مواد معدنی خراسان‌جنوبی در مسیر ثبت بین‌المللی است

بیرجند-مدیرکل دفتر اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تعدادی از مواد معدنی خراسان‌جنوبی چون زغال‌سنگ طبس، سنگ مرمریت رنگی و بنتونیت که ثبت ملی شده به زودی ثبت بین المللی نیز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم علی مولابیگی پیش از ظهر یکشنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح تحول در بخش زمین‌شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر شاهد پویایی و تحول در حوزه فعالیت‌های زمین‌شناسی هستیم، اظهار کرد: بزرگان در حوزه زمین‌شناسی از خراسان‌جنوبی به عنوان بهشت زمین‌شناسی یاد می‌کنند.

مدیرکل دفتر اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان‌کرد: اجرای برنامه تحول زمین شناسی رخداد مبارکی برای خراسان‌جنوبی است که حاصل آن دسترسی بیشتر به ذخایر معدنی و توسعه پایدار خواهد بود.

مولابیگی با بیان اینکه هر چند در شرایط فعلی آذربایجان غربی جلودار در معادن طلا است اما خراسان‌جنوبی نیز در این ریل و مسیر قرار گرفته و با تکمیل اطلاعات به معادن زیادی دست خواهد یافت.

معادن در دست برخی افراد حبس شده است

وی با تأکید بر اینکه یکی از دلایلی که استان‌های کشور از لحاظ دسترسی به منابع معدنی عقب مانده‌اند این است که معادن دست برخی افراد حبس شده، افزود: ایران جزو ۱۵ کشور برتر در زمینه ذخایر معدنی کشف شده است و ذخایر معدنی پنهان شده زیادی نیز در کشور داریم.

مدیرکل دفتر اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس سیاست اجرایی در وزارت صمت ۲۸۵ پهنه معدنی به مساحت ۸۵۰ هزار کیلومتر مربع به شرکت‌های دولتی و خصوصی واگذار شده است.

مولابیگی گفت: از این میزان ۲۵ فقره معادل ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع و ۱۲ درصد پهنه‌ها در خراسان‌جنوبی بوده و البته حاصل این پهنه‌ها دسترسی به ۸۰ منطقه امیدبخش بوده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۲ پروانه اکتشافی در خراسان‌جنوبی صادر شده است، اظهار کرد: بخشی‌نگری و صنفی‌نگری یکی از عواملی است که موجب شده بخش معدن عقب بماند و باید تلاش کنیم این آفت از جامعه مدیریتی ما رخت بربندد.

جزیره‌ای به موضوعات اقتصادی نگاه می‌کنیم

مدیرکل دفتر اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت با گلایه از اینکه در حال حاضر به صورت جزیره‌ای به موضوعات اقتصادی نگاه می‌کنیم، گفت: در خراسان جنوبی ۳۲۸ پروانه اکتشاف و ۷۶ فقره گواهی کشف صادر شده است.

مولا بیگی با اشاره به اینکه خراسان‌جنوبی در حوزه معدن در بسیاری از زمینه‌ها رتبه اول تا هفتم را دارد، اظهار کرد: مجموع اشتغال معادن کشور ۱۷۰ هزار نفر است که باید حداقل به یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر اشتغال برسیم که سهم خراسان‌جنوبی در اشتغال‌زایی حوزه معدن تاکنون ۱۲ هزار نفر است.

وی با بیان اینکه سهم استخراج اسمی معادن خراسان‌جنوبی چهار درصد کشور است، گفت: سهم استان در ذخایر مواد معدنی ۲ میلیارد تن است.

مدیرکل دفتر اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صمت به دنبال ثبت برخی مواد معدنی به عنوان برند ملی و بین‌المللی است.

پیگیری برای ثبت هفت ماده معدنی در سطح ملی

وی ادامه داد: برای امسال نیز در حال پیگیری برای ثبت هفت ماده معدنی در سطح ملی هستیم که در این بین فلورید، سنگ گارنت، سنگ قیمتی فردوس، سنگ عقیق شجر زیرکوه، سنگ قیمتی سه قلعه، پتاس طبس و منیزیت مربوط به مواد معدنی خراسان‌جنوبی است.

مولابیگی با اشاره به اینکه در کشور تاکنون حدود ۱۳ نوع ماده معدنی ثبت ملی شده است، اظهار کرد: از تعداد ماده معدنی ثبت شدهُ هشت ماده از جمله زغال‌سنگ طبس، سنگ مرمریت رنگی، بنتونیت، سنگ گرانیت سبز، سنگ آندولزیت نهبندان، سنگ منیزیت سنگ گرانیت گل پنبه‌ای نهبندان و بازالت سربیشه مربوط به خراسان‌جنوبی است.

مدیرکل دفتر اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: این مواد معدنی به زودی در سطح بین‌المللی نیز ثبت خواهد شد.

کد خبر 5329696

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =