۱۶ آذر ۱۳۹۹، ۱۶:۲۱

صدراعظم نوری مطرح کرد؛

ایجاد میدان‌گاه صلح در گورستان ارامنه تهران 

ایجاد میدان‌گاه صلح در گورستان ارامنه تهران 

رئیس سلامت، محیط زیست و خدمات شهری از تصمیم سازمان نوسازی شهر تهران برای ایجاد ۵ میدانگاه در محدوده گورستان های منطقه ۱۴ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بررسی یک فوریت لایحه ساماندهی، حفاظت و احیاء مجموعه گورستان‌های دولاب، شامل پنج گورستان واقع در محدوده منطقه ۱۴ با قرائت گزارش مشترک سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، شهرسازی و معماری و کمیسیون‌های فرهنگی و اجتماعی از سوی زهرا صدراعظم نوری آغاز شد.

وی گفت: شورای شهر دوره پنجم در برنامه سوم پنج‌ساله تکلیفی را برای شهرداری مشخص کرده که بر اساس آن و مطابق با بند ۵ ماده ۵۹ مقرر شد تا شهرداری وضعیت آرامستان‌ها و مجموعه‌های دارای ارزش میراثی و فرهنگی را در سال اول برنامه ساماندهی کند.

صدراعظم نوری با بیان اینکه بر مبنای برنامه سوم، شهرداری لایحه‌ای را مبنی بر ساماندهی حفاظت و احیا مجموعه گورستان‌های دولاب که شامل ۵ گورستان در محدوده منطقه ۱۴ می‌شود، ارائه کرد، گفت: این گورستان‌ها شامل گورستان‌های ارامنه گریگوری فرانسه، لهستان، گورستان روس-یونان و گورستان ارامنه کاتولیک و گورستان ارامنه آشوری-پروتستان را که به عنوان یک پتانسیل در شهر تهران محسوب می‌شود، است.

وی با بیان اینکه در این لایحه طرح ایجاد میدان صلح پیشنهاد شده است، گفت: با همکاری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و شورای خلیفه‌گری ارامنه طرح میدانی برای صلح جهانی پیشنهاد شده تا بر اساس آن بتوانیم روحیه صلح جویی ایرانیان را با احیای گورستان‌ها نشان دهیم.

نوری گفت: این گورستان‌ها با وسعت ۷ و نیم هکتار به لحاظ مسائل محیط زیستی می‌تواند برای منطقه ۱۴ اثرگذاری مثبتی داشته باشند و توسعه و گسترش فضای سبز آن می‌تواند برای مردم محله یک فرصت و ظرفیت باشد.

این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه در همین رابطه پیشنهادات در سه کمیسیون بررسی شد، اضافه کرد: شهرداری تهران هم اکنون در داخل و خارج گورستان در حال فعالیت بوده و ساماندهی نهرها و هدایت آب، پیاده‌راه‌ها، بازسازی مبلمان و نورپردازی از جمله مواردی است که در داخل گورستان در حال انجام است.

نوری ادامه داد: در بیرون گورستان‌ها؛ سازمان نوسازی شهر تهران ایجاد ۵ میدانگاه را در دستور کار قرار داده، در عین حال دیواره‌های این گورستان‌ها را بازسازی کرده و هدایت آب‌های سطحی و بهسازی آسفالت میدان را نیز انجام می‌دهد.

وی تاکید کرد: اقداماتی که انجام می‌شود منجر به احیا مجدد این مجموعه و استفاده شهروندان از یک قطب گردشگری که به ثبت جهانی نیز رسیده است، می‌شود.

نوری در ادامه با قرائت ماده واحده این لایحه گفت: در ماده واحده این لایحه آمده است" با عنایت به ارزش و قدمت مجموعه گورستان‌های دولاب واقع در محدوده منطقه چهارده که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است و در راستای بند (۵) ماده (۵۹) مصوبه برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران (۱۴۰۲-۱۳۹۸) ابلاغی به شماره ۳۲۰۶۱/۲۵۲۰/۱۶۰ مورخ ۰۲/‏۱۱/‏۹۷‬ به شهرداری تهران اجازه داده می‌شود به منظور حفظ گورستان‌های مذکور به عنوان میراث ملی و جهانی و ذخایر مادی و معنوی شهر تهران و در جهت رونق گردشگری در مقیاس منطقه‌ای و کشوری با رویکرد میدانی برای صلح جهانی، ضمن تهیه طرح ساماندهی مربوطه با بهره‌گیری از تجارب جهانی مشابه در ساماندهی آرامستان‌ها و توجه به پیوست‌های گردشگری و حفظ آثار تاریخی موجود، نسبت به ساماندهی، حفاظت و احیاء مجموعه گورستان‌های فوق با جلب مشارکت و هماهنگی شورای خلیفه‌گری ارامنه و سایر حوزه‌های ذی مدخل ظرف مدت (سه) ماه اقدام نماید.

نوری ادامه داد: در تبصره ۱ آمده است که هزینه‌های انجام این طرح برای تمامی مراحل موردنظر از محل بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری تهران، ردیف اعتباری (۳۰۳۰۱۰۵۷۲ (تأمین خواهد شد و در صورت کسری اعتبار، باقیمانده آن با ارائه طرح توجیهی لازم در اصلاحیه یا متمم بودجه سال ۱۳۹۹ از سوی شهرداری تهران پیش‌بینی و برای سیر مراحل تصویب به شورای اسلامی شهر تهران ارائه شود.

کد خبر 5089191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha