عدم تصویب طرح شفافیت آرا نکته منفی در عملکرد مجلس

کرج - نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس گفت: عدم تصویب طرح شفافیت آرا نمایندگان نکته منفی در عملکرد مجلس محسوب خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی عسگری صبح یکشنبه در برنامه زنده تلویزیونی سلام تهران خطاب به نمایندگان مجلس اظهار کرد: درخواست ما این است که نمایندگان صادقانه رأی‌شان را به طرح شفافیت اعلام و منتشر کنند.

وی در خصوص طرح شفافیت آرا نمایندگان بیان کرد: این طرح جزو اولین طرح‌هایی بود که در مجلس مطرح و در همان روزهای شروع به کار مجلس به آن پرداخته شد.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس با اشاره به تعهدی که اغلب نماینده‌ها در خصوص تصویب طرح شفافیت دارند، تصریح کرد: مردم حق دارند بدانند نماینده‌ای که انتخاب می‌کنند عملکردش چیست و بتوانند عملکرد او را ارزیابی کنند.

وی به جمع‌آوری امضا در خصوص طرح شفافیت آرا در روزهای شروع به کار مجلس یازدهم اشاره کرد و گفت: این طرح در روزهای نخست مجلس تنظیم، امضا آن جمع‌آوری و به کمیسیون آئین‌نامه ارجاع شد.

عسگری خاطرنشان کرد: در بهمن ماه سال گذشته طرح شفافیت آرا در صحن علنی مطرح شد که کلیات آن رأی نیاورد. با وجود اینکه اکثریت نمایندگان با این طرح موافق هستند اما اصلاح آئین‌نامه داخلی (نظام‌نامه مجلس) نیاز به دوسوم رأی حاضران دارد.

وی ادامه داد: با توجه به آئین‌نامه مذکور ۶۷ درصد حاضران مجلس باید به طرح رأی مثبت بدهند که در آن جلسه ۶۵ درصد رأی مثبت دادند که برای تصویب این طرح سه رأی کم آمد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به پیگیری‌ها صورت گرفته برخی از نمایندگان برای بررسی مجدد طرح شفافیت اشاره کرد و گفت: با پیگیری‌ها و اصرار تعداد قابل توجهی از نمایندگان به ویژه نمایندگان جوان که مصرانه خواستار اجرایی شدن این طرح هستند، مجدداً طرح شفافیت آرا به کمیسیون آئین‌نامه ارجاع شد و اصلاحات و نکات تکمیلی در آن صورت گرفت.

سعی در مجاب کردن نمایندگان برای تصویب شفافیت آرا داریم

وی افزود: عدم تصویب طرح شفافیت آرا نمایندگان نکته منفی در عملکرد مجلس محسوب خواهد شد، گرچه در صورت عدم همراهی یک‌سوم نمایندگان نیز این طرح تصویب نمی‌شود اما مردم عملاً آن را به پای مجلس می‌نویسند. ما تلاش خودمان را نه به سهم شخصی بلکه برای مجاب کردن دوستان که نقد یا نکته‌ای دارند، در راستای تصویب این طرح انجام خواهیم داد.

عسگری در پاسخ به سوال مجری برنامه در خصوص نکات مطرح شده از سوی مخالفان این طرح گفت: بخش عمده‌ای از مخالفت‌ها در خصوص انباشتی از مطالبات صنفی در کشور است که از مجلس یا حاکمیت درخواست می‌شود، مخالفان معتقدند شفافیت منجر به این می‌شود که مطالبات صنفی را به مسائل کلان و عمومی ترجیح دهیم.

وی در خصوص فشار صنفی که برخی نمایندگان هنگام مخالفت با طرح و یا لایحه‌ای که مرتبط با منافع یک قشر خاص است، متحمل می‌شوند، گفت: استدلال برخی نمایندگان مجلس در مخالفت با طرح شفافیت آرا این است که فشار اجتماعی بر روی طرح‌هایی که ذی‌نفعان صنفی دارند بر نمایندگان تحمیل می‌شود، مانع از اعلام نظر آزادانه خواهد شد.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در به ارائه تبصره‌ای برای رفع مشکل مطرح شده از سوی این دسته از منتقدان طرح شفافیت اشاره کرد و گفت: دغدغه‌ی مطرح شده از سوی دوستان نماینده با درج تبصره‌ای درباره نحوه بررسی طرح‌های ناظر بر مسائل صنفی و منطقه‌ای قابل رفع است.

وی در پاسخ به نکته مطرح شده از سوی مجری در خصوص اینکه رئیس مجلس باید اسامی مخالفان این طرح را اعلام کند، گفت: درخواست ما این است که دوستان نماینده رأی‌شان را به طرح شفافیت صادقانه اعلام کنند تا مردم نظر هر نماینده درباره این طرح مهم را بدانند. همان‌طور که ما در نوبت قبلی با انتشار فیلم از لحظه رأی‌گیری، نظرمان را شفاف اعلام کردیم.

سرنوشت طرح ساماندهی بازار خودرو و واردات خودروی خارجی چه شد؟

عسگری در خصوص طرح ساماندهی واردات خودرو گفت: کمیسیون صنایع و معادن هفته گذشته جلسه مفصلی با حضور وزیر صمت داشت که ایشان یک فرصت شش ماهه از مجلس خواست تا به اوضاع نابسامان خودرو، رسیدگی ویژه‌ای داشته باشد و قرعه‌کشی خودرو را حذف کند که پس از آن به میزان تقاضا خودرو تولید شود و بحث واردات به صورت کنترل شده صورت پذیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن به ابهامی که از سوی شورای نگهبان و مغایرتی که از سوی شورای عالی نظارت در مجمع تشخیص مصلحت در خصوص این طرح بود اشاره کرد و گفت: ما همچنان بر روی تصویب طرح مذکور مصر هستیم. این طرح نه تنها در خصوص بحث واردات بلکه به بخش‌های حمایتی از تولیدات داخلی نیز تأکید دارد. در این طرح به بحث واردات به گونه‌ای پرداخته شده که حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده به طور هم‌زمان تأمین خواهد شد و حمایت از تولید، حقوق مصرف‌کننده را تحت‌الشعاع قرار ندهد.

کد خبر 5334830

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =