سامانه هوشمند توصیه‌گر کشاورزی طراحی شد

سامانه هوشمند بومی در اختیار کشاورزان قرار گرفت تا به رصد بهینه زمین‌های کشاورزی کمک کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، سامانه هوشمند توصیه‌گر کشاورزی مبتنی بر فناوری‌های مکان محور توسط محققان کشور طراحی شده که با پردازش اتوماتیک تصاویر ماهواره‌ای سنجش از دور سنتینل ۲ اتحادیه اروپا و با زیرساخت محاسباتی قوی خود، نقشه‌هایی را برای مزارع طراحی می‌کند که کشاورزان برای تمامی زمین‌ها، مخصوصاً مزارع بزرگ‌تر از ۵ هکتار می‌توانند به جای سرکشی دوره‌ای زمین، به محدوده‌های تعیین شده در این نقشه‌ها مراجعه و نسبت به رفع مشکلات مزرعه اقدام کنند.

به گفته منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این سامانه، امکان ترکیب با سایر داده‌های برداشت اطلاعات مانند حسگرهای زمینی مثل سنجنده های دما، رطوبت خاک و هوا را نیز فراهم کرده است. این یکپارچگی می‌تواند به کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره وری سامانه‌های نظارت بر مزارع کمک کند.

وی افزود: این نقشه‌ها شامل نقشه‌های تراکم و سلامت گیاهان، محتوای آبی، تنش تغذیه‌ای (عدم توازن دریافت کود ازته و سایر مواد مغذی) و مانند آنها است. این نقشه‌ها هر شش روز یکبار و پس از گذر ماهواره از آن محدوده، در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

منطقی همچنین بیان کرد: از ویژگی‌های این سامانه، امکان ارائه خدمات در لایه‌های مختلف مانند تصویر خام، تصویر پردازش شده، نقشه‌های توصیه‌ای و مانند آن‌ها است که سایر شرکت‌های خدماتی در حوزه کشاورزی می‌توانند با دریافت اطلاعات این سامانه به صورت اجاره نرم افزاری از این زیرساخت استفاده کنند.

کد خبر 5182637

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =