برگزاری کارگاه بین المللی کاربرد فناوری فضایی در مدیریت خشکسالی

کارگاه آموزشی بین المللی کاربردهای فناوری فضایی برای مدیریت خشکسالی، سیل و منابع آب با همکاری سازمان ملل متحد به میزبانی سازمان فضایی ایران برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، با همکاری مشترک دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (UNOOSA) و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، کارگاه آموزشی بین المللی کاربردهای فناوری فضایی برای مدیریت خشکسالی، سیل و منابع آب به صورت مجازی از تاریخ ۱۸ تا ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ به میزبانی سازمان فضایی ایران در تهران برگزار می‌شود.

در این کارگاه نقش فناوری‌های فضایی در شناسایی و پایش اثرات تغییر شرایط اقلیمی از جمله شروع خشکسالی، جاری شدن سیل و به طور کلی شرایط منابع آب در نتیجه تغییرات اقلیم جهانی به ویژه در مقیاس بین المللی و منطقه‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مباحث کارگاه، مرتبط با اهداف توسعه پایدار (SDGs) است و اهداف اصلی آن شامل ارتقای تحقیقات مشترک، شناسایی چالش‌ها و ارائه توصیه‌هایی برای بهبود تلاش‌های منطقه‌ای در جهت مدیریت بلایا و مقابله با شرایط اضطراری است.

اهداف خاص این کارگاه عبارتند از:

• معرفی آخرین کاربردهای فناوری‌های فضا-پایه برای مدیریت منابع طبیعی، محیط زیست و همچنین مدیریت بلایا، به ویژه، برای خشکسالی، سیل و منابع آب؛

• ارتقا تبادل بیشتر تجربیات در خصوص پروژه‌های کاربردهای فضا-پایه مربوط به منابع آب در مقیاس ملی و یا منطقه‌ای؛

• تشویق به همکاری بیشتر میان ذی‌نفعان مدیریت بلایا به منظور ارتقا مشارکت در منطقه؛

• تبیین توصیه‌ها و یافته‌هایی برای دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد به عنوان کمک به این دفتر در ایجاد مشارکت برای تقویت و ارائه ظرفیت سازی در سنجش از دور ماهواره‌ای و سایر فناوری‌ها برای کاهش و مدیریت ریسک بلایا.

نتایج مورد انتظار

• توصیه‌ها و یافته‌هایی در خصوص استفاده از فناوری فضایی در جهت منفعت شرکت کنندگان در کارگاه؛

• تسهیل در مشارکت بین کشورهای منطقه و شبکه‌های بین المللی؛

• تعریف نقشه راه برای رسیدگی به مسائل و نگرانی‌های شناسایی شده در طی کارگاه؛

• پرورش ایده‌های پروژه‌ها و تحقیقات آزمایشی برای تقویت همکاری‌ها در سطح منطقه؛

شرایط شرکت در کارگاه

این کارگاه مناسب برای متخصصان مدیریت بلایا، کارشناسان فنی، محققان و مربیان مؤسسات بین المللی، منطقه‌ای، ملی و محلی، مؤسسات آکادمیک، آژانس‌های توسعه دو جانبه و چند جانبه، سازمان‌های غیردولتی (NGO) و همچنین برای صنایع خصوصی طراحی شده است.

لذا با هدف فراهم آمدن فرصتی برای تبادل نظر و تقویت شبکه‌ها و مشارکت‌ها در جهت کمک به استفاده حداکثری از راه حل های فناوری فضاپایه برای مدیریت خشکسالی، سیل و منابع آب، از متخصصان و کارشناسان این حوزه برای شرکت در این رویداد دعوت به عمل می‌آید.

متقاضیان باید دارای مدرک دانشگاهی و دارای تجربه کاری حرفه ای و به خوبی تثبیت شده در زمینه‌های مرتبط با موضوع کارگاه باشند.

همچنین متقاضیان باید در سمت‌های مدیریتی، تصمیم گیری، فنی یا دانشگاهی شاغل در سازمان‌های دولتی، نهادهای ملی، منطقه‌ای و بین المللی، دانشگاه‌ها، سازمان‌های غیردولتی یا صنایع خصوصی باشند، که مسئولیت اجرای برنامه‌ها یا پروژه‌ها در زمینه‌های مربوط به موضوعات کارگاه را برعهده دارند.

این کارگاه تنها به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

متقاضیان، در صورت تمایل به ایراد سخنرانی، حداکثر تا روز چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ مهلت دارند فرم درخواست تکمیل شده خود را به همراه خلاصه مقاله به صورت آنلاین به مرکز روابط و همکاری‌های بین المللی سازمان فضایی ایران ارسال کنند.

آخرین مهلت ثبت نام برای سایر شرکت کنندگان یکشنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ است. نحوه ثبت نام و کسب اطلاعات در سایت سازمان فضایی ایران آمده است.

کد خبر 5244627

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =