استان زنجان مهد صنایع دستی فلزی در کشور است

زنجان-مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان گفت: استان زنجان مهد صنایع دستی فلزی در کشور است و هنر صنعت های فلزی مهمی در این استان وجود دارد.

امیر ارجمند در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه هنر صنعت‌های همانند چاقو، مسگری؛ ملیله کاری وقلمزنی در استان زنجان وجود دارد، گفت: این استان در زمینه تولید صنایع دستی فلزی دارای قدمتی طولانی است و استادکاران بزرگی در زنجان فعالیت داشته‌اند که باعث توسعه صنایع دستی فلزی شده‌اند.

وی با بیان اینکه نام زنجان به عنوان شهر جهانی ثبت شده است، افزود: استان زنجان مهد صنایع دستی فلزی در کشور است و هنر صنعت های فلزی مهمی در این استان وجود دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان گفت: استادکار زنجانی در صنعت ملیله فعالیت می‌کنند و در برنامه ریزی برای استقرار دبیرخانه دائمی شهر جهانی ملیله در زنجان در دست اقدام است.

ارجمند افزود: بیش از ۵۵ رشته فعال صنایع دستی با بیش از ۱۰ هزار هنرمند و صنعتگر و فعالیت ۶ هزار کارگاه فعال در زنجان که از این تعداد هزار و ۵۳۰ کارگاه چاقو سازی در استان فعال است که سالانه ۳۵ میلیون قبضه به ارزش ۷۵۰ میلیارد تومان تولید می‌کنند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان با بیان اینکه سالانه هشت هزار تن مس در هزار و ۲۵۰ کارگاه مسگری تولید می شود، گفت: ارزش ریالی این میزان تولیدات صنعت مس ۸۰۰ میلیاردتومان است که تاثیر مهمی در گردش اقتصادی در استان زنجان دارد.

ارجمند با اشاره به فعالیت بازارچه دائمی صنایع دستی در محدوده بنای تاریخی رختشوی‌خانه شهر زنجان، افزود: ۴۵۰ فروشگاه فعال صنایع دستی در سطح استان زنجان فعال است.

کد خبر 4942584

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =