کنترل دستوری قیمت مرغ وضع را بدتر می کند

کرمانشاه- پس از افزایش قیمت مرغ و رسیدن به قله ۲۰هزار تومان بار دیگر مردم نظاره‌گر پرواز مرغ و فرود آن بر قله ۴۰هزار تومان هستند و اینطور که معلوم است برنامه ای برای نظارت وجود ندارد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - یحیی بیابادی: قیمت مرغ مسأله‌ای است که بعد از نجومی شدن قیمت گوشت قرمز دغدغه خانواده‌های با درآمد متوسط به پایین شده است و این روزها بی‌ثباتی بازار مرغ هر خبری بدتر از دیروز به گوش مردم می‌رساند.

مرغی که هنوز یک هفته از افزایش قیمتش به ۱۹ هزار تومان نمی‌رسید به ناگاه در هفته جاری کیلویی ۴۰ هزار تومان در بازار معامله شد، دلیل اینکه نگارنده از کلمه معامله در خرید و فروش مرغ استفاده کرده است حضور دلالان در بازار مرغ و پرواز قیمت مرغ به سمت قیمت‌های نجومی و لحظه‌ای است که آدم را یاد معامله نفت در بازار جهانی می‌اندازد که هر ثانیه یک قیمت دارد.

 اما کمبود نهاده که مسئولین بی تدبیری خودشان را پشت آن پنهان کرده‌اند، تنها دلیلی است که برای این افزایش نجومی قیمت مرغ عنوان می‌شود و قطعاً بی‌تدبیری تصمیم گیرندگان و بی‌خیالی مجریان در این افزایش نامتعارف نقشی ندارد.

دیری از قضیه تجمع مرغداران کرمانشاهی در اعتراض به توزیع ناعادلانه نهاده نمی‌گذرد که پیش بینی مرغدار کرمانشاهی معترض که وعده باورنکردنی مرغ ۴۰ هزار تومانی را داده بود محقق می‌شود و جوابی که از مسئول مربوطه در این خصوص شنیده شد عجیب‌تر است که گفت: مرغداران نهاده دولتی دریافت می‌کنند و هیچ مشکلی در این خصوص نداریم و قیمت‌ها هیچگاه به ۴۰ هزار تومان نمی‌رسد.

این روزها که مردم به توصیه ستاد کرونا قرار است در منزل بمانند صف طولانی مرغ یخی با قیمت ۱۵ هزار تومان مردم را به کوچه و خیابان کشیده و گویی مسئولان هیچ عزمی برای حفظ جان مردمی که درآمدشان متوسط به پایین است ندارند؛ حالا بماند که همین مرغ ۱۵ هزار تومانی هم سودهای کلانی برای برخی دارد و قیمت تمام شده آن هفت هزار تومان بوده است.

کنترل دستوری قیمت مرغ وضع را بدتر می‌کند / ‏‬ دلالان صحنه‌گردان گرانی اخیر مرغ

فرهاد عبدی از تولیدکنندگان کرمانشاهی مرغ در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: مشکل تأمین نهاده برای مرغداری‌ها هنوز به طور کامل حل نشده و مرغداران قسمت اعظم نهاده را به صورت آزاد تأمین می‌کنند.

وی با اشاره به افزایش هزینه‌های تولید مرغ، افزود: قیمت هزینه‌های تولید از جمله واکسن و دارو طیور از ابتدای سال افزایش چند برابری داشته یارانه این بخش به طور کلی حذف شده و همچنین نهاده سویا کیلویی ۱۷ هزار تومان و ذرت چهار هزار ۲۰۰ تومان تهیه می‌شود.

این تولید کننده مرغ با اشاره به ظرفیت ایجاد شده سامانه بازارگاه جهاد کشاورزی، تصریح کرد: توزیع نهاده از طریق این سامانه خوبی‌هایی دارد اما آنچه بیشتر به چشم می‌آید مشکلاتی این سامانه است که از زمان سفارش نهاده تا تحویل به مرغدار ۲۵ روز زمان می‌برد و وقتی نهاده به دست مرغدار می‌رسد آخرین روزهای دوره پرورش مرغ است و باقی مانده سهمیه از بین می‌رود.

عبدی با اشاره به تأثیر دلالان بر قیمت مرغ در بازار، بیان کرد: قیمت تمام شده مرغ برای مرغداران با در نظر گرفتن جمیع هزینه‌ها ۲۲ هزار تومان است اما واسطه‌ها مرغ را از مرغداری‌ها ۱۹ هزار تومان میخرند و پس از فرایند کشتار و بسته بندی نهایتاً با قیمت ۴۰ هزار تومان روانه بازار می‌کنند و سوالی که ذهن مرغداران را مشغول کرده عدم برخورد با دلال‌ها در بازار آشفته مرغ است.

وی با اشاره به قیمت مصوب دولت که ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین شده، گفت: موضوع تأمین نهاده برای مرغداری‌ها هنوز حل نشده و اگر دولت بخواهد با اعمال قدرت و قیمت‌های دستوری بازار را کنترل کند، بار دیگر مرغداری‌ها جوجه‌ریزی را متوقف خواهند کرد و در قیمت و میزان تولید مرغ در ماه‌های آینده قابل کنترل نخواهد بود.

وعده کاهش قیمت مرغ در هفته‌های آینده / ‏‬افزایش قیمت مرغ به دلیل کاهش جوجه‌ریزی ماه‌های پیش است

در همین خصوص بهرام خانی معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: به علت مشکلات پیش آمده در مهر ماه و کاهش جوجه‌ریزی واحدهای تولیدی قیمت جوجه یک روزه از ۲ هزار و ۹۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان کاهش یافت و به تبع آن واحدهای تولید کننده جوجه یک روزه تولید خود را کاهش دادند.

وی افزود: این وقفه تولید، به علت کمبود نهاده، اجبار مرغداران به تأمین نهاده به صورت آزاد و گران شدن واکسن و هزینه‌های تولید بود که با پیگیری‌های جهاد کشاورزی بخشی از مشکلات واحدهای تولیدی حل شد و مجدداً این واحدهای تولیدی تولید را از سر گرفتند.

معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تصریح کرد: بعد از وقفه به وجود آمده، در مهر ماه ۲ میلیون، آبان ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار و در روزهای ابتدایی آذر ۴۰۰ هزار قطعه جوجه یک روزه به تناوب در اختیار مرغداران قرار گرفت.

خانی ادامه داد: مشکلات سامانه بازارگاه برطرف شده و مرغداران می‌توانند برای خرید نهاده دولتی از طریق این سامانه اقدام کنند.

وی با اشاره به افزایش قیمت مرغ در هفته جاری، گفت: افزایش قیمت با وارد شدن جوجه‌های تحویلی به تولید کنندگان که ۴۵ روز از آن گذشته متوقف می‌شود و طی هفته‌های آینده قیمت مرغ را کاهش خواهد داد.

معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه بیان کرد: به منظور تنظیم بازار، مرغ منجمد دولتی در ۵۰ واحد فروشگاهی در شهر کرمانشاه در حال عرضه است و سعی شده در هر محله ۲ واحد عرضه باشد تا نیاز مردم تأمین شود.

نهاده وارد شده با ارز دولتی با ۵ برابر قیمت به مرغداران می‌رسد

محمد رشیدی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: قیمت ۴۰ هزار تومانی مرغ از ماه‌های قبل که جوجه‌ریزی در واحدهای تولید کاهش یافت قابل پیش بینی بود.

وی با اشاره به رانت و فساد در تأمین نهاده دولتی برای مرغداری‌ها افزود: فساد و رانتی که نهاده وارداتی با ارز دولتی را در بازار سیاه با قیمت پنج برابر به دست مرغدار می‌رساند عامل این آشفتگی و بی‌ثباتی است.

نماینده مردم کرمانشاه ادامه داد: مرغداران وقتی بی‌تفاوتی و سوءمدیریت دولت در نظارت بر توزیع نهاده را می‌بینند جوجه‌ریزی را متوقف می‌کنند و یک ماه بعد تأثیر بی‌تدبیری دولت با مرغ ۴۰ هزار تومانی در بازار نمایان می‌شود.

وی گفت: وضعیت بازار امروز مرغ از ماه‌های قبل بارها به مسئولین دولتی تذکر داده شد اما متأسفانه فساد و رانت به وضوح قابل رؤیت اجازه حل مشکلات را نمی‌دهد.

رشیدی با اشاره به واردات آزاد نهاده، تصریح کرد: اگر نهاده با ارز آزاد وارد کشور شود، قیمت مرغ از این بیشتر نخواهد شد و تنها دلیل مرغ ۴۰ هزار تومانی با ارز دولتی، سو مدیریت است.

وی با اشاره به فشار معیشتی وارد شده به مردم و مصرف مرغ به عنوان یک کالای اساسی در سبد خانوارها، بیان کرد: پیشنهادی که بارها ارائه شده این است که ارز دولتی در تأمین نهاده دامی حذف شده و بجای آن بر اساس اطلاعات موجود به ۶ دهک، یارانه پرداخت تأمین مرغ و پروتئین مورد نیاز خانواده داده شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: از روز گذشته جمع آوری امضا برای استیضاح وزیر جهاد کشاورزی کلید خورده و به صورت جدی پیگیر این موضوع هستیم؛ زیرا هم مرغ افزایش قیمت داشته و هم ارز دولتی در این حوزه مصرف شده است.

کد خبر 5080978

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =