برای اجرای سند تحول گاه با شیب منفی جلو رفته ایم

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: کاش برای اجرای سند تحول با شیب ملایم جلو می رفتند ما در برخی موارد شیب منفی مشاهده می کنیم. راهکار عملی این است که کارگروهی تشکیل شود و مرتب رصد کند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدی زاهدی، عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی پرسشگر که شامگاه گذشته با موضوع میزان کاربردی و مفید بودن خروجی های آموزش و پرورش به روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت اظهار کرد: وقتی بیماری به پزشک مراجعه می کند و پزشک بیماری را به درستی تشخیص می دهد و نسخه می پیچد اگر بیمار تبعیت کرد، حتماً رو به بهبودی می رود اما اگر امتناع و حتی ضد آن عمل کرد ممکن است نه تنها خوب نشود بلکه به قهقهرا برود و یا به از سرمنزل مقصود فاصله بگیرد.

وی افزود: اگر منابع انسانی درست پرورش نیابند معلوم نیست آینده کشور چگونه رقم بخورد.

زاهدی با بیان اینکه مقصر عملیاتی نشدن سندتحول یقیناً یک فرد نیست، بلکه یک جمع مقصر هستند گفت: سال ۹۰ سند تحول بنیادین به تصویب رسید و از زمان ابلاغ آن حدود هشت سال می گذرد؛ دولت در این مدت چه کرده است؟ به نظر می رسد اکنون میزان اجرای سند به ۱۰ درصد هم نمی رسد.

وی افزود: از این مدت، هفت سال در دولت آقای روحانی گذشته است. وزرایی که ایشان معرفی کرده اند را مرور کنیم؛ چند درصد از خود خانواده آموزش و پرورش بوده اند؟ منظور کسی است که زندگی اش را در آموزش و پرورش گذاشته باشد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزیر در دستگاه خودش نقش کلیدی دارد و اوست که سیاست های وزارتخانه را ترسیم می کند. وزیر اگر باوری داشته باشد دنبال آن باور می رود. ما باید آموزش و پرورش را به آموزش و پرورشی ها بسپاریم.

وی با اشاره به عدم باور بسیاری از مسئولان آموزش و پرورش به سند تحول بنیادین گفت: هشت سال از ابلاغ سند تحول گذشته است. در بند سوم فصل ششم سندتحول به فرایند طراحی، تدوین و اجرای زیرنظام های سندتحول اشاره شده است که شامل برنامه درسی، تربیت معلم و تامین منابع انسانی، راهبری و مدیریت مالی، تامین فضا و تجهیزات و پژوهش و ارزشیابی می شود.تاکید شده است که باید ظرف یک سال زیرنظام ها تدوین و تصویب بشوند که باید نهایت تا سال ۹۲ انجام می شد.

وی افزود: از سال ۹۲ باید این کارها شروع می شد. پس چرا این کار اینقدر به طول انجامید؟ مشکل همین "باور" است. ما باید کارگروهی ایجاد کنیم که کاملاً از اینکه چه کسی وزیر و معاون وزیر است مستقل باشد و مسئولیت اجرای برنامه و راهکارهای عملیاتی را برعهده داشته باشد و به وزیر ابلاغ کند تا برنامه ها را به اجرا دربیاورد. ساختار اصلی این کارگروه باید در آموزش و پرورش باشد اما حتماً نمایندگانی از شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در آن حضور داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه نمی توان بحث کتب درسی را از مابقی زیرنظام های سندتحول مجزا فرض کرد گفت: اینها یک در هم تنیدگی و به هم پیوستگی دارند. به عنوان مثال ۹ سال است که دولت دارد رتبه بندی فرهنگیان را وعده می دهد ولی کامل اجرا نمی کند. اینگونه با فرهنگیان برخورد می کنیم. بر فرض اگر سرفصل های سندتحول را آماده کردیم، معلم و مدیر باید آن را اجرا کنند وقتی انگیزه را لازم را ندارند این کار چگونه انجام می شود؟
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ادامه داد: فرض کنیم به لحاظ تئوری همه شش زیرنظام تدوین شده باشد؛ در عمل تا چه حد پیاده شده است؟

زاهدی افزود: دروس ملی از نظر عملیاتی تا چه حد اجرا شده است؟ اگر به سندتحول بنگریم، فرمایشات رهبری همه در آن وجود دارد. مثلاً در سند تحول آمده است که دانش آموز بعد از فارغ التحصیلی دارای حداقل یک مهارت مفید برای معاش حلال باشد و توانایی اداره خود و خانواده را داشته باشد. متناسب سازی حجم و محتوای آموزشی و ساعات با توانمندی دانش آموزان و گسترش و تنوع بخشی به حرف و مهارت‌های مورد نیاز جامعه، بازنگری و اصلاح برنامه درسی و.... از جمله دیگر بندهای سندتحول هستند.

وی در پاسخ به اینکه تئوری ها را قبول داریم؛ اما چه زمانی قرار است تحول واقعی رخ دهد؟ گفت: ای کاش برای اجرای سند تحول با شیب ملایم جلو می رفتند ما در برخی موارد شیب منفی مشاهده می کنیم. راهکار عملی این است که کارگروهی تشکیل شود و مرتب رصد کند و نظر بدهد که سندتحول اجرا شود. اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کند کار راحت تر جلو می رود. با دبیرخانه شورای عالی هماهنگ می کنیم و اگر مشکلی نباشد حتماً در مجلس دنبال میکنیم که این اتفاق بیفتد و وزیر پاسخگو باشد و طوری نباشد که فقط زمان رای گیری درباره سند صحبت کند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی افزود: امیدواریم وزرای غیرآموزش و پرورشی در دولت بعدی نباشند وزیر از دل آموزش و پرورشی ها انتخاب شود. در هم تنیدگی زیرنظام ها هم بحث بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه حذف قانون کنکور در سال ۸۷ مطرح شد گفت: باندهای مافیایی با درآمد بالای ۱۰ هزار میلیارد در سال در درون آموزش و پرورش نفوذ می کنند. مشکلی با مجلس ندارند و در مجلس قانون حذف کنکور تصویب شده است و مجلس محکم است. مشکل ما این است که مثلاً گفته ایم آزمون استاندارد در سه سال آخر دبیرستان برگزار شود. اما آموزش و پرورش در ۱۲ سال گذشته فقط آزمون های یک مقطع تحصیلی را استاندارد کرده است که همان پایه دوازدهم است. آیا آموزش و پرورش نمی‌توانست در طول ۱۲ سال گذشته آزمون استاندارد برگزار کند؟

زاهدی ادامه داد: بارها وزیر را خواسته ایم که پاسخگو باشد. مرتب می گویند چشم و نه نگفته اند اما نتیجه اش همین است که می بینید. آیاهر روز می توانیم وزیر را استیضاح کنیم؟ آیا به مصلحت است هر روز یک وزیر را استیضاح کنیم؟ باید یک تعاملی میان آموزش و پرورش و نهادهای بیرونی که شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش مجلس در راس آن هستند برقر ار شود. اما باز هم کافی نیست. وزارت ارتباطات باید پای کار بیاید و یا قوه قضائیه هم این مافیاها را شناسایی و با آنها برخورد کند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به سند ۲۰۳۰ گفت: چند سال قبل این بحث در همین برنامه پرسشگر مطرح شد. وزیر نقش مهمی دارد و وقتی دنبال سند ۲۰۳۰ می رود و امضا می کند و ۷۰ کارگروه تشکیل می دهد و برخی مسئولان از شورای عالی آموزش و پرورش عضو کارگروه ها می شوند که روی سند ۲۰۳۰ کار کنند، آن وقت انتظار دارید آنها اولویت را به سندتحول بدهند؟ کلی چالش برای حل مسئله داشتیم که در نهایت رهبری وارد شدند.

وی ادامه داد: وزیر وقت در آن زمان به کمیسیون آموزش آمد و متنی از کتاب سبک زندگی کلاس یازدهم را جلویش گذاشتیم. محتوای متن این بود که اگر دچار استرس و ناراحتی روحی هستید موسیقی گوش کنید، دانشمندان ثابت کرده اند تا ۶۷ درصد نگرانی را برطرف می کند و ذکر و دعا ۳۰ درصد. در واقع کتاب درسی به صراحت می گوید اول موسیقی گوش کنید و لزومی ندارد اول به سمت دعا و معنویت بروید. پس جریان نفوذ جدی است. باید اینها شناسایی شوند که کار آموزش و پرورش و مسئولین ذی رربط است.

وی با بیان اینکه باید افرادی پای کار بیاید که سندتحول را با تمام وجود باور داشته باشند اظهار کرد: دولت در لایحه ششم توسعه در ماده ۶۳ فقط یک جمله واگذاری مدارس دولتی به غیردولتی را آورده بود. وقتی نگاه دولت این باشد انتظار تحول دارید؟

وی افزود: باید هم وزارتخانه و هم فراتر از آن، دولت به سند تحول باور داشته باشد. ما ماده ۶۳ را اصلاح کردیم و هفت تا هشت بند انقلابی مطابق با سندتحول به آن افزودیم. مهارت آفرینی، رتبه بندی معلمان و … در قانون توسعه قرار گرفت. در برنامه ششم جدولی مشخص کردیم که طبق آن آموزش مهارتی سال به سال انجام شود.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وقتی باوری نباشد حرکتی انجام نمی شود گفت: وزیر قبلی تعهد داد این کار را انجام دهد که کنار رفت. با وزیر جدید هم صحبت کرده ایم که انجام دهد و ایشان هم قول داده و حرکتی را برای مهارت آفرینی شروع کرده است.

زاهدی ادامه داد: ما می توانیم از وزیر سوال یا او را استیضاح کنیم اما واقعیت این است که آیا اینها حتماً می تواند کارگشا باشد. چاره کار ایجاد باور است.

وی با بیان اینکه اکنون پیش دبستانی ها و مهدکودک ها در سند تحول مورد اشاره قرار گرفته اند و قانون اختیار صدور مجوز را به بهزیستی و محتوا و نظارت را به آموزش و پرورش داده که دوگانگی ایجاد کرده است گفت: اینها قانون است و باید اجرا شود. ما به این نتیجه رسیده ایم که یک تجدیدنظر جدی کنیم، تحول باید از پیش دبستانی شروع شود و همه زیرنظر آموزش و پرورش برود. باید به یک تفاهم برسیم.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سبک زندگی باید قبل از دبستان شروع شود گفت: به ویژه در حوزه دروس ملی باید یک چارچوب کلی ایجاد کنیم مثلاً انتظار داریم در مهدکودک ها، کودک به چه سطحی از فهم و سبک زندگی برسد و همینطور در سایر دوره ها و پایه ها. باید نگاههای دولت تحولی و انقلابی باشد و نه نگاه هایی که ما را به عقب برگرداند.
 

کد خبر 4947828

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =