«دفاع از عقلانیت» منتشر شد

کتاب «دفاع از عقلانیت: پاسخی به پرسش‌ها و شبهات رایج دربارۀ فلسفۀ اسلامی» تألیف محمد فنایی اشکوری به همت مؤسسۀ آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شد.

کتاب: دفاع از عقلانیت: پاسخی به پرسش‌ها و شبهات رایج دربارۀ فلسفۀ اسلامی تألیف محمد فنایی اشکوری در ۹۵ صفحه به بهای ۱۸۰,۰۰۰ ریال به همت مؤسسۀ آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) منتشر شد.

در قسمتی از مقدمۀ کتاب آمده است: در زمان ما که شاهد اقبال بی سابقه‌ای از سوی جوانان به فلسفۀ اسلامی هستیم جریان مخالف با فلسفه نیز به شدت برای مبارزه با فلسفه فعال شده است و فلسفه هراسی را در میان دانش پژوهان علوم و معارف اسلامی ترویج و آنان را از آشنایی با فلسفۀ اسلامی منع می‌کند. از آنجا که فلسفه ورزی چیزی جز عقل ورزی نیست، مبارزه با فلسفه مبارزه با تعقل است که مورد تأیید و تأکید اسلام است.

از این رو جریان فلسفه ستیز با روح تفکر اسلامی و خاصه شیعی که بر عقلانیت پافشاری می‌کند سازگار نیست و فلسفه را در تقابل با دین قرار دادن پیامدهای فکری و اجتماعی زیانباری دارد. در این نوشتار می‌کوشیم برخی از زمینه‌ها و علل مخالفت با فلسفه را بررسی و پاره‌ای از برداشت‌های ناصواب در این زمینه را نقد کنیم و از تفکر فلسفی که چیزی جز اعمال عقلانیت نیست دفاع کنیم.

برخی عناوین کتاب عبارتند از: فلسفه چیست؟ فلسفه هراسی، فلسفه اصول عقاید نیست، فلسفه رقیب دین نیست، تقلید در فلسفه راه ندارد، فقه و کلام با فلسفه ناسازگار نیست، پیامدهای مخالفت با تفکر فلسفی.....

کد خبر 4862455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =