کرسی ترویجی مفهوم شناسی و گونه شناسی تعارض اخلاقی برگزار شد

در پژوهشکده اخلاق و معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی کرسی ترویجی نشست مفهوم شناسی و گونه شناسی تعارض اخلاقی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت، در راستای کرسی تخصصی الگویی برای تصمیم گیری اخلاقی، کرسی ترویجی با موضوع «مفهوم شناسی و گونه شناسی تعارض اخلاقی» را در روز دوشنبه ۱۶ دی ماه با ارائۀ حجت الاسلام والمسلمین حسن بوسلیکی برگزار کرد.

در این کرسی ترویجی که از ساعت ۱۰ الی ۱۲ برگزار شد، محمدتقی اسلامی مدیر گروه اخلاقِ پژوهشکده اخلاق و معنویت) و محمدجواد فلاح عضو هیئت علمی دانشگاه معارف به عنوان ناقد حضور داشتند.

در این جلسه ابتدا بوسلیکی پس از ذکر مقدمه‌ای درباره تعارض و شمردن انواع تعارض و ذکر مثال‌هایی در این زمینه، به بیان نظریه چهار مؤلفه‌ای «جیمز رست» در صدور فعل اخلاقی پرداخت که توجه جامعه علمی را به سمت خود جلب کرده است.

وی سپس مفهوم شناسی صحیح و گونه شناسی درست از تعارض اخلاقی را گام نخست برای طراحی الگویی قابل دفاع برای تصمیم‌گیری در موقعیت تعارض اخلاقی دانست و اظهار کرد: فقدان یا اختلال در هر کدام از اینها عدم صدور یا اختلال در فعل اخلاقی را به دنبال داشته و البته هر کدام از این مؤلفه‌ها، چالش‌های خود را دارند.

مدیر گروه تربیتِ پژوهشکده اخلاق و معنویت، در ادامه افزود: آنچه موضوع کرسی ترویجی کنونی است، به مؤلفه قضاوت اخلاقی مربوط است؛ قضاوت اخلاقی با تشخیص کار درست در هر موقعیتی سر و کار دارد. ارائه مفهومی روشن از تعارض اخلاقی، سبب بصیرت فاعل اخلاقی شده و مصادیق فراوانی را از ذیل این مفهوم خارج می‌کند و بلاتکلیفی او را به پایان می‌رساند. در یک دهه اخیر، این مفهوم مورد توجه اخلاق‌پژوهان داخلی قرار گرفته و در نوشته‌های متعدد، تعاریف مختلف و گاه ناسازگاری از آن ارائه شده است.

در ادامه این کرسی ترویجی، اسلامی و فلاح ضمن قدردانی از تلاش‌های انجام شده در این زمینه ذکر انواع تعارض، اذعان داشتند که تا کنون در منابع موجود، چنین پیشینه‌ای نبوده و این موضوع، نسبتاً بکر و جدید است. البته نقدهایی به نام گذاری انواع این تعارضات و مثال‌های مربوطه نیز داشتند که بوسلیکی به این نقدها پاسخ داده، ابهامات را برطرف نمود.

این کرسی ترویجی به همت گروه تربیتِ پژوهشکده اخلاق و معنویت و مرکز همکاری‌های علمی و بین المللِ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سالن کنفرانس شهید مطهریِ مرکز همایش‌های غدیر، واقع در خیابان معلم برگزار شد و دبیر علمی این کرسی ترویجی، حجت الاسلام والمسلمین مهدی فصیحی رامندی بود.

کد خبر 4822659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =