فعالیت بیش از ۸۲۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه مواد پیشرفته

معاونت علمی و فناوری اعلام کرد بیش از ۸۲۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه مواد پیشرفته فعالیت می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، حوزه فناوری های مواد پیشرفته، شامل فلزات، سرامیک‌ها، پلیمرها و کامپوزیت‌های پیشرفته و فرآیندهای ساخت و تولید آن‌ها است. توسعه اغلب فناوری های پیشرفته مانند هوافضا، انرژی های تجدیدپذیر، میکروالکترونیک، زیست‌فناوری و دیگر حوزه‌های فناور در گرو دسترسی به مواد پیشرفته و فناوری های مرتبط با آن است.

بر اساس اعلام مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیش از ۸۲۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه مواد پیشرفته فعالیت دارند.

حمید لطیفی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: این ستاد با هدف ساماندهی، ارتقای وضعیت تولید، تجاری‌سازی، توسعه فناوری و زیرساخت‌های مرتبط را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: تاکنون در این ستاد تسهیل تبادلات و همکاری‌های علمی و فناوری بین‌المللی، توسعه فناوری‌های راهبردی متناسب با نیازهای کشور، ارتقای فناوری در صنایع موجود و توسعه کسب و کارهای جدید دانش‌بنیان، توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان را در این حوزه پیگیری کردیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های لیزر مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تلاش برای دستیابی کشور به مرجعیت علمی گفت و ادامه داد: ستاد در راستای انجام این مأموریت، ابزارهای مختلفی همچون حمایت هدفمند از انتشار مقالات و ثبت اختراع با کیفیت و بین‌المللی از پژوهش‌های راهبردی و مرز دانش در حوزه‌های کلیدی را در دستور کار قرار داد.

وی با اشاره به توسعه فناوری‌های راهبردی متناسب با نیازهای کشور افزود: طرح‌های توسعه فناوری در بخش‌های فوتونیک و لیزر و همچنین مواد و ساخت به عنوان دو حوزه اصلی فعالیت ستاد، طرح‌های توسعه فناوری پس از انجام بررسی‌ها و داوری لازم، مصوب و مورد حمایت قرار گرفت. همچنین با ایجاد مدل و زیرساخت همکاری با هلدینگ‌های بزرگ سرمایه‌گذاری همکاری‌های مشترک این ستاد برای ارتقای طرح‌های فناورانه صورت گرفت.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک، مواد پیشرفته و ساخت با اشاره به برخی از اقدامات و دستاوردهای این ستاد گفت: تولید پودر آلفا آلومینا با ظرفیت اسمی ۱۵۰ تن در سال، توسعه تولید اسپکتروفوتومتر مانیتوردار و تمام‌اتوماتیک، توسعه و افزایش ظرفیت تولید دستگاه پردازش و ساخت کوپلر فیبر نوری به روش جوش لیزری، طراحی و ساخت دستگاه تمام‌اتوماتیک پکیجینگ و کوپل فیبر نوری چیپ‌های لیزری پرتوان به روش جوش نقطه‌ای لیزر، راه‌اندازی خط تولید لیزر فیبری یک کیلووات صنعتی پیوسته دستاوردهای این حوزه به شمار می روند.

کد خبر 5275725

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha