کتاب زندگینامه بانو امین اصفهانی چاپ شد

کتاب زندگی‌نامه بانو امین اصفهانی نوشته یحیی آریا بخشایش توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب زندگی‌نامه بانو امین اصفهانی نوشته یحیی آریا بخشایش به‌عنوان یکی از عناوین مجموعه «شخصیت‌های مانا»، به‌تازگی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این‌کتاب شرح زندگی بانوی مجتهده نصرت بیگم امین اصفهانی است که به‌دلیل قرار گرفتن در میان دو سده اخیر، بین دو گونه زندگی و طرز تفکر سنتی و متجدد رابطه مستقیمی برقرار کرده است. رابطه‌ای که یک‌سوی آن تفکرات بازدارنده شدید اجتماعی قرار دارد؛ با ابزار و آلاتی که زنان را از فراگیری علوم و فنون بازمی‌داشت، و در سوی دیگر آن دوره‌ای جا گرفته که علم‌آموزی و دانش‌اندوزی برای همگان، ازجمله زنان و دختران نه تنها آزاد، بلکه واجب و اجباری شمرده می‌شد.

زندگی بانو امین نمونه عملی از زندگی زن مسلمان ایرانی است که در راه کسب علم و دانش به سختی کوشیده است. به ویژه آن‌که در این کوشش دستورات قرآن و سیره عملی ائمة معصوم(ع) را مبنای فکری و کاری خود قرار داده است؛ بین حوزه‌های گوناگون علم، علوم دینی را برگزید و در سایه مجاهدت‌های فراوانش به درجه اجتهاد رسید.

بانو امین، به عنوان یک زن، در مسیری گام نهاد که پیش از او، عمدتاً از آنِ مردان بود. برخلاف تعدد آثاری که درباره بانو امین چاپ شده، زندگی و زمانه وی همچنان ناشناخته باقی مانده است. شمار زیادی از این آثار شرح زندگی وی را با توصیفاتی آمیخته‌اند که به تنهایی برای شناخت شخصیت اصلی بانو امین کافی نیستند.

کتاب زندگینامه این‌شخصیت علمی، تلاش دارد، بانو نصرت بیگم امین را همان‌گونه که بود بشناسد و به دیگران بشناساند؛ نه آن گونه که باید باشد.

این‌کتاب با ۱۸۰ صفحه و شمارگان هزار و ۲۵۰ نسخه منتشر شده است.

کد خبر 5105293

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha