رشد پایان نامه‌های همسو با نیازهای صنایع در سال ۹۹

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر از رشد پایان نامه های همسو با نیازهای صنایع در سال ۹۹ نسبت به سنوات قبل خبر داد و گفت: با یک تغییر دیدگاه، جنبه‌های کاربردی پروژه‌های تحقیقاتی تقویت شد.

محمد طالعی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سیاست گذاری وزارت علوم در بحث هدفمند کردن پایان نامه‌ها و ابلاغ آئین نامه‌های مربوطه، افزود: در سنوات گذشته عمده پایان نامه‌ها معطوف به انتشار مقالات علمی بود. نمی‌خواهم آن روند را زیر سوال ببرم، چرا که اگر امروز رتبه ۱۵ علمی جهان و رده نخست منطقه را در اختیار داریم، ثمره همان سیاست گذاری و تلاش در جهت تحقق آن است، ولی با توجه به شرایط کنونی کشور و تحریم، مسلماً دانشجویان تحصیلات تکمیلی که بعنوان نیروهای جوان، پرانرژی و نخبه در حال فعالیت در حوزه پژوهش و تحقیق هستند، بهتر است که علاوه بر بحث انتشارات علمی به حل مشکلات و مسائل کشور هم توجه داشته باشند.

رشد پایان نامه‌های همسو با نیازهای صنایع

طالعی با بیان اینکه دانشگاه خواجه نصیر سیاست‌های خوبی در این خصوص داشته است، تصریح کرد: طبق آمارها، شاهد رشد چشمگیر پایان نامه‌های همسو با نیازهای صنایع نسبت به سنوات گذشته هستیم. صنایع نیز متقابلاً هم حمایت مالی از این پایان نامه‌ها داشته‌اند و دانشجویان اکنون در حال کار کردن روی حوزه‌های مختلف برای رفع نیاز صنعت هستند.

تقویت جنبه‌های کاربردی و فناورانه پروژه‌های تحقیقاتی

وی با بیان اینکه هر اقدام مؤثر و هوشمندانه ای یک آغاز و یک سیر تکامل دارد، گفت: در سال‌های گذشته، اغلب پژوهش‌هایی که در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی انجام می‌شد، معطوف به تحقیقات پایه بود که بصورت کلی و در قالب پروژه‌های تحقیقاتیِ پژوهشی و بنیادی دسته بندی می‌شد. اکنون اما با تغییر دیدگاهی که هم در صنعت نسبت به انتظاری که از دانشگاه دارد و هم در میان هیأت علمی‌ها رخ داده است، آنچه که مورد توجه قرار دارد جنبه‌های کاربردی و فناورانه پروژه‌های تحقیقاتی است.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر با مثبت ارزیابی کردن این تغییر نگرش، افزود: در حال حاضر غالباً پروژه‌های معطوف به محصول در حال تعریف است تا هم اعضای هیأت علمی و هم دانشجویان تحصیلات تکمیلی در قالب تیم روی آنها کار کنند. مسلماً در این پروژه‌ها ما انتظار نداریم یا به عبارت صحیح‌تر؛ کمتر انتظار داریم که دانشگاه یک محصول آماده مصرف را به بازار عرضه کند.

طالعی گفت: دانشگاه‌ها معمولاً در حوزه فناوری‌هایی با سطح تکنولوژی ۴- ۵ یا ۶، تا محصولات نیمه صنعتی پیش می‌روند، سپس محصول را تحویل صنعت می‌دهند، این صنعت است که در ادامه کار تولید انبوه را بر عهده خواهد داشت.

پروژه ساخت ماهواره‌های کوچک و عبور از مرزهای تحریم

وی در تشریح مهمترین پروژه‌هایی که دانشگاه خواجه نصیر در سال ۹۹ بر آنها تمرکز داشته است، اظهار داشت: یکی از پروژه‌های ما پروژه‌ای در خصوص «تاسواره» یا ماهواره‌های کوچک (CubeSat) است که در دانشگاه هوا فضا انجام و بعنوان یکی از پروژه‌های برتر وزارت علوم از آن یاد شد.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر افزود: این پروژه در راستای دستیابی به یک توانمندی فناورانه برای عبور از مرزهای تحریم و ایجاد زیرساخت‌های مبتنی بر ماهواره‌ها بود. این طرح جهت بهره برداری در حوزه‌های مختلف همچون؛ مخابرات، سنجش از راه و فعالیت‌های پایشی، یکی از نیازهای مهم کشور به شمار می‌رود که خوشبختانه آن را با مشارکت سازمان فضایی با موفقیت به انجام رسانده و تحویل دادیم و اکنون گام‌های بعدی آن در دست اقدام است.

سامانه پایش محصولات کشاورزی راه اندازی شد / ‏سیاستگذاری بهتر برای صادرات و واردات

وی با اشاره به توسعه سامانه «تهران من» توسط دانشکده کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر برای شهرداری تهران، از توسعه سامانه پایش محصولات کشاورزی برای وزارت جهاد کشاورزی نیز به عنوان یکی دیگر از پروژه‌های این دانشگاه یاد کرد و گفت: نتایج این پروژه، امکانی را فراهم می‌کند تا مدیران ستادی با پیش بینی حجم کشت و تولید محصولات، سیاست گذاری‌های بهتری را در خصوص صادرات یا واردات این محصولات داشته باشند.

کد خبر 5172650

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha