نظرخواهی رئیس‌جمهور منتخب از جریان‌های سیاسی اقدام پسندیده‌ای است

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دعوت رئیس‌جمهور منتخب و رئیس جدید قوه قضائیه از جریان‌های سیاسی برای ارائه پیشنهاد و راهکار به منظور عبور از بحران‌های پیش روی کشور اقدام پسندیده‌ای است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی زن و علم (جایزه مریم میرزاخانی) با اشاره به مسائل و مشکلاتی نظیر خشکسالی و کمبود آب، شیوع بیماری کرونا و تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: دعوت رئیس جمهور منتخب و رئیس جدید قوه قضائیه از جریان‌های سیاسی برای ارائه پیشنهاد و راهکار به منظور عبور از بحران‌های پیش روی کشور اقدام پسندیده‌ای است. ما در این شرایط نیاز به گفتگو، افزایش همدلی و به رسمیت شناختن نخبگان و سرمایه‌های فکری کشور داریم تا بتوانیم از همه ظرفیت‌ها برای حل مسائل مردم استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: اینکه سران سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه از یک جریان سیاسی هستند و نهادهای حاضر نیز نوعاً از آنها حمایت می‌کنند و از همان جریان هستند می‌تواند به حل مسائل کشور کمک کند اما آنچه مهمتر از همه اینهاست همراهی و همدلی مردم است تا دولت با پشتوانه همه مردم و برنامه ریزی عالمانه بتواند مشکلات را حل و فصل کند.

جهانگیری تصریح کرد: اگر نتوانیم به موقع با مشکلات و چالش‌ها مقابله کنیم آنها به مسائل پیچیده‌ای تبدیل می‌شوند. امروز موضوع آب یکی از بزرگترین مشکلات کشور است به طوری که وقتی شایعه انتقال آب از جایی به جای دیگر منتشر می‌شود فوراً به مسئله سیاسی و امنیتی تبدیل می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: زمانی که برخی هشدار می‌دادند که باید برداشت از آب‌های زیرزمینی را محدود کنیم، عده‌ای دیگر می‌گفتند در برداشت از آب‌ها نباید بخل داشت. بگذارید سطح زیرکشت محصولات کشاورزی بیشتر شود اما امروز شاهد هستیم که دشت‌های کشور دچار فرونشست شده‌اند و حتی در تأمین آب شرب مردم با مشکل مواجه شده‌ایم. این واقعیت نشان می‌دهد که باید به هشدارهای دانشمندان و دلسوزان در عرصه‌های مختلف توجه جدی تری نشان داد.

وی با اشاره به موضوع تحریم‌های آمریکا و پیروزی راهبرد مقاومت حداکثری ملت صبور ایران در برابر سیاست فشار حداکثری آمریکا گفت: مقامات آمریکایی هم در دولت قبل و هم در دولت فعلی این شکست را قبول کرده‌اند. باید با مسائل مربوط به تحریم، مدبرانه و دلسوزانه برخورد شود تا مشکلات سریع‌تر از پیش روی دولت و ملت برداشته شود.

جهانگیری پیامدهای منفی کرونا به ویژه در حوزه اشتغال را یادآور شد و افزود: تنها در بخش خدمات کشور یک میلیون نفر اشتغال از دست رفت، باید به سرعت این مسائل کمرنگ شده و آثار منفی آن به حداقل برسد.

معاون اول رئیس جمهور خشکسالی و آثار منفی آن در حوزه‌های مختلف را خاطر نشان ساخت و گفت: ۱۲ هزار مگاوات برق کشور از طریق نیروگاه‌های برق آبی تأمین می‌شد که امروز به دو تا سه هزار مگاوات رسیده است و خیلی‌ها با توجه به پیش بینی‌ها درباره کاهش نزولات جوی در پاییز سال جاری پیشنهاد می‌کنند که باید آب پشت سدها را برای مصرف شرب مردم در گوشه و کنار کشور نگه داشت.

وی در ابتدای سخنان خود ضمن قدردانی از برگزار کنندگان جشنواره ملی زن و علم، گفت: دانشگاهیان در سالهای گذشته همراهان مهمی برای مسئولان کشور در گره گشایی از مشکلات پیش روی دولت و مسئولان بوده‌اند به طوری که در ابتدای تحریم‌های آمریکا با تعدادی از رؤسای دانشگاه‌ها مسائل را درمیان گذاشتم و بلافاصله کارگروه‌هایی در دانشگاه‌ها تشکیل شد و برای هر یک از دغدغه‌ها در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی راهکار و پیشنهاد به دولت ارائه شد و بنده این پیشنهادات را به وزارتخانه‌های ذیربط و کمیسیون‌های دولت ارجاع دادم تا برای عبور از تحریم‌ها از آنها استفاده شود.

جهانگیری تاکید کرد: دانشگاه کانون زنده و حیات بخش و دارای راهکار برای حل مسائل است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد زیرا توسعه علم و فناوری از مهمترین جهت گیری های کشور است. ایران به توسعه نمی‌رسد مگر آنکه به توسعه علمی دست یابد و توسعه علمی و فناوری محقق نمی‌شود مگر اینکه به دانشگاه‌ها اهتمام ویژه ای شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تلاش دولت برای رفع نیازهای دانشگاهیان به ویژه در حوزه ارزی، گفت: دولت با همه مضیقه‌ها تلاش کرد بودجه لازم برای تحقیقات و حمایت از دانشگاهیان را به طور کامل اختصاص دهد اما ما می‌دانیم که این اقدام در برابر مشکلات و کمبودها بسیار ناچیز است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بزرگداشت و الگوسازی برای شخصیت‌های علمی در حوزه‌های مختلف را سنتی نیکو و ارزشمند خواند و با اشاره به بزرگداشت پروفسور مریم میرزاخانی گفت: پروفسور مریم میرزاخانی دانشمندی بزرگ در سطح علمی و بین المللی بود، به لحاظ رفتار و اخلاق انسانی در عمر کوتاه پربرکت خود، شاخص به حساب می‌آمد و به عنوان یک زن با فهم مسائل جهان پیرامونی خود بر آورده‌های جهانی و علمی افزود. بنابراین لازم بود که برای ایشان مراسم بزرگداشت برگزار شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه زنان کشور در همه حوزه‌ها موفق عمل کرده‌اند به تمام کسانی که مفتخر به دریافت جایزه شده‌اند تبریک گفت و افزود: اطمینان دارم که زنان کشور می‌توانند در همه حوزه‌های علمی، ورزشی و کارآفرینی به الگو مبدل شوند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اعطای جایزه کارآفرینی به یک زن در این مراسم، گفت: کارآفرینی کاری با ریسک بالاست که شجاعت ویژه ای در تصمیم گیری ها می‌طلبد و زنان برجسته کشور در سطح شرکت‌های دانش بنیان و کارآفرین دستاوردهای برجسته ای داشتند.

وی با بیان اینکه امروز ۲۵ درصد مدیریت کشور در دست زنان است و ۳۰ درصد اساتید و هیأت علمی دانشگاه‌ها را زنان تشکیل می‌دهد، گفت: به عنوان مدیری که ناظر بر عملکرد مدیران ارشد کشور هستم شهادت می‌دهم زنان در حوزه‌هایی که مسئولیت قبول کردند، خوش درخشیدند. امروز ما معاون وزیر و سفیر زن داریم که در مأموریت‌های خود کارنامه مثبتی به ثبت رسانده‌اند.

جهانگیری افزود: پرفسور میرزاخانی در حوزه ریاضیات کار می‌کرد اما به اعتبار نقش ایشان روز تولدشان بعنوان روز زن و ریاضی در جهان نامگذاری شد. او حس وطن پرستی و تعلق به سرزمین بالایی داشت و می‌خواست که فرزندش شناسنامه ایرانی داشته باشد به خاطر این درخواست، دولت و مجلس قانونی تصویب کردند که فرزندان مادران ایرانی بتوانند تابعیت ایرانی بگیرند. این قانون باعث شد که بسیاری از افراد محروم جامعه بتوانند برای فرزندانشان شناسنامه ایرانی بگیرند و تابعیت ایرانی داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در شرایط دشوار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور برگزاری این بزرگداشت‌ها امید به آینده و اعتماد افراد را به خود و جامعه افزایش می‌دهد تصریح کرد: چهره‌های سرشناس و الگو باعث می‌شود مردم به این نتیجه برسند که در مشکلات هم می‌توان به قله‌ها دست یافت.

وی گفت: وقتی یک نابغه و نخبه به دلیل بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت انگیزه‌هایی در جامعه به وجود آمد و خیرینی به میدان آمدند تا با سرمایه گذاری در مناطق محروم یا مراکز درمانی کمک کنند تا نخبگان شناسایی شده و یا بیماری‌های خاص از میان برود تا از فرزندان کشور حمایت و حفاظت شود.

جهانگیری در پایان افزود: نباید از نقش پدران، مادران، همسران و فرزندان سرآمدان و دانشمندان کشور غفلت کرد. برخی از آنها حاضر نشدند که کمترین امتیازی از قبل فرزندان خود بدست آورند بلکه آن را به فرصتی برای کشور تبدیل کردند.

در این مراسم که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده حضور داشتند به ۲۵ نفر از برگزیدگان لوح و تندیس اهدا شد.
همچنین معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده لوح تقدیری به جهانگیری به خاطر حمایت از فرصت‌ها و طرح‌های مربوط به زنان در دولت دوازدهم اهدا کرد.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به میزان مشارکت دختران در کنکور امسال و افزایش اساتید زن دانشگاه‌ها به ۳۰ درصد گفت: حضور و فعالیت زنان کشور مایه افتخار و مباهات است و باید تلاش کنیم این فضا بیش از پیش فراهم شود.

ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواه نیز با اشاره به طرح‌های انجام شده برای توانمند سازی زنان کشور گفت: مدیریت زنان در عرصه‌های مختلف راهگشا بوده و امروز در حوزه علم و فناوری نیز کارنامه درخشانی از آنها به جای مانده است.

کد خبر 5254571

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • علی IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
   0 0
   بهترین راه برای کاهش سطح آب های زیرزمینی و جلوگیری از نشست زمین شیرین سازی آب دریا از طریق انرژی اتمی و خورشیدی و انتقال آب به مناطق مختلف داخلی است، اینگونه مشکل آب و نشست زمین حل میشود، ظرفیت نیروگاهی هم مطابق مزیت های آب و هوایی افزایش یابد، مزیت ما در انرژی خورشیدی، بادی و اتمی است نه در برق آبی
  • علی IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
   0 0
   برای جلوگیری از کاهش سطح آب های زیرزمینی و جلوگیری از نشست زمین می توانیم شبکه سراسری انتقال آب از دریاهای جنوب و شمال به مناطق داخلی برای مصارف کشاورزی، صنعتی و خانگی ایجاد کنیم و از انرژی اتمی و خورشیدی برای شیرین سازی آب دریا استفاده کنیم و بارش ها در کشور ما در نبود خشکسالی هم چنان زیاد نیست
  • ایرانی IR ۱۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
   1 0
   جهانگیری: نظرخواهی رئیس‌جمهور منتخب از جریان‌های سیاسی اقدام پسندیده‌ای است./ جناب جهانگیری حواله دادن منتقدین به جهنم و دهها فحش وتوهین به آنها چطور، کار ناپسندی نیست؟!!!