فضای مجازی اگر از واقعیت فیزیکال جدا شود رویای صادقه نخواهد بود

دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال عصر روز دوشنبه به صورت مجازی به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم اختتامیه این جشنواره که با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محمدرضا بهمنی رییس مرکز فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اصغر امیرنیا دبیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال و داوران آن با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد شاهد حضور متفاوت برگزیدگان و مخاطبان خود بود.

به این ترتیب از 21 برگزیده بخش‌های مختلف این جشنواره با انتشار کلیپ معرفی آنان تقدیر شد و همه برگزیدگان، دست اندرکاران حوزه فضای مجازی، مخاطبان و علاقمندان به جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال از بسترهای مجازی شاهد برگزاری اختتامیه آن بودند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: فضای مجازی، قدسیت‌زدا نیست/ تفکیک اطلاعات با سواد رسانه‌ای

در این مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ضرورت گسترش سواد رسانه‌ای برای تفکیک اطلاعات درست از نادرست گفت: تجربه‌های دهه اخیر به‌خصوص دوره کرونا و برگزاری مناسبت‌های مذهبی در فضای مجازی نشان داد، این فضا قدسیت‌زدا نیست.

سیدعباس صالحی در اختتامیه مجازی دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال، با اشاره به وقوع حوادث مختلف در عصر مدرن گفت: ورود به عصر دیجیتال اتفاقات و تحولات جدیدی را به وجود آورده است. ترکیب اتفاقات عصر مدرن و بعد از آن فضای عصر دیجیتال برای انسان و بشریت زیست تازه‌ای در حوزه زندگی فردی و اجتماعی پدید آورده است.

وی با اشاره به شرایط جدید گفت: در حوزه های مختلف اتفاقات جدیدی رخ داد؛ در حوزه اقتصاد تولید پیشینی که مبتنی بر تولید انبوه در اقتصاد صنعتی بود تغییر کرد. در عصر دیجیتال این تولید انبوه به تولید مشتری‌محور و درخواستی تبدیل شد؛ عملاً اتفاق جدید در فرآیند تولید از نقطه تقاضا آغاز می شود نه بر مبنای آنچه تولیدکننده تصور می کند باید تولید شود. در شاخه‌های دیگر حوزه اقتصاد نیز در این دوران تغییرات شگرفی اتفاق افتاد و عصر دیجیتال در همه حوزه‌ها تغییر کرد و در حوزه رسانه، رسانه‌های اجتماعی جایگزین رسانه‌های جمعی شدند، کاربر جایگزین مخاطب در رسانه شد، رسانه ها کلاسیک تبدیل به چندرسانه‌ای شدند.

صالحی با اشاره تغییرات در حوزه سیاست و امنیت گفت: این بخش نیز از تغییرات مصون نماند و مفهوم قدرت در عصر دیجیتال تغییر کرد و مبتنی بر داده و پردازش داده و اعمال مدیریت از طریق داده ها شد. بنابراین مفاهیمی که در عرصه سیاست و امنیت تعریف می شد، تغییرات قابل توجهی پیدا کرد، زیرا کانون اصلی آن تغییر ماهوی پیدا کرده بود.

وی با بیان اینکه این دوره را می‌توان به پیش و پس از سایبر تقسیم کرد، خاطرنشان کرد: همواره دغدغه هایی وجود داشته است، تکثر و انباشت اطلاعات از جمله این تغییرات است. سواد رسانه ای باید تفکیکی میان اطلاعات درست و غلط ایجاد کند. یکی از دغدغه‌ها در این جشنواره نیز همین موضوع بوده است تا با وجود تکثر اطلاعات، سواد مصرف نیز وجود داشته باشد.

وی واقعیت کاذب را یکی دیگر از دغدغه های این دوران اعلام کرد و افزود: فضای مجازی با توجه به همه واقعیت ها، اگر از واقعیت فیزیکال جدا شود، تبدیل به رویایی می شود که رویای صادقه نخواهد بود. اینجا دقیقا همان جایی است که فعالان حوزه مجازی باید واقعیت فیزیکال انسانی را تشخیص دهند که هم شامل واقعیت های تلخ و هم شیرین می شود. ارتباط با اماکن فرهنگی، گردشگری و خلاقیت و ارزش افزوده پیدا کردن این موارد است.

صالحی با بیان اینکه دنیای مجازی دنیای سراب گونه نیست، گفت: دنیای مجازی دنیای اتصال واقعیت مجازی با واقعیت انسان و فیزیکال است.

وی با طرح پرسشی مبنی بر اینکه آیا می‌توان فضای مجازی را با فضای قدسی و ارزشی نزدیک کرد و گفت: شاید با توجه به مدرن بودن فضای مجازی به نظر برسد این فضا با فضای مناسک دینی و قدسی فاصله داشته باشد. اما تجربه‌های شکل گرفته در دوران اخیر به خصوص در دوره شیوع کرونا نشان داد این نگاه درست نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: دغدغه بعدی هویت است. فضای مجازی مرزها را در هم ریخته است. علاوه بر چهار دغدغه ای که در فضای مجازی داشتیم و همگی بر حق است؛ دغدغه پنجمی هم وجود دارد. بصری شدن یکی از ویژگی های عصر مدرن و فاصله گرفتن از اطلاعات مکتوب است. در فضای مجازی متن‌ها کاهش و صوت و تصویر افزایش یافته است. عصر دیجیتال به این موضوع شتاب زیادی داد و این وضع می تواند مخاطره جدی برای کتاب خوانی باشد در حالیکه بنا به فرموده مقام معظم رهبری کتاب منشا تمدن های بشری است.

صالحی بیان کرد: دغدغه پنجم این است که در این فضای دیجیتال کتاب چه می شود عصر دیجیتال نیز پادزهرهایی پیدا کرد. عصر دیجیتال فرصت هایی ایجاد کرده اما باید به دنبال حل دغدغه های ناشی از آن برویم.

رویکردهای جدید جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال می‌تواند الگوی جشنواره‌های مشابه باشد

همچنین اصغر امیرنیا در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال با بیان این مطلب که رویکردهای جدید جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال می‌تواند الگوی جشنواره‌های مشابه باشد گفت: جشنواره رسانه‌های دیجیتال مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی با تلاش همکاران دلسوز، پرتلاش و ساعی در طول بیش از یک دهه فعالیت به حق جامع‌ترین، مهمترین و باشکوه‌ترین رویداد حوزه فضای مجازی است که به بلوغ رسیده و دوازدهمین دوره خود را تجربه کرد.

دبیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه دیجیتال با اشاره به اینکه به دلیل شیوع بیماری کرونا به اجبار در سال 1399 جشنواره رسانه‌های دیجیتال با هدف قطع زنجیره کرونا برگزار نشد افزود: نیاز جامعه به آگاهی از جدیدترین دستاوردهای متخصصان داخلی در حوزه فضای مجازی با عنایت به افزایش نقش سیستم‌های مبتنی بر وب در زندگی روزمره و تقاضا و اشتیاق مخاطبان، اعم از تولیدکنندگان نشر و محتوا و کاربران فضای مجازی، مرکز را بر آن داشت تا با تعریف سازوکاری جدید اقدام به برگزاری جشنواره نماید.

امیرنیا خاطرنشان کرد: طرح اولیه جشنواره در بهمن ماه سال گذشته با در نظر گرفتن موضوعات، قالب، پوستر و فراخوان با همراهی متخصصان و کارشناسان در جلسات متعدد، کلید خورد تا امسال با تفاوت‌های عمده‌ای برگزار شود.

دبیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال «برگزاری رویدادی کاملا آنلاین در سه بخش ثبت نام، داوری و برگزاری اختتامیه، تاکید بر نوآورانه، اقتصادمحور و درآمدزا بودن آثار و زمینه‌سازی ارائه دریافت تسهیلات به آثار برگزیده از طریق صندوق کارآفرینی امید با هدف توسعه کسب و کارهای دیجیتال» را از تفاوت‌های جشنواره امسال با دوره‌های گذشته این جشنواره عنوان و اظهارامیدواری کرد که دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال با رویکردهای جدید به الگویی برای برگزاری جشنواره‌های مشابه تبدیل شود.

وی با ارائه گزارشی از روند برگزاری این جشنواره گفت: براساس تصمیم شورای راهبردی جشنواره، فراخوان در ایام مبارک عید سعید فطر تا عید سعید غدیر خم – 23 اردیبهشت تا 17 تیرماه 1400- با انتشار خبرهای متنوع در رسانه‌های برتر ، ارسال 60 هزار پیامک به فعالان فرهنگی و ارسال پیامک به ده‌ها میلیون کاربر ایرانسل و رایتل اعلام شد.

امیرنیا ادامه داد: در این مدت 1143 اثر در موضوعات «انقلاب اسلامی و مقاومت (با محوریت نقش شهید حاج قاسم سلیمانی)»، «خانواده و سبک زندگی»، «اقوام، فرهنگ محلی و گردشگری»، «مسجد و مناسک دینی»، «امید، تفریح و نشاط اجتماعی»، «سواد رسانه‌ای و زیست مجازی»، «حکمرانی و مدیریت فرهنگی» و «خدمات مطالعاتی، آموزشی و پژوهشی» که محورهای اصلی جشنواره بودند در قالب‌های برنامه‌های کاربردی، بازی‌های رایانه‌ای، محتوا و هنرهای دیجیتال و سایت‌ها و شبکه‌ها اجتماعی در سامانه www.platzaar.ir بستر برگزاری دوازدهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال ثبت نام کردند.

دبیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال خاطرنشان کرد: بخش نخست داوری فنی آثار رسیده با حضور داوران صاحب نام و شناخته شده از 17 تا 22 تیرماه امسال انجام شد و پس از آن داوری نهایی با هدف معرفی آثار برگزیده و با تاکید بر محتوای اثر تولید شده از 22 تیرماه تا دوم مرداد صورت گرفت که به این ترتیب به تشخیص داوران تراز اول بخش‌های مختلف جشنواره 21 اثر به عنوان برگزیده و12 اثر به عنوان شایسته تقدیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال انتخاب شدند که تا دقایقی دیگر با آنان آشنا خواهید شد.

امیرنیا اظهار امیدواری کرد این رویداد بزرگ که آیین اختتامیه آن را سپری می‌کنیم آغاز راهی باشد برای تقویت تولید آثار قوی و تاثیرگذار و همچنین برطرف کردن مسایل و مشکلات و موانع تولید، درآمدزایی و رشد استعدادهای بالقوه در مسیر سازندگی و بالندگی انقلاب شکوهمند اسلامی.

کشور در گام دوم انقلاب، به جای «رسانه ملی» نیازمند «نظام رسانهای ملی» است/

نظام رسانهای مقتدر ضامن حرکت در گام دوم انقلاب

رییس دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال با بیان اینکه حرکت جمهوری اسلامی ایران در گام دوم انقلاب، بدون یک «نظام رسانهای مقتدر» میسر نخواهد بود گفت: اگرچه سال گذشته به دلیل شرایط خاص کرونایی این جشنواره برگزار نشد، اما امسال با طراحی متفاوت برای برگزاری مجازی، جشنواره دوازدهم برنامه‌ریزی و اجرا شد.

محمدرضا بهمنی با بیان اینکه در دنیای امروز و در شرایط تحولات نو به نوی جوامع بشری، «رسانه» به رکن کلیدی پیشرفت و عدالت و فراز و فرود تمدنها تبدل شده است افزود: توفیق اقتدار نظام رسانهای در گرو عوامل کلیدی متعددی چون «آیندهنگری، محیطشناسی و برخورداری از «استراتژی رسانهای قوی»، برخورداری از مرجعیت رسانهای ملی و فراملی، هوشمندی و بهرهمندی از ظرفیت فناوریهای نوپدید و اتکای به ظرفیت شبکهای مردمی (آن گونه که در مبانی فکری رهبران انقلاب جایگاه مردم به رسمیت شناخته شده) است.

رییس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی ادامه داد: اجماع و رهگیری این عوامل کلیدی _که میتوان بر این فهرست افزود_ اگرچه با دشواریهایی همراه است اما ضرورت توجه به آنها انکارناپذیر است.

بهمنی خاطرنشان کرد: با توجه به آنچه گفته شد چنین عوامل و مولفههایی حکایت از آن دارد که در گام دوم انقلاب، کشور به جای «رسانه ملی» نیازمند «نظام رسانهای ملی» است. که لازم است مراکز سیاستگذای و تقنینی کشور، ضمن بهرهگیری از تجارب دهههای گذشته و با حفظ ظرفیت رسانهای فعلی کشور، برای این منظور تدبیر و تنظیمگری داشته باشند.

وی تصریح کرد: در میان مجموعه عوامل مورد اشاره، «اتکای به ظرفیت شبکهای مردم»، شاه بیت استراتژی رسانهای نوین در کشور و راه اتخاذ موضع فعال و فوقفعال در تولید و نشر محتوا در فضای مجازی و حرکت به سوی اقتدار رسانهای است.

رییس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت ارشاد تصریح کرد: رویدادهایی همانند جشنواره ملی رسانههای دیجیتال، صحنهای است برای نمایش گوشهای از ظرفیت مردمی در عرصهی رسانههای نوین و فضای مجازی. ظرفیتی که رکن آن جوانان خلاق، متعهد، سختکوش و حرفهای هستند.

وی افزود: این جشنواره که بحمدالله با بیش از یک دهه فعالیت، از وجاهت و اعتبار بالایی در میان فعالان و کسب و کارهای حوزه محتوا و خدمات فرهنگی برخوردار است، در دو دوره اخیر، علاوه بر توجه به ابعاد حرفهای و فناورانه، با تغییر رویکرد به محوریتبخشی به موضوعات فرهنگی دارای اولویت کشور و توجه به توسعه کسب و کاری برگزیدگان جشنواره، تلاش خود را بر شناسایی برترینها و حمایت و شبکهسازی این سرمایههای ارزشمند نهاده است و برای استمرار و تقویت این رویکرد در ادامه مسیر همگان را به یاری میطلبد.

بهمنی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پایان جشنواره دوازدهم آغاز حمایت‌های وزارت ارشاد از برگزیدگان در حوزه کسب و کار است.

دوازدهمین جشنواره رسانه های دیجیتال

دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال به عنوان بزرگترین رویداد شناسایی و معرفی آثار و فعالان فرهنگی، هنری و رسانه‌ای دیجیتال امسال در محورهای اصلی «انقلاب اسلامی و مقاومت (با محوریت نقش شهید حاج قاسم سلیمانی)»، «خانواده و سبک زندگی»، «اقوام، فرهنگ محلی و گردشگری»، «مسجد و مناسک دینی»، «امید، تفریح و نشاط اجتماعی»، «سواد رسانه‌ای و زیست مجازی»، «حکمرانی و مدیریت فرهنگی»، «خدمات مطالعاتی، آموزشی و پژوهشی» و «روایت کرونا در فضای مجازی» برگزار ‌شد.

«تولید و نشر، نرم‌افزارهای تلفن همراه، بازی‌های رایانه‌ای و محتواهای دیجیتال» ۴ بخش این جشنواره بودند که برگزاری آن در بستر پلتفرم پلتزار انجام شد.

اسامی برگزیدگان این جشنواره به این شرح است:

فضای مجازی اگر از واقعیت فیزیکال جدا شود رویای صادقه نخواهد بود

تقدیر از خبرنگاران برتر حوزه رسانه‌های دیجیتال

همچنین در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال ضمن قدردانی از تلاش‌های همه خبرنگاران و رسانه‌ها در انعکاس خبرهای این جشنواره از علی اکبر قزوینیان خبرنگار خبرگزاری ایرنا و آرزو فیروزفر خبرنگار خبرگزاری فارس که بیشترین همراهی و همکاری را با این جشنواره داشتند تقدیر شد.

کد خبر 5271642

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =