شفافیت باید شورای شهر را «شیشه ای» کند

شیراز- یک کارشناس ارشد علوم سیاسی گفت: شفافیت باید صحنه کنش‌گری اعضای شورای شهر را «شیشه ای» کند.

مهدی بهمنی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ایجاد پویش شفافیت در خبرگزاری مهر افزود: شفافیت نامزدهای انتخاباتی علاوه بر ایجاد اعتماد اجتماعی، می‌تواند روند و مسیر کنش‌گری کاندیداها در جهت مصالح و منافع عمومی را در صورت پیروزی در شورای شهر تحت تأثیر قرار دهد.

این کارشناس ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران اظهار داشت: اتفاقاتی که در مدیریت محلی و شهری رخ می‌دهد، آثار و تبعاتی در سطح ملی دارد و از سوی دیگر مدیریت شهری در ایجاد قابلیت زندگی در شهرها اثر گذار است.

مهدی بهمنی با بیان اینکه شوراهای شهر جایگاه مهمی در حکمروایی شهری دارند، ابراز کرد: مدیریت شهری نیازمند کسانی است که علاوه بر داشتن صلاحیت‌های عمومی و پاک‌دستی دارای تخصص‌های مرتبط با مدیریت شهری باشند.

شوراها دغدغه مدیریت شهری داشته باشند

این فعال سیاسی خطاب به کاندیداهای شورای شهر و روستا تاکید کرد: نامزدهایی که موفق به کسب آرای مردم می‌شوند، شورای شهر را پلکان ترقی خود ندانند و با پایبندی به حقوق و منافع عمومی، دغدغه مدیریت شهری داشته باشند.

بهمنی معتقد است که شوراها باید قابلیت ارتقای زیست پذیری را در شهرها داشته باشند و با سوداگری و تراکم فروشی در شهرها مبارزه کنند.

شفافیت باید شورای شهر را «شیشه ای» کند

او ادامه داد: اگر شوراهای شهر به عنوان سفره‌های فساد و نه پارلمان شهری شناخته شوند، مردم انگیزه‌ای برای حضور در انتخابات شوراهای شهر نخواهند داشت و البته باید نظام مدیریت شهری در عمل بتواند رافع مشکلات و پاسخگوی دغدغه‌های شهری شهروندان باشد.

بهمنی یادآور شد: شوراهای شهر باید به مثابه یک کلید بتوانند قفل مدیریت شهری را باز کنند وگرنه خود به مثابه جزئی از مشکلات محسوب خواهند شد.

این کنش گر علوم سیاسی با اشاره به عدم شفافیت در پیشی گرفتن مواضع مبهم توسط کاندیداها تصریح کرد: عدم شفافیت نامزدهای انتخابات شورای شهر زمینه را برای سوءاستفاده احتمالی آنان پس از نشستن بر کرسی شورا افزایش خواهد داد.

بهمنی اضافه کرد: فقدان شفافیت به تدریج آدم‌ها را از سلامت مالی و اخلاقی دور نموده و «چند گانه زیستی» خروجی عدم شفافیت است که از بین برنده اعتماد عمومی خواهد بود.

خبرگزاری مهر با همراهی پویش «ازما» چالشی برای شفافیت راه انداخته و داوطلبان شورای شهر می‌توانند ب ا ثبت نام در سایت، به پویش شفافیت، پاسخگویی و شایستگی بپیوندند.

کد خبر 5219111

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =