شاخص هوای اصفهان در ۱۱ ایستگاه نارنجی و بنفش است

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر امروز با میانگین ۱۴۰ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان احمدآباد با شاخص ۱۴۷، استانداری با شاخص ۱۴۱، انقلاب با شاخص ۱۴۸، باهنر با شاخص ۱۳۵، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۰۲، رودکی با شاخص ۱۱۶، رهنان با شاخص ۱۴۲، فرشادی با شاخص ۱۲۲، میرزا طاهر با شاخص ۱۱۷ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۴۵ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است.

وی اضافه کرد: کیفیت هوا در ایستگاه خیابان کاوه با شاخص ۱۵۵، فیض با شاخص ۱۵۶ و پروین با شاخص ۱۶۹ وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) و در ایستگاه جِی با شاخص ۲۲۰ شرایط بسیار ناسالم (بنفش) را نشان می‌دهد.

مزارع اضافه کرد: امروز شاخص هوای شهر سگزی با شاخص ۱۴۹ و مبارکه با شاخص ۱۲۲ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در شاهین‌شهر با شاخص ۷۷ قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به سبب استقرار جوی به نسبت پایدار در سطح استان و کاهش محسوس دما و مه صبحگاهی غلظت آلاینده‌های جوی به ویژه در مناطق مرکزی و صنعتی از جمله کلانشهر اصفهان افزایش یافته است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5360930

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =