تولید ۵ میلیون تن ماهی پرورشی در کشور/ آبزی پروری گسترش می یابد

بوشهر- معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: پنج میلیون تن ماهی پرورشی در مناطق شمالی و جنوبی کشور تولید می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نبی‌الله خون‌میرزایی صبح چهارشنبه در نشست با مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر اظهار داشت: ۳.۶ میلیون تن ماهی پرورشی در استان‌های جنوبی تولید می‌شود.

وی بابیان اینکه تسریع در تکمیل اسکله خورخان بردخون بندر دیر در اولویت برنامه‌ها قرار دارد تصریح کرد: بر اساس برنامه تدوین‌شده ماهی پرورشی در خلیج‌فارس، دریای عمان و دریای خزر پرورش داده و تولید می‌شود.

ظرفیت بالای بوشهر برای ماهی پرورشی

خون‌میرزایی بابیان اینکه ظرفیت استان بوشهر برای تولید ماهی پرورشی ۱.۵ میلیون تن است اضافه کرد: اسکله‌های صیادی پشتیبانی‌کننده طرح‌های آبزی‌پروری و تکمیل‌کننده پرورش ماهی در قفس دریا است.

رئیس سازمان شیلات ایران تصریح کرد: صید ترال و غیرمجاز به عنوان یکی از دغدغه‌های جامعه شیلاتی است که در این زمینه برخورد جدی صورت می‌گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از پیگیری صید غیرمجاز از جمله ترال توسط کمیسیون کشاورزی مجلس خبر داد و گفت: پشتیبانی از جامعه صید و صیادی یکی از اولویت‌های کاری ما در جهاد کشاورزی است.

تشکیل تعاون صیادی خرد

خون‌میرزایی اضافه کرد: تشکیل تعاون صیادی خرد در روستاهای ساحلی برای تقویت تأمین معیشت جامعه صیادی در نقاط ساحلی از جمله استان بوشهر اجرایی شده است.

وی راجع به تأمین منابع مالی برای تکمیل پروژه‌های شیلاتی در استان بوشهر نیز گفت: منابع ملی اعتباری طرح‌های جامعه صیادی امسال تخصیص می‌یابد تا زمینه تکمیل طرح‌ها از جمله اسکله‌های صیادی در استان بوشهر فراهم شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تعامل و هم‌افزایی در تحقق طرح‌های شیلاتی در استان بوشهر باید به دیگر نقاط کشور تسری یابد گفت: مزیت‌های استان بوشهر در عرصه شیلاتی در کشور کم‌نظیر است.

پیشتازی استان بوشهر در حوزه آبزی‌پروری

رئیس سازمان شیلات ایران خاطرنشان کرد: استان بوشهر دارای توانمندی‌های مهمی در حوزه آبزی‌پروری در اجرا، تحقیقات، بهره‌برداری و صادرات است و این استان در کشور پیشتاز است.

خون‌میرزایی بیان کرد: استان بوشهر قطب تولید میگوی پرورشی در کشور است چراکه بیش از ۶۰ درصد این آبزی کشور در استان بوشهر تولید می‌شود.

وی استان بوشهر را الگو، الهام‌بخش و پیشتاز در صنعت پرورش میگو عنوان و خاطرنشان کرد: تا پایان دولت، ۱۰ هزار هکتار اراضی ساحلی استان بوشهر به پرورش میگو اختصاص می‌یابد که تحقق این مهم تکلیف پرورش میگوی کشور را روشن و تا سال ۱۴۰۰ تأمین می‌کند.

رئیس سازمان شیلات ایران بیان کرد: با زیر کشت قرار گرفتن ۱۰ هزار هکتار اراضی ساحلی استان بوشهر و تولید ۶۰ هزار تن میگوی پرورشی، تولید میگوی کشور در سال آینده محقق می‌شود.

تحقق تولید ۱۰۰ هزار تن میگو

خون‌میرزایی گفت: تا سال ۱۴۰۴ برنامه تولید میگو ۱۰۰ هزار تن است که با روندی که در استان بوشهر در پیش است این میزان تولید میگو در استان بوشهر محقق می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های مهم تولیدکنندگان ماهی و میگو برای پرورش تأمین بچه ماهی و میگو است که در دستور کار قرارگرفته است.

کد خبر 5048076

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =