شهید مدرس منافع کشور را فدای مصلحت اندیشی نکرد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شهید مدرس تحت تاثیر تطمیع قرار نمی گرفت و منافع کشور را فدای مصلحت اندیشی نکرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۱۰ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی، گفت: امروز سالروز شهادت آیت الله سیدحسن مدرس و روز مجلس است که این روز را گرامی می داریم.

وی بیان کرد: شهید مدرس در برابر زورگویی و استبداد سر خم نکرد تا از استقلال نهاد مجلس دفاع کند و الگویی راستین از مردمی بودن و ایستادن شجاعانه بر سر آرمان‌های دینی و ملی را به تمامی نمایندگان مردم در مجلس ارائه کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: خصوصیت اصلی شهید مدرس که بارها مورد تأکید امام (ره) و مقام معظم رهبری قرار گرفته است، شجاعت آن شهید و بی‌اثر بودن هر نوع تهدید و یا فریبی در ایشان بود. شهید مدرس ابداً‌ منافع مردم و کشور فدای مصلحت‌اندیشی نکرد و هوچی‌گری‌ها در او کمترین اثری نداشت.

قالیباف افزود: شهید مدرس به نمایندگان ملت ثابت کرد که می‌توان در برابر چشم غره‌های قدرت‌های جهانی قالب تهی نکرد و در برابر زیاده‌خواهی صاحبان منافع ذره‌ای کوتاه نیامد.  امام(ره)  تعابیر بسیار دقیقی در توصیف شهید مدرس به کار برده‌اند و آنچه امروز بیش از همه می‌تواند سرمشق ما نمایندگان مجلس قرار گیرد،  آن تعبیری است که امام (ره) فرمودند مبنی بر اینکه آنها از مدرس می‌ترسیدند چرا که مدرس بر همه غلبه می‌کرد.

وی افزود:‌ شهید مدرس ثابت کرد که اگر ما نمایندگان به درستی به وظایف خود عمل کنیم و فقط منافع ملت و آرمان‌های انقلاب اسلامی را در نظر بگیریم هر یک از ما می‌توانیم منشأ اثر در حوزه‌های انتخابیه خود و بلکه در سراسر کشور باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر امضای طرح یا اظهارنظری از نمایندگان مجلس می‌تواند بر سرنوشت افراد تأثیرگذار باشد، گفت: به همین جهت باید در این روز که مزین به نام مجلس است، بار دیگر به خود متذکر شویم که با لطف و اعتماد مردم مسئولیتی بسیار سنگین بر دوش یکایک ما گذاشته شده است و این فرصت خدمت در چشم بر هم زدنی به پایان می‌رسد.

قالیباف اظهار داشت: شهید مدرس توانست در چند سال نمایندگی مجلس یک نفره تحول فکری ایجاد کند و تاریخ‌ساز شود و امروز که فضای خدمت به مردم به برکت انقلاب اسلامی فراهم شده است، حتما می‌توان منشأ تحولات بزرگ و دوران‌ساز شد.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی از آن جهت در رأس امور است که با قانون‌گذاری و همچنین با رساندن صدای مردم به مسئولان اجرایی و استفاده از ابزارهای نظارتی می‌تواند در شیوه‌های تصمیم‌گیری و در نظام حکمرانی کشور تغییرات بلندمدتی ایجاد کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:‌ افتخار خدمت به مردم در مجلس همانقدر که فرصت مغتنمی است، خطراتی نیز دارد. هر چقدر ما بتوانیم از ظرفیت‌های مجلس برای ریل‌گذاری تحول در کشور استفاده کنیم و قوانین متناسب با مشکلات اولویت‌دار کشور تصویب کنیم و سرمایه اجتماعی نظام را افزایش دهیم، از این فرصت به خوبی استفاده کرده‌ایم و هر چقدر به حواشی بپردازیم و فرصت را غنیمت نشماریم، به وادی خطرات نمایندگی وارد شده‌ایم.

قالیباف تصریح کرد: هر کدام از نمایندگان مجلس نماینده تمام ملت با هر سلیقه و منشی هستند و حرف دل مردم باید در گفتار و کردار ما تجلی پیدا کند و در پایان ۴ سال مردم احساس کنند ما منافع آنها را در اولویت قرار دادیم.

وی تاکید کرد: باید قوانینی در مجلس به تصویب برسد که دست دلالان، صاحبان منافع خاص و انحصاری، رانت‌جویان و یا زیاده‌خواهان را از زندگی مردم کوتاه کند و به کاهش فاصله طبقاتی، افزایش قدرت خرید، کاهش دخالت دولت و افزایش اعتماد مردم به مسئولان کشور کمک کند و بعد از ۴ سال ما باید این اقدامات را انجام داده باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند که نمایندگان مجلس مثل یک قله هستند و آنچه از دل قله می‌جوشد بر دامنه و سطح جامعه سرازیر می‌شود. بنابراین رفتار، آداب و قانون‌گرایی و شجاعت نمایندگان بر آحاد جامعه تأثیر می‌گذارد.

قالیباف بیان کرد: در حوزه‌های انتخابیه نزدیک‌ترین نمونه مسئول سطح بالای جمهوری اسلامی در نظر مردم، نمایندگان مجلس هستند و توجه ما به مشکلات مردم در هر نقطه از کشور در نهایت به اعتماد و همراهی مردم با ارکان نظام منجر خواهد شد.

وی اظهار داشت: درست است که مجلس مسئولیت اجرایی ندارد اما مردم از ما انتظار دارند به نمایندگی از آنان حامی و ناظر دلسوز دولت باشیم و در همکاری مسئولانه با دستگاه‌های اجرایی، باید با ریل‌گذاری کارشناسانه نیازهای دولت را برای حل مشکلات مردم برطرف کنیم و با استفاده از ابزارهای نظارتی دلسوزانه به دولت کمک کنیم تا اراده مردم در اداره کشور جاری شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حق مردم به گردن یکایک ما به عنوان نمایندگان مجلس آن است که در هر لحظه حداکثر توان خود را برای حل مشکلات آنها به کار گیریم تا اگر مردم صدای ما را در مجلس شنیدند،  هر لحظه احساس کنند که ما حرف دل آنها را می‌زنیم و یا مشغول تصویب قانونی در خصوص موضوعی هستیم که دغدغه آنها در زندگی روزمره‌شان است.

قالیباف با بیان اینکه بدانیم که رضایت خداوند از ما منوط به رضایت مردم است، گفت: روز مجلس را به یکایک نمایندگان تبریک می‌گویم و توفیقات روزافزون شما نمایندگان را از خداوند متعال مسئلت می‌کنم.

کد خبر 5365110

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =