رشد اکوسیستم استارت آپی با طرح صیانت متوقف می شود

معاون سابق وزیر ارتباطات گفت: کُندی در شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد و بر اساس اسناد مرتبط با این شبکه آنچه که استفاده می کنیم در حال حاضر شبکه ملی اطلاعات است.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر ناظمی امروز پنجشنبه در نشست خبری رویداد جی تاک که با محوریت بررسی چالش ها و آگاهی بخشی سرویس ها و محصولات گوگل در یک شتاب دهنده مستقر در کارخانه نوآوری آزادی برگزار شد، با اشاره به استراتژی تبدیل گوگل به یک اکوسیستم فناورانه در سال‌های اخیر و دلایل موفقیت ها و حفظ فرصت های این شرکت، گفت: گوگل سالها پیش تنها یک موتور جستجو بوده و امروز مجموعه‌ای از خدمات و محصولات و یک اکوسیستم کامل است.

وی با تاکید بر اینکه شرکت‌ها و کسب و کارهای استارت آپی می توانند از مهارت های گوگل برای ارتقاء توسعه خود درس بگیرند، ادامه داد: حفظ فرصت‌ها، شناخت عوامل شکست، اتحادهای اکوسیستمی و اولویت بندی تصمیمات از جمله مهارت هایی است که به رشد یک کسب و کار کمک می کند.

رشد اکوسیستم استارت آپی با طرح صیانت متوقف می شود

رییس سابق سازمان فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال که اگر طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی اجرا شود وضعیت اکوسیستم فناوری اطلاعات کشور چگونه خواهد بود؟ گفت: در صورتی که این طرح به تصویب برسد و اجرایی شود اکوسیستم بدون شک رشد نخواهد کرد و متوقف می شود.

وی با اشاره به اشکالات این طرح گفت: مسئله فعلی در این طرح نه تنها سیاسی بلکه از جنس سیاست زدگی است؛ من حاضرم با هر یک از اعضای کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی مناظره کنم. حتی حاضر هستم با هر یک از اعضای شورای عالی فضای مجازی نیز وارد مناظره شوم. اما متاسفانه نمایندگان مجلس دور از شأن خود می دانند که با ما وارد صحبت شوند.

ناظمی در مورد اینکه گفته شده کارشناسان متقاضی می توانند در جلسات این کمیسیون حضور داشته باشند، تصریح کرد: اینکه گفته می شود اجازه حضور کارشناس در کمیسیون مشترک بررسی طرح را می دهند با مشارکت کارشناسان متفاوت است.اینکه در جلسه حضور داشته باشیم اما صحبتی نکنیم دردی را درمان می کند. سوال این است که آیا انتقاداتی که تاکنون شده تاثیری روی عملیاتی شدن این طرح داشته است و آیا این انتقادات اعمال شده است؟ جواب خیر است؛ پس این روش تعامل نیست.

معاون وزیر ارتباطات در دولت دوازدهم در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر کوتاهی دولت دوازدهم در ارائه لایحه مربوط به قانون گذاری فضای مجازی و ورود مجلس به دلیل خلأ قوانین و مقررات در این حوزه، گفت: ما چهار لایه را برای قانون‌گذاری فضای مجازی از طرف دولت به مجلس ارائه کردیم اما به دلیل آنکه مجلس معتقد بود دولت حق ورود به موارد مرتبط با جرم انگاری را ندارد، لایحه‌ دولت را نپذیرفتند.

وی افزود: در آن زمان جلسه با دکتر لاریجانی رئیس وقت مجلس و معاون ایشان برگزار و توافق شد که طرح در کارگروه مشترکی میان مجلس و دولت ارائه و بازنگری شود. این کارگروه طی شش ماه تغییراتی را در لایحه اعمال کرد و نسخه تدوین شده مجدداً برای تاییدیه نهایی به دولت بازگشت. اما در این حین نمایندگان مجلس طرح صیانت را ارائه دادند که هیچ تناسبی با لایحه مد نظر دولت ندارد.

ناظمی گفت: ما در آن زمان لایحه را مورد جمع‌سپاری حقوقی قرار دادیم و نسخه اولیه و آنچه که در نهایت تغییر یافت ، مورد اجماع مرکز پژوهش‌های مجلس نیز بود. در آن لایحه که نمونه بومی شده GDPR بود، حفاظت از حقوق کاربران مدنظر قرار داشت.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در مورد جاسوسی پلتفرم ها از کاربران به عنوان یکی از دلایل این طرح، به این سوال پاسخ داد که آیا تصمیمات این طرح به نفع امنیت کاربران است و گفت: جاسوسی از داده ها امکان پذیر است و نهادهایی نیز در دنیا وجود دارند که از پلتفرم ها جاسوسی می‌کنند. اما راه‌حل مقابله با این موضوع مسدودسازی پلتفرم‌ها نیست.

ناظمی افزود: برای مثال زمانی که تلگرام فیلتر شد مردم به سمت واتساپ مهاجرت کردند و این باعث شد که ما تنوع استفاده و دسترسی را در پلتفرم از بین بردیم و امکان جاسوسی داده‌ها را در یک جا مانند واتساپ جمع کردیم. در حالی که نباید در این زمینه روی یک بستر تمرکز می کردیم.

وی در خصوص راه اندازی موتور جستجوی بومی در کشور تاکید کرد: در موتور جستجو نیاز به مقیاس بالایی از کاربر وجود داریم چرا که فاکتورها بر اساس رفتار کاربران به دست می‌آید و شاخص های رفتاری در توسعه موتورهای جستجو نقش دارند. به همین دلیل به علت جمعیت کم فارسی‌زبانان ما نمی توانیم موتور جستجوی جدیدی را به صورت بومی جایگزین موتوری مانند گوگل کنیم. اما در مورد خدماتی مانند مسیریابها می توان برنامه ریزی برای ارائه خدمات بومی داشت. این کسب و کارها با مقیاس پایین نیز قابلیت ارائه دارند. بنابراین بهتر است که موارد را اولویت بندی کرده و در مقیاس بزرگ انتظار محصول جایگزین بومی نداشته باشیم.

رییس سابق سازمان فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه باید وارد اتحاد استراتژیک با شرکت‌های خارجی و پلتفرم ها شویم، خاطرنشان کرد: آیا بهتر نبود به جای فیلتر تلگرام، با این پلتفرم وارد مذاکره می شدیم؟ آیا وضعیت بهتری شامل حال اکوسیستم و کاربران نمی شد؟ مجلس در طرح صیانت باید به این موضوع پاسخ دهد که حریم خصوصی چیست و در قالب چه فاکتورهایی تعیین می شود ؟ نقض حریم خصوصی در چه مواردی است و کجا استفاده از داده‌های مردم مجاز است.

وی افزود: طرفداران طرح صیانت می گویند که ترکیه نیز حضور نماینده پلتفرم های خارجی در این کشور را الزامی کرده اما نمی گویند که در قانون این کشور شهروند حق دارد از دولت، حتی به دادگاه های اروپایی شکایت کند و جریمه بگیرد. موضوع این است که نمایندگان و طراحان این طرح، تفسیر دلخواهانه از سایر کشورها دارند و دلیل آن شاید کم دانشی و یا ناامیدی سازی جمعی است.

ناظمی در مورد این سوال که گفته می شود مسیریاب های بومی داده های شان را از ویز می‌گیرند، گفت : مسیریاب های بومی از یک بستر اپن‌سورس نقشه با عنوان «اپن استریت مپ» استفاده می‌کنند و داده‌های شان را از ویز نمی‌گیرند. ویز نیز داده های خود را از این بستر تهیه می‌کند.

معاون وزیر ارتباطات در دولت دوازدهم در دفاع از کندی پروژه شبکه ملی اطلاعات گفت : کندی در این شبکه وجود ندارد و کسانی که می‌گویند این پروژه به کندی پیش می‌رود، تلقی شان از شبکه ملی اطلاعات متفاوت است. اما بر اساس اسناد مدنظر این شبکه آنچه در حال حاضر استفاده می کنیم همان شبکه ملی اطلاعات است . شبکه ملی در تعارض با اینترنت نیست. آنهایی که از عملکرد شبکه ملی اطلاعات انتقاد می کنند یک شبکه مستقل از اینترنت مدنظرشان است.

وی با اشاره به حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در روزهای اخیر گفت: این سامانه خارج از اینترنت بوده و یک شبکه کاملا داخلی و اختصاصی است اما تحت نفوذ قرار گرفت. ما در سال ۹۷ برای تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار ثبت نام انجام دادیم اما در نهایت نهادهای تصمیم گیر با اجرای این طرح مخالفت کردند.

کد خبر 5338209

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • US ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
   0 0
   انصافا یک فرد با سواد از تحلیلش مشخصه. بعضی ها، کاربران فضای مجازی رو به معتاد تشبیه کردن! و بعضی دیگه فضای مجازی رو به میدان جنگ!!! بالاخره یک تحلیل درست حسابی شنیدیم. طرح صیانت رو در کمیسیون فقط یک عده افراد متعصب اصرار دارن که اجرا بشه بدون هیچ دلیل قانع کننده ای میخوان سی میلیون کاربر رو...