سلام خاص پروردگار متعال به حضرت خدیجه(س) توسط جبرئیل امین

قم- استاد و پژوهشگر حوزه علمیه قم با اشاره به مقام و شخصیت والای حضرت خدیجه(س) گفت: عظمت شخصیت ایشان در حدی است که بارها سلام خاص پروردگار متعال، توسط جبرئیل امین به ایشان ابلاغ شده است.

حجت الاسلام حاجیان استاد و پژوهشگر تاریخ اسلام حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار مهر، با تسلیت سالروز وفات حضرت خدیجه (سلام الله علیها) گفت: مقام و شخصیت حضرت خدیجه با معیارهای عادی قابل سنجش نیست و چنان عظیم است که بارها سلام خاص پروردگار توسط جبرئیل به ایشان رسیده است.

پیشتازی در پذیرش اسلام و رسالت پیامبر خدا (ص)

پژوهشگر حوزه علمیه افزود: حضرت خدیجه سلام الله علیها پیشتازترین فرد در پذیرش اسلام بود و ایشان اولین زنی بود که همراه رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)، نماز خواند و خدا را پرستش کرد و همچنین نخستین بانویی است که دست بیعت با پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) داد و قهرمانانه پیمان بست که از حق آن حضرت دفاع کند و در برابر حق استقامت ورزد و همچنین از حقوق طبیعی و انسانی رسول خدا (ص) در برابر دشمنان متعصب و مستبد دفاع کند.

حضرت خدیجه (سلام الله علیها)، امکانات و اعتبار خویش را نیز در راه اسلام نثار کرد چنانکه در روایات آمده است: امام صادق (علیه السلام) در پاسخ فرزندش امام کاظم (سلام الله علیه) که در خصوص اسلام و ایمان و بیعت حضرت علی و حضرت خدیجه (علیهما السلام) پرسش نمود، فرمود: هنگامی که حضرت علی و خدیجه (سلام الله علیهما) اسلام آوردند پیامبر گرامی اسلام آن دو را فرا خواند و فرمود: شما برای تقرب به خدا اسلام آورده و برابر برنامه آسمانی که از سوی او آمده سر فرود آورده‌اید؛ اینک اگر در اسلام و ایمان خویش استوار هستید لازم است با خدا و پیامبرش بیعت کنید تا به سلامت و رستگاری ابدی اوج گیرید. آنگاه حضرت علی و حضرت خدیجه (سلام الله علیهما) افزون بر اسلام و ایمان به خدا و پیامبر و دین او برای فداکاری و ایثار تا پای جان خود بیعت نمودند.

استاد حوزه علمیه قم در ادامه افزود: در روایتی دیگر آمده است پس از اسلام و ایمان حضرت علی و خدیجه (سلام الله علیهما) روزی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) آن دو بزرگوار را به حضور طلبید و فرمود: این فرشته وحی است که نزد من آمده و می‌گوید اسلام و باور آن دارای شرایط و مقرراتی است آنگاه حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم از یکتایی خدا، صفات کمال و جمال خدا، رسالت خود، نزول وحی و پیام آسمانی، ایمان به معاد و جهان پس از مرگ، پاداش و کیفر آن دنیا و دیگر اصول و فروع اسلام سخن گفت و به دنبال آن، حضرت علی و حضرت خدیجه (سلام الله علیهما) در حق گرایی و عدالت خواهی پیشتازی کردند و با پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) بر اساس همین اعتقادات بیعت و پیمان بستند؛ که در ابتدا امیرالمومنین حضرت علی (علیه السلام) و بعد از ایشان، حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) با پیامبر بیعت کردند.

بیان عظمت حضرت خدیجه کبری (س) در منابع اهل سنت

پژوهشگر تاریخ اسلام در ادامه با اشاره به بیان عظمت شخصیت حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) در منابع اهل سنت، افزود: آن چنانکه در صحیح بخاری و صحیح مسلم در راستای مقام شامخ آن حضرت آمده است: «اتی جبرئیل النبی صلی الله علیه [و آله] و سلم فقال: یا رسول الله! هذه خدیجة قد اتت معها اناء فیه إدام او طعام او شراب، فاذا هی أتتک فاقرأ علیها السلام من رب‌ها و منی و بشرها بیت فی الجنة لا صخب فیه و لا نصب؛ جبرئیل نزد نبی مکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) برای وحی آمده بود و گفت: اینک [حضرت] خدیجه [سلام الله علیها] برای تو غذا و آب می‌آورد؛ وقتی آمد، از ناحیه خداوند به [حضرت] خدیجه [سلام الله علیها] سلام برسان و همچنین از من به او سلام برسان و او را بشارت بده که خداوند برای او در بهشت خانه‌ای در نظر گرفته از تارهای طلا و نقره که در آنجا هیچ مشقت و ناراحتی وجود ندارد». (صحیح بخاری، ص ۳۹۵ - صحیح مسلم، ج ۷، ص ۱۳۳)

بخشش اموال و دارایی‌های فراوان در راه اسلام

حجت الاسلام حاجیان تصریح کرد: حضرت خدیجه (سلام الله علیها) پیمانی که با پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) بست را تا آخر عمر خویش به آن وفادار ماند و تمام اموال و دارایی خود را در اختیار حضرت رسول قرار داد و به ایشان عرضه داشت: یا رسول الله «البیت بی تک و انا امتک؛ این خانه، خانه تو و من هم کنیز تو هستم». پیامبر اسلام هم اموال حضرت خدیجه (سلام الله علیها) را در راه اسلام استفاده کرد و در شعب ابیطالب که مسلمان‌ها طی سه سال در آنجا در محاصره اقتصادی و محصور بودند، پیامبر از اموال حضرت خدیجه (سلام الله علیها) به نفع اسلام استفاده می‌کرد، که بدین صورت حضرت خدیجه (سلام الله علیها) تمام اموالش را در راه خدا انفاق کرد.

کفن بهشتی برای حضرت خدیجه (سلام الله علیها)

استاد حوزه علمیه قم در پایان افزود: مدت کوتاهی بعد از شعب ابیطالب، حضرت خدیجه به سختی بیمار شد و در حالت احتضار، حضرت زهرا (سلام الله علیها) را صدا زد و عرضه داشت: سلام مرا به رسول الله برسان و بگو از تمام اموالی که در راه خدا دادم، حتی یک لباس هم برای کفن ندارم و شما پیراهن خود را که در زمان نزول وحی بر تن داشتید برای کفن من آماده کنید. رسول خدا پذیرفت اما در زمان دفن حضرت خدیجه (سجلام الله علیها)، جبرئیل امین نازل شد و ندا داد: یا رسول الله، خداوند متعال می‌فرماید: کفن [حضرت] خدیجه با ماست. و لذا کفن حضرت خدیجه سلام الله علیها را جبرئیل از بهشت آورد و پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم حضرت خدیجه سلام الله علیها را با کفنی که از بهشت آمده بود کفن کرد و پیراهن خود را روی آن پوشاند و آن حضرت را دفن کرد. اما پس از آن لحظاتی سخت دفن پیکر مطهر حضرت خدیجه (س)، حضرت زهرا (سلام الله علیها) به دنبال رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌رفت و می‌گفت: «یا ابتا أین امی…» پدر جان مادرم کجاست…

کد خبر 5195290

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =