آوردگاه‌های استثنایی در زندگی حاج قاسم سلیمانی

کارشناس مسائل استراتژیک از بزنگاه‌ها و آوردگاه‌های مهم در زندگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نوشته است.

خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: چندی پیش و به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، کتاب «سردار بزرگ» تهیه و تنظیم شده از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق توسط مؤسسه بین‌المللی الهدی وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شمارگان یک هزار نسخه و ۱۰۸ صفحه منتشر شد.

این کتاب، مجموعه‌ای است از مقالات تألیفی توسط شخصیت‌های عراقی که در پاسخ به پرسش‌هایی پیرامون شخصیت شهید فرمانده حاج قاسم سلیمانی به رشته تحریر در آمده است. متن زیر یادداشتی است از این کتاب به قلم ماجد الشویلی، کارشناس و پژوهشگر مسائل استراتژیک عراقی. ماجد الشویلی در این یادداشت درباره بزنگاه‌های فکری و عقیدتی در زندگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نوشته و بعد اشاره‌هایی به نقش حاج قاسم در دفاع از کیان امت اسلام کرده است. این یادداشت را در ادامه بخوانید:

الف- شکی در این نیست که همه انسان‌ها ویژگی و صفات خاصی دارند که آنها را از سایرین متمایز می‌سازد و گاه نیز در این صفات تشابهی نیز وجود دارد. قطعاً شرایط و محیط اجتماعی و شیوه تربیت انسان تأثیر بالایی در شکل گیری این خصایص و شمایل برتر در شخصیت‌های یگانه‌ای دارد که به صحنه زندگی پا می‌گذراند.

شهید حاج قاسم سلیمانی از جمله شخصیت‌هایی بودند که تجارب و دشواری‌ها وجود نازنیش‌شان را جلا داده بود و این گونه تبلور یافته بودند. به سان ققنوس و همایی که در بال‌هایش بر منطقه ما گشوده تا از آن دفاع کند.

اما بی تردید آوردگاه‌های بزرگ و استثنایی در زندگی حاج قاسم سلیمانی، او را به بدین جایگاه از عزت در میان ملت‌ها رسانده. در این چند سطر تلاش خواهم کرد تا به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره کنم:

۱- انقلاب اسلامی ایران و مشارکت شهید سلیمانی در آن.

انقلابی که احیاگر اسلام بود و روح شریعت مقدس اسلام را به آن بازبخشید و عزتمندی را جان مردم بیدا ساخت و موجب شد تا آنها دین و هویت اعتقادی خود را باور کنند.

۲- شهامت حاج قاسم سلیمانی در دفاع از انقلاب در دوران جنگ تحمیلی، تجربه و مهارت نظامی و امنیتی و فرماندهی عظیمی را برای او به ارمغان داشت که در بعدها در فرماندهی سپاه قدس آنها را به کار گرفت.

۳- تأثیرپذیری از شخصیت امام خمینی (ره) و اطاعت از ایشان و پس از امام از ولی فقیه زمان حضرت آیت الله خامنه‌ای. این دو ابر انسان تأثیر شگرفی در تعمیق باور حاج قاسم سلیمانی به انقلاب و مبانی آن داشته‌اند.

۴- حضور در میادین مقابله با استکبار جهانی در کشورهای لبنان، عراق، سوریه، یمن و دیگر عرصه‌های نبرد با تروریسم و داعش.

طرح، حمایت‌ها و برنامه ریزی‌های حاج قاسم، تأثیر شایان توجهی در پیروزی لبنان در جنگ ۳۳ روزه و شکست آمریکا در عراق و خروج آن در پایان سال ۲۰۱۱ و شکست پیروزمندانه داعش در عراق و همچنین مقاومت مردم یمن و غزه و حتی برخی کشورهای آمریکای لاتین داشت.

۵- تواضع حاج قاسم شگفت انگیز بود و موجب تعجب کسانی می‌شد که با او برخوردار داشتند. این تواضع باعث می‌شد تا آنها شیفته و عاشق حاج قاسم شوند. حاج قاسم اگر چه یک فرمانده و از مسؤولان عالی رتبه ایرانی بود، اما رفتارش مردمی بود و بدون حاجب و دربان در بین مردم حضور داشت.

۶- صداقت حاج قاسم با دیگران و برآورده کردن سریع درخواست و تقاضای آنان. علیرغم گرفتاری و درگیری‌های کاری که داشتند هرگز در برخورد با مردم تعلل و کاهلی به خرج نمی‌دادند.

۷- از آن جایی که ایشان شخص اول نیروی سپاه قدس بودند، نگاه مردم به ایشان نگاه به مجموعه جمهوری اسلامی و اعتقادات و سیاست و ایدئولوژی امنیتی این کشور به منطقه بود.

۸- رابطه تنگاتنگ و نزدیکی روحی و شخصی با امام خامنه‌ای.

۹- موضع گیری با صلابت و جدیت در برابر آمریکا و تروریسم موجب شده بود تا به راه شهید سلیمانی باور و ایمان داشته باشند.

۱۰- نظارت و مباشرت مستقیم حاج قاسم در تشکیل گردان‌های مقاومت در منطقه.

۱۱- دینداری و بعد عرفانی حاج قاسم رضوان الله علیه.

ب – در خصوص دلایلی که موجب شد تا آمریکا دست به ترور شهید سلیمانی بزند، می‌توان موارد زیادی را برشمرد، اما در صدر آنها باید به این مورد اشاره کرد: فرماندهی هوشمندانه محور مقاومت و قدرت ویژه او در انسجام میان این محور با وجود اختلاف در جغرافیا و ملیت.

افزون بر درایت و زیرکی ایشان در غلبه بر مشکلات و نگرش تیزبینانه نسبت به نقشه‌های دشمن.

ویژگی دیگر این شهید والامقام غافلگیر کردن آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بود که آنها را انگشت به دهان می‌کرد.

آنها مطمئن شده بودند که اگر حاج قاسم مدت کوتاه دیگری باشد، جبهه جولان را نیز با نیروی مقاومتی از جنس حزب الله فتح خواهد کرد. بدین ترتیب اسرائیل خود را دانه گندمی می‌دید که در بین سنگ‌های آسیاب در حال خرد شدن است.

ج- اطلاق تعبیر «قهرمانان نبردهای پیروزی» از سوی مرجعیت عالی عراق به این دو شهید والا مقام، بیش از هر چیز نشان از جایگاه و نقش جمهوری اسلامی ایران در یاری مردم عراق برای غلبه بر داعش دارد. این موضوع خود گواهی و برهانی است بر این موضوع که اگر جمهوری اسلامی ایران و شخص حاج قاسم در میدان نبرد نبود، داعش از بین نمی‌رفت.

مسیر و سرنوشت مردم ایران و عراق و دشمن‌شان و اعتقاد و باورشان یکی است و کسی نمی‌تواند میان این الفت و در هم تنیدگی اختلاف افکند. (صنع الله الذی اتقن کل شیء)

د – ویژگی‌های مکتب جهادی شهید حاج قاسم سلیمانی رضوان الله علیه برگرفته از درک بالای او از اسلام و ایثار و جانبازی در راه آن است. التزام به ادای تکلیف و واگذار کردن نتیجه عمل به مشیت الهی و اطاعت از ولی فقیه با سعه صدر نیز از دیگری ویژگی‌های این مکتب است.

حاج قاسم سلیمانی به به امتداد دور دست می‌نگریست و از امور پیش پا افتاده اجتناب می‌کرد.

او دائم در اندیشه بود و چشم‌هایش از گریه خیس. مستحبات و نوافل و نماز شبش ترک نمی‌شد.

حاج قاسم مدافع تمامی سرزمین‌های اسلامی بود و همه آنها را مانند کشورش ایران می‌دانست.

شبانه روز مشغول کار بود و لحظه‌ای دشمنش را به حال خود رها نمی‌کرد. همیشه دشمن مبهوت و متعجب از اقدامات او بود.

ه- همه اقدامات و دستاوردهای حاج قاسم استثائی و مهم بودند، اما جلوگیری از رسیدن داعش به موصل و منفجر کردن مرقد امامین عسکریین از برجسته‌ترین اقدامات او بود. با سرعت برق وارد عراق شد و ضمن حفظ حرم ائمه معصومین مانع از سقوط بغداد شد.

و – از اقبال کم، من سعادت دیدار با او را در زندگی نداشتم، اما از صمیم قلب دوستش دارم و مناقب و فضائل و زندگی سراسر خیر و برکتش را دنبال می‌کنم.

کد خبر 5115629

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =