره تقریرات ایشان و یک دوره درس فقه و دو دوره اصول فقه منتشر شده که در این همایش معرفی می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه ۲۱ جلد کتاب مربوط به آیت الله محقق داماد در این همایش رونمایی می‌شود، عنوان کرد: آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله طاهری، آیت الله سید علی داماد، آیت الله جوادی آملی به صورت تک جلدی و دوره‌ای ۲۰ جلد تدوین کردند و یک جلد نیز به نام آموزگار فقاهت تدوین شده که روز همایش رونمایی می‌شود.

دبیر علمی همایش نکوداشت آیت الله محقق داماد ادامه داد: با توجه به اینکه این عالم ربانی نوآوری فراوانی داشتند، تصمیم گرفته شد پس از برگزاری همایش چند شماره از نشریات حوزوی وابسته به دفتر تبلیغات و یک مجله از اندیشه‌های این عالم بزرگ مؤسسه آیت الله شاهرودی منتشر می‌شود.

وی اضافه کرد: یک جلد کتاب با عنوان آموزگار فقاهت برای مردم عموم جامعه در دست تألیف است.

کد خبر 4809478

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =