کاهش ۶۸درصدی محکومان مهریه/آخرین آمار زندانیان کشور

رئیس سابق سازمان زندان ها گفت: زندانیان مهریه ۶٨ درصد کاهش یافته است و اکنون هزار و ٢١٩ محکوم مهریه در زندان هستند.

به گزارش خبرنگار مهر اصغر جهانگیر رئیس سابق سازمان زندان ها در مراسم معارفه رییس جدید سازمان زندان ها گفت: ٢٠١٠ روز طول کشید و ١٠ اولویت برای مدیریت زندانها در نظر گرفتیم و اقداماتی انجام شد.

وی ادامه داد: ایران در میان کشورهای اسلامی چهارمین، در آسیا هفتمین و در جهان چهل و هفتمین کشور به لحاظ تعداد زندانی است.

جهانگیر افزود: در سال ٩٣، ٢٢۴ هزار نفر در زندان ها بودند که اکنون تعداد زندانیان ۶ درصد کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: آمار ورودی زندانیان در سال ١٣٩٣، ۵۴٧ هزار بود که در پایان اردیبهشت ماه سال جاری ۴٧٩ هزار نفر شده و ١٢ درصد کاهش یافته است همچنین موجودی متهمان ۵۶ هزار و ٨٠٠ نفر است که اکنون ١٨ درصد کاهش یافته است.

جهانگیر افزود: آمار محکومان ١۵٣ هزار نفر بود که اکنون ١۵١ هزار نفر است.

رئیس سابق سازمان زندان ها گفت: جرایم اموال و مالکیت در سال ٩٩، ٢٣ درصد رشد داشته همچنین جرایم مواد مخدر ١٩ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: ٢٣ هزار نفر از زندانیان عفو رهبری را داشتیم و در سال ٩٧ با پیشنهاد ١١٧ هزار نفر مشمول عفو شدند که بیش از ۶٠ هزار نفر آزاد شدند.

جهانگیر به بازرسی ها اشاره و تصریح کرد: در سال گذشته با دستور رئیس قوه قضاییه بازرسی تیم های ویژه از زندانها انجام شد و ١۵ هزار و ۵۵۵ نفر آزاد شدند، هفت هزار نفر تعیین تکلیف و ٧١٢ نفر مشمول تخفیف شدند.

وی درباره محکومان مهریه هم گفت: زندانیان مهریه ۶٨ درصد کاهش یافته است و اکنون هزار و ٢١٩ محکوم مهریه در زندان هستند.

رئیس سابق سازمان زندان ها گفت: ١٨٧ هزار نفر کمتر از ١٠ روز در زندان بودند همچنین پرونده محکومان مالی ١٢ درصد کاهش یافته است.

جهانگیر اظهار داشت: ٣٨ درصد از زندانیان در جرایم مواد مخدر، ٣٠ درصد جرم سرقت و ١٠ درصد جرایم علیه اشخاص در زندان به سر می برند.

رئیس سابق سازمان زندانها در خصوص مرخصی های کرونایی هم گفت: با شیوع کرونا در زندان ها از ۷ اسفند، مرخصی زندانیان شروع شد تا پایان اردیبهشت ماه ۱۲۸ هزار زندانی مرخصی گرفتند و خواهشمندم که در بازگشت آنها هم مراقبت شود. کسانی که شرور نیستند و امکان تجدید مرخصی هست این اتفاق بیفتد زیرا ممکن است موج دوم بیماری را داشته باشیم.

وی اظهارداشت: سیستم هوشمند در زندان ها برای انبار دارو و اعزام و بستری ایجاد شده است همچنین راه اندازی سیستم آرشیو الکترونیک پرونده زندان ها و راه اندازی سیستم اشتغال و حرفه آموزی زندانیان انجام شده است.

جهانگیر افزود: ساماندهی کارت های بانکی زندانیان و نصب و هوشمند سازی ۸ هزار تلفن در زندان نصب شده تا از کلاهبرداری زندان ها جلوگیری شود.

وی افزود: اکنون ۸۰۰ زندانی از پابند الکترونیک استفاده می کنند و چهار هزار پابند داریم که این رقم باید به ۴۰ هزار افزایش یابد.

جهانگیر ادامه داد: همچنین ۲ هزار بیمار مبتلا به ایدز در زندان ها داریم و ۳۰۰ هزار کیت تشخیصی سریع اچ ای وی خرید کردیم. درمان هپاتیت سی را شروع کردیم که ۷ هزار زندانی شناسایی شدند همچنین تربیت ۵۰ پزشک درمانگر اچ آی وی را داشتیم و بخش دیالیز نیز راه اندازی شد.

کد خبر 4947930

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 8 =

  نظرات

  • تنها IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
   0 0
   یه‌فکری‌برای‌محکومان‌مهریه‌بشه‌‌.9