کنترل اختلال وسواس در شرایط کرونا/شناخت علائم اضطرابی در کودکان

اصفهان-کارشناس ارشد روان شناسی گفت: وسواس عملی و فکری یکی از آسیب های روانی در ایام شیوع کرونا است که با شناخت آن می توان این بیماری را مهار کرد.

تکتم اکبری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شیوع ویروس کرونا در چندماه اخیر اظهار داشت: شیوع ویروس منحوس، باعث تغییراتی در شیوه زندگی افراد شده است و پیامدهای روانی از جمله تشدید اضطراب و ترس از بیماری، وسواس فکری و عملی را به همراه داشته است.

وی افزود: با توجه به تاکید زیادی که بر رعایت اصول بهداشتی، شستشوی مداوم دست‌ها، رعایت فاصله گذاری بین افراد می‌شود؛ ممکن است این امر در برخی افراد به ویژه افرادی که زمینه اختلالات اضطراب و وسواس را دارا هستند، باعث بروز وسواس و یا تشدید اضطراب و ترس ر در افراد دارای این علائم شود.

بروز افکار و رفتارهای شبه وسواس در شرایط فعلی طبیعی است

این کارشناس ارشد روانشناسی بیان داشت: باید به این موضوع توجه کرد که افکار و رفتارهای شبه وسواس در این شرایط و با توجه به توصیه‌های مکرر جهت رعایت اصول بهداشتی تا حدی طبیعی است و به ویژه در افرادی که زمینه این اختلال را نداشته باشند و در صورتیکه این رفتارهای وسواس گونه با افکار آزار دهنده و تکراری همراه نبوده و عملکرد روزانه فرد مختل نشده باشد، بعد از گذار از شرایط فعلی به احتمال زیاد برطرف خواهد شد.

وی اضافه کرد: اما چنانچه افراد دارای افکار وسواسی و آزار دهنده باشند و برای خنثی سازی این افکار دست به رفتارهای وسواسی از جمله شستشوی افراطی، استفاده بیش از حد از وسایل ضدعفونی کننده، پرهیز از هرگونه تماس با دیگران می‌زنند نیاز است برای بررسی دقیق‌تر شرایطشان از خدمات مشاوره‌ای (روانپزشکان و روانشناسان بالینی) بهره گیرند و دارو درمانی و رفتارهای شناختی رفتاری و … می‌تواند در درمان و کاهش علائم وسواس مؤثر باشد.

علائم اضطرابی در کودکان با تغییرات در خلق و خو همراه است

اکبری به بروز اختلالات اضطرابی و وسواس در کرونا در شرایط کرونایی اشاره داشت و گفت: به وجود آمدن علائم اضطرابی در کودکان می‌تواند با تغییرات در خلق آنها و پرخاشگری و نیز تغییر در الگوی خواب، علائم جسمانی مانند سردرد و دل درد و تعریق زیاد کف دست و غیره همراه باشد و در این دوران ممکن است در برخی کودکان دیده شود.

وی افزود: نگرانی کودکان در خصوص رخ دادن اتفاقات ناخوشایند و احساس ناتوانی در کنترل شرایط محیط در صورت تداوم می‌تواند شرایط ابتلاء به اختلال وسواس فکری و عملی را افزایش داده و هجوم افکار مزاحم به صورت مکرر و رفتارهای وسواسی در کودکان به وجود آید.

این کارشناس ارشد روان شناسی عوامل تشدید کننده وسواس در کودکان را برشمرد و گفت: در این زمین می‌توان به داشتن زمینه ژنتیکی، قرار گرفتن کودکان در معرض انواع اطلاعات مربوط به کرونا، انتقال مداوم اضطراب و نگرانی بزرگسالان، فاجعه سازی و صحبت‌های هیجانی آنها در نزد کودکان، تذکرهای مداوم جهت شستشوی دست‌ها و رفتارهای وسواسی بزرگسالان و تأثیر آنها روی کودکان از طریق یادگیری اشاره کرد.

اهمیت نقش والدین در کاهش وسواس در کودکان

وی به اهمیت نقش والدین در کاهش وسواس در کودکان اشاره کرد و اظهار داشت: ایجاد محیط و فضای آرام برای کودکان، صحبت کردن با کودک و ایجاد فرصت برای او تا بتواند در کمال آرامش نگرانی‌ها و افکار خود را مطرح کند و انجام بازی‌هایی که به تخلیه هیجانی منجر شود، انجام فعالیت ورزشی و بازی‌های مفرح کودک، تمرین تنفس عمیق، تماشای برنامه‌های شاد همراه با کودک توجه به تغذیه مناسب و فراهم کردن شرایطی جهت خواب آرام می‌تواند در این شرایط برای کودکان مفید باشد.

اکبری از جمله مسائل دیگری که والدین نیاز است توجه داشته باشند را پرهیز از گفتگوی غیر علمی و غیر اصولی در مورد بیماری نزد کودک و جلوگیری از دسترسی کودکان به اخبار مختلف و متعدد است، دانست و افزود: چنانچه والدین دارای رفتارهای وسواسی شدید باشند نیاز است برای کاهش علائم و درمان اقدام نمایند تا از تأثیرات نامطلوب رفتارهای آنها بر کودکانشان کاسته شود.

وی تاکید کرد: چنانچه وسواس کودک برای او آزار دهنده باشد و اختلال جدی در عملکرد روزانه اش ایجاد نماید حتماً باید از خدمات روان‌پزشکی و مشاوره برای کودک بهره برد.

کد خبر 4933991

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha