ثبت جهانی خوشنویسی تا چند روزدیگر /‬ بررسی چگونگی ارائه در یونسکو

نشست چگونگی ارائه و بررسی پرونده «پاسداری از هنر خوشنویسی ایران» برگزار شد . این پرونده قرار است تا چند روز دیگر توسط اعضای کمیته میراث ناملموس یونسکو بررسی و ثبت شود.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، نشست معرفی اقدامات انجام‌شده در خصوص پرونده «پاسداری از هنر خوشنویسی ایران» برای ثبت در یونسکو، با حضور استاد غلامحسن امیرخانی، خوشنویس ایرانی که نام او در فهرست نادره‌کاران میراث‌فرهنگی ناملموس ثبت شده و گنجینه زنده‌بشری به حساب می‌آید، در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی برگزار شد.

در این نشست که حسن غلامرضاپور رئیس انجمن خوشنویسی ایران و تعدادی از مدیران وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز حضور داشتند، پرونده «برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران» که قرار است ۲۲ الی ۲۹ آذرماه جاری در یونسکو بررسی و به‌عنوان میراث ناملموس به نام ایران ثبت شود، بررسی شد و هماهنگی‌های لازم درباره چگونگی ارائه این پرونده با حضور استاد امیرخانی صورت گرفت.

استاد غلامحسین امیرخانی در این نشست گفت: سلیقه، ذوق و اندیشه ایرانی در حوزه هنر بیشتر از سایر حوزه‌ها نمایان است و خوشبختانه در حوزه‌ای مثل خط و خوشنویسی ایرانی‌ها دارای ارزش و توانمندی بسیار بالایی هستند. فرهنگ دستاورد تلاش انسان‌های گوناگون در طول سالیان متمادی است. توجه به حوزه فرهنگ می‌تواند باعث رشد انسان‌ها شود، چرا که تمرکز حوزه فرهنگ بر روی انسان است.

این استاد برجسته خوشنویسی ادامه داد: نیرومندی فرهنگ ایرانی به گونه‌ای است که قدر و منزلت آن این روزها به بیشتر مشخص شده است. فرهنگ مثل نور خورشید است که مرز نمی‌شناسند و امروز خوشبختانه موضوع ایران فرهنگی مورد توجه قرار گرفته است. امروز شاهد وجود اشتراکات فرهنگی بسیار زیادی در دنیا هستیم. سرنوشت انسان‌ها به هم متصل است و این سرنوشت مشترکات به خوبی خود را به ما نشان می‌دهد.

او خاطرنشان کرد: موضوعات فرهنگی و هنری متعلق به همه مردم دنیا است. کمبودی که امروز در دنیا احساس می‌شود این است که به حوزه سیاست بیش از حوزه فرهنگ و هنر توجه می‌شود و بیشتر جوامع بیشتر از آنکه در خدمت فرهنگ باشند در خدمت سیاست هستند.

آموزش، اقدام مهم پاسدارانه از هنر خوشنویسی در ایران

عبدالمجید شریف‌زاده رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی نیز در این نشست گفت: در گذشته بیشتر ثبت‌ها متوجه آثار ملموس بود، اما خوشبختانه چند سالی است که به حوزه میراث ناملموس نیز توجه شده و خوشبختانه امسال پرونده‌ای که به حوزه خوشنویسی ایران تعلق دارد، قرار است ثبت جهانی شود.

او افزود: یکی از موضوعاتی که خوشبختانه در ایران در سال‌های اخیر به خوبی به آن پرداخته شده است، توجه به اقدامات حفاظتی و پاسدارانه از این هنر اصیل ایرانی است که در این میان انجمن خوشنویسی ایران با توسعه آموزش فراگیر توانسته به خوبی این نقش را ایفا کند.

مصطفی پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی نیز در این نشست گفت: ایرانی‌ها پادشاه ممالک خط هستند. مردم ایران در خط و خوشنویسی در جهان پیشرو هستند و این هنر ریشه‌ای عمیق در فرهنگ ایرانیان دارد.

او افزود: این پرونده به‌عنوان اقدامات پاسدارانه که مهم‌ترین عنصر میراث‌فرهنگی به حساب می‌آید، روزهای آینده در یونسکو بررسی می‌شود و بسیار امیدوار هستیم که این پرونده در فهرست میراث ناملموس ثبت جهانی شود. این پرونده از دو ضلع سازمان‌های مردم‌نهاد و سازمان‌های دولتی تشکیل شده و امیدواریم در یونسکو ثبت شود.

کد خبر 5365560

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 9 + 6 =

  نظرات

  • IR ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
   4 0
   به عکس مدیران ایرانی، یونسکو پرونده ای را با شعار ثبت نمی کند. سراسر این گزارش حرف هایی است که در پرونده های ثبتی ارزش اجرایی ندارد. آیا درباره جزئیات تکمیل پرونده مطابق شیوه های یونسکو هم صحبت و اقدامی شده است؟