فروچاله ارژن درحال تغییر شکل/عدم آبگیری دریاچه ربطی به حفره ندارد

شیراز- اخیرا موضوعاتی درباره گسترش فروچاله درمنطقه حفاظت شده ارژن باعث ایجاد نگرانی شده بود که مدیرمرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور گفت که فروچاله درحال تبدیل به شکل واقعی خود است.

به گزارش خبرنگار مهر، منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان در بخش جنوبی رشته کوه‌های زاگرس و در ۶۰ کیلومتری شیراز قرار دارد. بلندترین ارتفاعات این منطقه رویشگاه سرو کوهی است. کمی پایین‌تر از قله، جنگل بلوط شروع شده و بخش عمده منطقه را تا دشت برم می‌پوشاند.

این منطقه در سال ۱۳۵۱ با وسعت ۱۹۱ هزار هکتار به عنوان پارک بین المللی انتخاب و در سال ۱۳۵۳ با وسعت ۶۵ هزار هکتار بهعنوان منطقه حفاظت شده معرفی شد. طی چند سال گذشته با افزایش خشکسالی در استان فارس دو فروچاله عمیق در دریاچه ارژن به وجود آمده بود که برخی کارشناسان براین باور بودند که ایجاد این فروچاله ها در فرار آب از دریاچه تأثیرگذار است.

برخی کارشناسان در حالی این ادعا را مطرح می‌کردند که سازمان زمین شناسی یکی از دلایل آن را وجود گسل در منطقه عنوان می‌کرد. اخیراً با پرآب شدن برخی از دریاچه‌های استان فارس برخی مسئولان دلیل آب دار نشدن دریاچه ارژن را گسترش این فروچاله های عنوان کردند که خبرنگار مهر با مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات جنوب کشور (مرکز شیراز) گفت و گویی کرد.

طهمورث یوسفی توضیح داد: اولین حفره و فرونشست زمین در جنوب کشور و استان فارس در این دریاچه حدود ۱۷ سال قبل ایجاد شد وطی چند سال گذشته به دلیل برداشت بی رویه آب یک فروچاله یا حفره در این دریاچه ایجاد شده بود.

وی با اشاره به اینکه این فروچاله ها منجر به بلعیدن آب دریاچه شده و در دراز مدت می‌تواند تأثیرات زیادی داشته باشد، گفت: این دریاچه بر روی گسل فعال راستگرد قرار دارد که این موضوع نیز در تشدید فروچاله ها تأثیرگذار است.

مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات جنوب کشور (مرکز شیراز) در پاسخ به این ادعا مبنی بر گسترش فروچاله ها طی چند مدت اخیربیان کرد: به دلیل بارش باران برخی از دریاچه‌های استان آبگیری شده اما اینکه گفته می‌شود وجود این فروچاله ها در عدم آبگیری ارژن تأثیر گذار است اینگونه نیست.

وی گفت: فروچاله های دریاچه ارژن مخروطی شکل هستند و باید به این مسئله توجه داشت که به دلیل بارندگی و رطوبت این فروچاله هادر حال تغییر شکل و در حال نزدیک شدن به شکل واقعی خود هستند.

یوسفی افزود: ساختار خاک و زمین در این دریاچه به گونه‌ای است که فروچاله ها تغییر شکل داده و به شکل خود نزدیک شده‌اند.

کد خبر 4905138

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =