نمایشگاه تخصصی تاریخ معاصر برگزار می‌شود

مؤسسۀ قدر ولایت در تکمیل و استمرار جایزۀ شهید اندرزگو، از یک سال قبل، جلساتی را با حضور برخی مؤسسات و شخصیت‌های تاریخ‌پژوه برگزار کرد که علاوه بر هماهنگی و هم‌پوشانی، دو خروجی اجرایی داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد عطایی، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی‌هنری قدر ولایت با اشاره به دغدغه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب برای جلوگیری از تحریف تاریخ انقلاب گفت: تأکیدات رهبر انقلاب بر ضرورت افشای چهرۀ واقعی رژیم پهلوی و دو پادشاه فاسد و وابسته آن و انتقاد از بزک چهرۀ پهلوی‌ها برای تطهیر نمادهای این دوران تحقیر و ذلّت و عقب‌ماندگی، مؤسسات و شخصیت‌های پژوهشگر تاریخ معاصر را به تکاپوی جدی‌تر واداشت و در یکی از این اقدامات، مجمع ناشران انقلاب اسلامی حرکتی را پایه‌ریزی کرد که به جایزۀ شهید اندرزگو و تدوین کتب ارزشمندی در این زمینه منجر گشت.

مدیر مؤسسۀ فرهنگی‌هنری قدر ولایت دربارۀ فعالیت‌های این مؤسسه در حوزۀ تاریخ معاصر گفت: مؤسسۀ قدر ولایت در تکمیل و استمرار جایزۀ شهید اندرزگو، از حدود یک سال قبل، جلساتی را با حضور برخی مؤسسات و شخصیت‌های تاریخ‌پژوه برگزار کرد که علاوه بر هماهنگی و هم‌پوشانی، دو خروجی اجرایی داشته است. خروجی اول که در حال تکمیل شده است، ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از کتب منتشرشده در موضوع تاریخ معاصر ایران (از دورۀ قاجاریه به بعد) و خروجی دوم، برگزاری نمایشگاه تخصصی از کتب تاریخ معاصر است.

عطایی در توضیح نمایشگاه تخصصی تاریخ معاصر اظهار کرد: نمایشگاه تخصصی تاریخ معاصر که در مرحلۀ اول از کودتای انگلیسی سوم اسفند ۱۲۹۹ تا پایان دهۀ نخست انقلاب اسلامی، یعنی دهۀ شصت در نظر گرفته شده است، اولین نمایشگاه تخصصی در این موضوع است. قرار است در این نمایشگاه، حاصل زحمات و سرمایه‌گذاری‌ها و خون‌دل خوردن بنیادها و مؤسسات تاریخ‌پژوه در معرض دید و انتخاب علاقه‌مندان قرار گیرد و از این طریق، قدمی در جهت رفع دغدغه‌های امام راحل و رهبر فرزانۀ انقلاب اسلامی برداشته شود.

امیدواریم تمامی نهادها و سازمان‌ها و رسانه‌ها از این حرکت حمایت لازم را نمایند و به‌خصوص استادان دانشگاه‌ها و دانشجویان و طلّاب و جوانان، با حضور و پیگیری این نمایشگاه و کتاب‌های عرضه‌شده، به تلاش‌های انجام‌شده منزلت و گرمی داده و تحریف تاریخ را بی‌اثر سازند.

عطایی در پاسخ به این سوال که این نمایشگاه از چه زمانی آغاز خواهد شد و چه مدت ادامه خواهد داشت، گفت: این نمایشگاه از دوم تا هشتم اسفندماه و هم‌زمان با ایام یکصدمین سالگرد کودتای ننگین رضا خان در سال ۱۲۹۹ که «وابستگی» را به «فساد» دوران قاجاریه اضافه و سلسلۀ فاسد و وابستۀ پهلوی را در ایران مستقر کرد، برگزار خواهد شد.

همچنین عطایی در پایان سخنان خود بیان کرد: ذکر این نکته لازم است که در خلال برگزاری این نمایشگاه مجازی، برنامه‌ریزی‌هایی برای نشست تخصصی با کارشناسان این موضوعات نیز تدارک دیده شده است که به شبهات و سؤال‌ها و دیدگاه‌های طرح‌شده در خصوص هریک از موضوعات تاریخی نیز پاسخ داده خواهد شد.

کد خبر 5140519

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =