دستگاه قضا در برخورد با فساد هیچ خط قرمزی ندارد

آئین تکریم و معارفه رؤسای پیشین و جدید سازمان بازرسی کل کشور با حضور حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مصدق معاون اول قوه قضائیه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، صبح امروز مراسم معارفه ذبیح‌الله خدائیان رئیس سازمان بازرسی کشور و تکریم حجت الاسلام درویشیان رئیس سابق این سازمان با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصدق معاون اول قوه قضائیه برگزار شد.

دستاوردهای سازمان بازرسی کل کشور طی دو سال اخیر

در ابتدای جلسه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان رئیس سابق سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به بخشی از گزارش عملکرد خود در این سازمان گفت: حدود دو میلیارد دلار و یورو ظرف این دو سال اثربخشی ریالی و ارزی پیشگیری یا برگشت وجوه به بیت المال و همچنین بالغ بر ٤٢ هزار میلیارد تومان اثربخشی ریالی صورت گرفت که این امر در نتیجه پیگیری‌های همکاران ما در سازمان بوده است.

وی بیان داشت: ١٩٠ هزار متر مربع اراضی نیز یا پیشگیری از تصرف یا رفع تصرف صورت گرفت که این اقدامات نیز تنها بخشی از فعالیتی است که با کمک همکاران صورت گرفت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان با اشاره اقدامات سازمان بازرسی در حوزه حمایت از تولید تصریح کرد: در این زمینه صدها بازدید و گزارش صورت گرفت که در نهایت منجر به پیشگیری از تعطیلی کارخانجات یا راه اندازی واحدهای تولیدی بود که حتی در جریان شیوع بیماری کرونا همکاران ما بسیج شدند و این موارد را پیگیری کردند.

رئیس سابق سازمان بازرسی کل کشور بیان داشت: در همین راستا صدها گزارش هشدار به مسئولان وقت حتی دولت جدید راجع به پیشگیری از سو جریانات یا جلوگیری از تداوم اقدامات صورت گرفت.

وی با بیان اینکه سازمان بازرسی یکی از کارآمدترین و تخصصی‌ترین دستگاه‌های نظارتی است، افزود: ما همه‌ی تلاش و بضاعت اندک خود را به کار گرفتیم تا بخشی از مشکلات به ویژه در وضع معیشت و دریافتی همکاران را تأمین کنیم که امیدواریم رئیس جدید سازمان بازرسی دغدغه همکاران را دنبال کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان تاکید کرد: باید نیروهای متخصص جذب سازمان شود تا وظیفه نظارت به خوبی صورت گیرد؛ از سویی دیگر باید نگه داشت نیروهای توانمند و متخصص را نیز مورد توجه قرار داد.

ضرورت نظارت جدی بر کارگزاران دولتی و حکومتی

در ادامه مراسم تکریم و معارفه رؤسای پیشین و جدید سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصدق معاون اول قوه قضائیه، گفت: در همه نظام‌های دنیا مقتدرترین حاکمیت، حکومتی است که نهاد نظارتی قوی داشته باشد و نسبت به کارگزاران نظام نظارت جدی صورت دهد.

وی با اشاره به خطبه ۲۱۶ نهج البلاغه ناظر بر حقوق والی نسبت به مردم و مردم نسبت به والی، بیان داشت: بر اساس این خطبه، موازنه دوطرفه بین حاکم و مردم باید ایجاد شود تا جامعه سالم داشته باشیم.

معاون اول دستگاه قضا با بیان اینکه وظیفه اصلی سازمان بازرسی نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌های حاکمیتی است، بیان داشت: اگر این وظیفه به درستی انجام شود، جامعه و کارگزاران سالم می‌شوند.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق یکی از شاخصه‌های کارگزاران از دیدگاه امام علی (ع) را نداشتن روحیه اشرافی‌گری عنوان کرد و با اشاره به خطبه دیگری از نهج‌البلاغه افزود: در این خطبه اشاره شده که یکی از کارگزاران حکومت و یاران نزدیک خیانتی انجام داده بود و امام علی (ع) فرمود خائن را به کیفر عملش برسان، حد شرعی مناسب با خیانتش را بر او جاری کن و خائن را رسوا کن تا هم سرنوشت او باعث عبرت دیگران شود و هم دیگر فرصتی و امکانی برای خیانت و فساد پیدا نکند.

وی ادامه داد: وقتی گفته می‌شود که مجازات با رفتار ارتکابی و جرم متناسب باشد اگر دو نمونه از این جرایم با این مجازات اجرا شود، هیچکس جرأت نمی‌کند به بیت‌المال مسلمین دست‌درازی کند.

معاون اول دستگاه قضائی تصریح کرد: امروز قوای سه گانه با همکاری مردم، آمادگی دارند که خواسته به حق و انتظار مردم مبنی بر استرداد بیت‌المال و رسوا کردن خائنین را تحقق بخشند.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق با تاکید بر اینکه قوه قضائیه در برخورد با فساد هیچ خط قرمزی، نسبت به هیچ احدی و در هیچ پست و مقامی ندارد، از مردم که گزارش‌های خوبی به مراجع صالح برای مبارزه با فساد ارائه داده‌اند، تشکر کرد.

معاون اول قوه قضائیه تاکید کرد: دستگاه قضائی به جد به دنبال کشف فساد است و به وظایف خود عمل می‌کند. وقتی برخی از پرونده‌های مهم و منشأ وقوع فساد در آنها را دنبال می‌کنیم، این نکته نمایان می‌شود که اگر مسئولین وقت به وظایف خود عمل می‌کردند هیچوقت فساد موضوع پرونده به وقوع نمی‌پیوست؛ لذا موضوع و منشأ فساد را باید در دولت پیگیری کرد و اگر فساد واقع شد قوه قضائیه مکلف است پیگیری کند.

وی با قدردانی از مسئولان حاضر در این مراسم، از سوی خود و ریاست قوه قضائیه از حجت‌الاسلام درویشیان رئیس سابق سازمان بازرسی به دلیل تلاش‌های مجدانه و ارزشی وی تشکر کرد.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به انتصاب ذبیح‌الله خدائیان به سمت ریاست سازمان بازرسی کل کشور گفت: حسن بابایی معاون رئیس کل دادگستری استان تهران به سمت ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منصوب شد.

معاون اول قوه قضائیه به انتصاب حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان به عنوان رئیس دفتر بازرسی ویژه نهاد ریاست جمهوری اشاره کرد و از دکتر خدائیان رئیس جدید سازمان بازرسی به عنوان فردی یاد کرد که در همه مسئولیت‌ها خوش درخشیده است.

وی با بیان اینکه رئیس سابق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موضوع کاداستر را به نحو احسن انجام دادند، تصریح کرد: وقتی به دنبال جایگزین ایشان بودیم ریاست قوه قضائیه تاکید داشت که فرد مورد نظر باید کسی باشد که بتواند کار دکتر خدائیان در موضوع کاداستر را ادامه دهد و مسلط به فناوری نوین و مدیریت آن باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق به بیان انتظارات خود از رئیس جدید سازمان بازرسی کل کشور پرداخت و بر تحقق موارد شش گانه مقرر در حکم انتصاب ریاست قوه قضائیه از سوی رهبر معظم انقلاب تاکید کرد.

وی برخی از انتظارت را توجه به سند تحول قضائی و برنامه‌ریزی در تکالیف مقرر در خصوص سازمان بازرسی کل کشور، توجه به پیشگیری به جای مچ‌گیری در حین مبارزه با فساد، خودداری از هرگونه اقدامات دارای شائبه سیاسی و جناحی در تعیین خط مشی سازمان بازرسی و مدیریت آن عنوان کرد.

معاون اول قوه قضائیه تاکید کرد: سازمان بازرسی باید اثبات کند که تابع یک جناح خاصی نیست و به دنبال انجام وظیفه است و در انجام وظیفه نباید کوتاهی کند همچنان که تاکنون اینگونه بوده است.

وی همکاری مستمر و قوی با دیوان عدالت اداری را مورد توجه قرار داد و گفت: دیوان عدالت یک جایگاه بسیار بالایی است به شرطی که نهادهای نظارتی همکاری کنند و کارگروه‌های مشترک بین دیوان عدالت و سازمان بازرسی تشکیل شود تا آئین نامه، دستورالعمل و بخشنامه‌ای در وزارتخانه‌ها بر خلاف قانون صادر نشود.

معاون اول قوه قضائیه در پایان با اشاره به حضور برخی از مسئولین در این مراسم از آن‌ها خواست که نسبت به طرح تسری تدبیری انجام دهند و گفت: در بین چهل نهاد حاکمیتی، دریافتی کارگزاران قوه قضائیه از همه کمتر است. وضعیت کارکنان قوه قضائیه بسیار بد است لذا در مورد طرح تسری تدبیری در مجلس کنید. بنده و رئیس قوه قضائیه حاضریم وقت بگذاریم و اثبات کنیم. درخواست داریم بودجه قوه قضائیه مثل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شود.

در ادامه ذبیح الله خدائیان با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشور مهم‌ترین دستگاه نظارتی کشور است و این سازمان از ویژگی‌هایی برخوردار است که در کمتر دستگاه نظارتی و بازرسی درون و بیرون کشور وجود دارد، جایگاه مهم سازمان بازرسی را مورد اشاره قرار داد و گفت: خبرگان قانون اساسی به درستی یکی از اصول قانون اساسی را به سازمان بازرسی اختصاص دادند تا به لحاظ وظیفه‌ای که بر عهده دارد، دستخوش تغییرات زمامداران نشود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از جمله ویژگی این سازمان را نظارت بر حسن جریان امور و اجرای قوانین دانست و گفت: خبرگان قانونی اساسی به خوبی این دو عبارت را در قانون اساسی گنجاندند؛ چراکه نظارت بر حسن اجرای امور فراتر از نظارت بر حسن اجرای قانون است.

خدائیان با بیان اینکه یکی از شاخصه‌های اجرای صحیح امور، اجرای صحیح قانون است، تاکید کرد: گاهی مسئولانی هستند که در ظاهر قانون را اجرا می‌کنند؛ اما در واقع نفعی برای جامعه ندارند بر این اساس نظارت بر فرآیندها و مدیریت‌ها و سایر موضوعاتی که امور جامعه را اصلاح کند، از ویژگی‌های این سازمان است.

وی نظارت عام سازمان بازرسی کل کشور را مورد توجه قرار داد و گفت: نظارت قبل، حین و بعد از امور، از مواردی است که نشان دهنده آن است که سازمان بازرسی پیش از هر اقدامی می‌تواند وارد عمل شده و مانع از انحراف شود.

خدائیان با تاکید بر اینکه سازمان بازرسی کل کشور در نظارت خود بخشی از اختیارات دستگاه قضائی را دارا است، افزود: بازرس قضائی در ضمن برررسی‌های خود اگر به موضوع و سو جریانی برخورد کند می‌تواند وارد عمل شده و پرونده را به دستگاه قضائی ارجاع دهد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های مردمی در این سازمان، بیان داشت: بدون شک هرکجا مسئولیتی به مردم داده شده به خوبی اجرا می‌شود و سازمان این اختیار را دارد که از ظرفیت مردمی استفاده کند.

وی ادامه داد: دستگاه‌های نظارتی دیگر مانند حفاظت، حراست و بازرس‌ها مکلف شدند اگر در ضمن کار به موضوعی برخورد کنند که از وظایف سازمان است گزارش آن را به سازمان ارائه دهند و اگر گزارشی داده نشود در آنجا مجازات پیش بینی شده است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه سند تحول را در این سازمان در دستور کار قرار خواهیم داد، تاکید کرد که یک به یک سند تحول را عملیاتی خواهد کرد.

خدائیان ضمن اولویت قرار دادن بحث پیشگیری در سازمان بازرسی بیان داشت: اگر پیشگیری به خوبی انجام شود و منافذ و گلوگاه‌های فساد خشکانده شود، دیگر نیازی به برخورد نیست.

وی ادامه داد: زمانی که افراد دارای امضای طلایی هستند و کارها به صورت سنتی انجام می‌شود ممکن است فساد رخ می‌دهد لذا اولویت اول ما پیشگیری است تا با تذکر به موقع، مانع از تخلف شویم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد: متأسفانه علیرغم اینکه در برنامه‌های توسعه‌ای به ویژه برنامه ششم، تاکید شده که تمام دستگاه‌ها باید فرآیند جریان امور را الکترونیکی کنند، اما هنوز برخی دستگاه‌ها اهتمام جدی نداشته‌اند درحالی که باید شفافیت صورت گیرد تا جایی که نظارت هم الکترونیک باشد و در لحظه نظارت بر اجرای امور صورت گیرد.

برخورد با ترک فعل‌ها را در اولویت قرار می‌دهیم

خدائیان با تاکید بر اینکه برخورد با ترک فعل‌ها را در اولویت قرار می‌دهیم، گفت: سازمان بازرسی در انجام کار خود با همه دستگاه‌های نظارتی از جمله دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه نهایت همکاری را خواهد داشت تا از موازی کاری جلوگیری شود.

وی با اشاره به ارائه گزارش‌های متقن در دستگاه قضائی، افزود: گاهی مشاهده می‌شود در بسیاری موارد، درصد بالایی از گزارش‌های ما منجر به برائت و منع تعقیب می‌شود در حالی که هیچ گزارشی از سازمان بازرسی نباید به دستگاه قضائی ارجاع شود مگر آنکه بررسی کامل صورت گیرد تا اگر به دستگاه قضائی رفت منجر به منع تعقیب و برائت نشود.

خدائیان گفت: قضات شریفی داریم که باید خود را به جای قاضی بنشانند تا پرونده‌ای به دستگاه قضائی ارجاع شود که از استنادات و استدلال کافی برخوردار باشد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر توجه به معیشت همکاران خود، گفت: من مطالعات زیادی در خصوص دستگاه‌های نظارتی و بازرسی جهان داشتم، یکی از ویژگی‌های دستگاه‌های نظارتی توجه به معیشت بازرس‌ها و کارکنان بود تا آلوده به فساد نشوند و بدون شک این موضوع را در دستور کار قرار می‌دهیم.

کد خبر 5342738

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha