اضطراب پاییزی کرونا در راه است/ چگونه از استرس ابتلا دور بمانیم

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران، معتقد است با شروع موج سوم کرونا در پاییز باید منتظر اوج گرفتن اضطراب ابتلا به این بیماری در جامعه باشیم.

مهدی خردمند، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: هشدارهای پزشکی در خصوص ادغام آنفلوانزا و کرونا از یک سو و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از سوی دیگر باعث شده تا موج سوم کرونا خطرناک و پیچیده‌تر از گذشته باشد که البته همین امر باعث می‌شود تا اضطراب ابتلاء به بیماری در بین افراد جامعه روز به روز بالاتر رود.

وی تصریح کرد: اضطراب، واکنش طبیعی به شرایط سخت و تهدید آمیز است، اما اگر این اضطراب، شدید و طولانی شود علاوه بر ایجاد رنج و مختل شدن زندگی باعث پدیدار شدن مشکلات جدی تری نظیر افسردگی و وسواس خواهد شد.

خردمند ادامه داد: پیگیری زیاد اخبار، تماشای تصاویر دلخراش افراد مبتلا به بیماری در شبکه‌های اجتماعی، عدم اطمینان و بزرگ نمایی خطرات از جمله عوامل تشدید کننده اضطراب کرونا است.

وی، استراتژی برخورد با اضطراب کرونا را یکی از مهم‌ترین شیوه‌های مقابله با این پدیده دانست و افزود: ابتدا باید کارهایی را که به مدیریت اضطراب کمک می‌کند، شناسایی و آنها را در طول روز انجام داد. ورزش کردن، کتاب خواندن، تماشای فیلم و پرورش گل و گیاه از جمله این کارها است. یکی دیگر از استراتژی‌های مقابله با اضطراب، پذیرفتن واقعیت است باید پذیرفت که میزبانی از این اضطراب و نگرانی امری طبیعی است.

خردمند، ناشناخته بودن را یکی از عوامل اضطراب عنوان کرد و گفت: کرونا یک بیماری جدید است و ما هنوز در مورد آن می‌آموزیم. عدم اطمینان در مورد ویروس و تغییراتی که در حال آشکار شدن آن است، باعث می‌شود تا بیشتر افراد احساس اضطراب بیش از اندازه کنند. البته این امری طبیعی است و در واقع می‌تواند به ما انگیزه دهد تا برای محافظت از خود و دیگران و برای یادگیری بیشتر در مورد همه گیری، اقداماتی انجام دهیم.

این روانشناس بالینی اضافه کرد: با اضطراب و نگرانی باید به صورت ساختاری مقابله کرد به عبارتی باید تشخیص داد که چه مواردی مشکلات حقیقی هستند که برطرف شوند و کدام موارد کاذب و حاصل استرس و اضطراب زیاد است و همه اینها فقط نگرانی‌هایی هستند که لزوماً واقعیت ندارند.

خردمند گفت: در موقعیت‌های استرس زا، مردم غالباً از اینکه این وضعیت بد چگونه می‌تواند بدتر شود، مبالغه می‌کنند، اما اینکه در این وضعیت بد تا چه اندازه می‌توانند پیشگیری و یا مقابله کنند، خود را دست کم می‌گیرند. واقعیت این است که انسان‌ها به طور کلی موجوداتی مقاوم و باهوش هستند و مهارت‌های مقابله با مشکلاتی که هر روز با آنها مواجه می‌شوند را دارند و این موضوعی است که نباید از آن غافل شد.

وی توصیه کرد: به موقعیت‌های دشوار یا چالش بر انگیزی فکر کنید که در گذشته با آنها روبرو شده اید و توانستید به خوبی مدیریت کنید. حتی اگر همه چیز عالی نبود، شما برای مقابله با اوضاع چه کردید. به خود یادآوری کنید که می‌توانید با استرس مقابله کنید و اگر احساس کردید که نیاز به حمایت دارید، می‌توانید از خانواده، دوستان و همکاران کمک بگیرید.

خردمند خاطرنشان کرد: برای مقابله با اضطراب کرونا هنگام صحبت کردن در مورد امور جاری یا رویدادها، از افرادی که منفی باف هستند و مرتب بر استرس و نگرانی‌های اطرافین خود می‌افزایند، باید دوری کرد.

کد خبر 5030703

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha