راه حل رفع مشکل کم آبی لرستان تکمیل سدها است/پیگیری مطالبات مردم

خرم‌آباد- نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه راه حل رفع مشکل کم آبی لرستان تکمیل پروژه‌های سدسازی است گفت: مطالبات مردم با عزمی جدی از سوی مسئولان استان پیگیری می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید احمد رضا شاهرخی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه خرم آباد در سخنانی با بیان اینکه اموری سبب می‌شود که انسان به یاد خدا باشد و اموری هم مانع می‌شود که جان و دل انسان کانون و تمرکز برای یاد خدا پیدا کند اظهار داشت: یکی از اموری که مانع می‌شود جان و دل انسان به یاد خدا باشد، شیطان‌های انسی و جنی است، اینها برای انسان برنامه‌هایی را تدارک می‌بینند که سبب غفلت از یاد خدا می‌شود.

وی بیان داشت: افزون طلبی و رقابت‌های بیهود، جناحی، باندی و گاهی قومی، قبیله‌ای و طایفه‌ای انسان را از یاد خدا غافل می‌کند، آرزوها و خیال‌های طولانی انسان را از یاد خدا غافل می‌کند، به یک باره بانگ رحیل نواخته می‌شود و انسان از این دنیای فانی رخت بر می‌بندد، هم متوجه اموری باشیم که یاد خدا را در دل‌ها زنده می‌کند و هم هوشیار باشیم که در دام اموری که ما را از یاد خدا غافل می‌کند نیافتیم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان افزود: در این خطبه نیز خود و همه شما نمازگزاران را به ذکر، یاد خدا، خویشتن داری و تقوای الهی فرا می‌خوانم.

آیت الله صادقی، مجتهدی پرتلاش در تدریس معارف اسلامی و اخلاقی بودند

حجت الاسلام شاهرخی در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت رحلت آیت الله صادقی، عنوان کرد: درباره این عالم مجاهد و فقیه بزرگ باید کتاب‌ها نوشته شود، همایش‌ها برگزار شود، در این خطبه کوتاه نمی‌توان حتی گوشه اندکی از تلاش‌ها و مجاهدت‌های علمی و اخلاقی این روحانی با فضیلت و پر فضیلت را بیان کرد.

وی با اشاره به غریب به ۸۰ سال مجاهدت علمی و اخلاقی ایشان در حوزه علمیه قم و لرستان، گفت: ایشان مجتهدی پرتلاش در تدریس معارف اسلامی، اعتقادات، اخلاق و احکام اسلامی بودند، ایشان مدرسی خوش بیان در تدریس همه سطوح درسی متداول در حوزه‌های علمیه و برخوردار از کرسی تدریس درس خارج فقه و اصول در طول سالیان متمادی بودند، ایشان شاگردان این عالم عزیز و روحانی پرتلاش در حوزه علمیه قم و لرستان ثاثیرگذار هستند، گفت: بدون استثنا همه ما روحانیت، مستقیم یا غیر مستقیم با واسطه و یا بی واسطه از تلاش‌های علمی و اخلاقی این روحانی بزرگوار فیض و بهره برده ایم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان گفت: متواضع، نیک سیرت، پرتلاش در حل مسائل اجتماعی، مبارزه با رژیم ستم شاهی، تحمل زندان و شکنجه، همراهی با امام راحل و مقام معظم رهبری از برجستگی‌های این فقیه بود، تولیت مدرسه علمیه کمالیه در طول سال‌های طولانی، پایه گذاری مدرسه صادقیه، گوشه‌ای از خدمات این عالم مجتهد بود که همچنان ادامه داشت.

حجت الاسلام شاهرخی عنوان کرد: انجام وظیفه و ایراد خطبه به عنوان امام جمعه در کنار مرحوم آیت الله حسینی میانجی از دیگر تلاش‌های آیت الله صادقی بود، ایشان حاکم شرع دادگاه‌های انقلابی اسلامی بودند و دهها مسئولیت خطیر را داشتند و باید در فرصت‌های دیگری و مجالس دیگری این خدمات ارزشمند بیان، نوشته و گفته شود، از همه رسانه‌ها، صدا و سیما، خبرگزاری‌ها، اهل قلم و فرهیختگان حوزه و دانشگاه درخواست می‌کنم که زحمات این روحانی بزرگ را معرفی کنند و در مجالسی که با رعایت قوانین و مقررات ستاد کرونا برگزار می‌شود همه ما وظیفه داریم از این روحانی بزرگوار تجلیل کنیم.

ضرورت تأمین اشتغال و مسکن معلولان

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ۱۲ آذر روز تصویب قانون اساسی در سال ۵۸ گفت: این روز، روز مبارکی است که ما را باید به این اندیشه و تفکر وادار کند که این قانون مترقی تبدیل به یک گفتمان شود و همه اصول آن اجرایی شود، قانون اساسی جمهوری اسلامی در مقایسه با دیگر قانون‌های اساسی دیگر کشورها، قانونی مترقی و برگرفته از کتاب و سنت است، دارای یک مقدمه، چهارده فصل و ۱۷۷ اصل است که میثاق بزرگ ملی و دینی انقلاب اسلامی است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان بیان داشت: راه ارتقای فرهنگی و پیشرفت همه جانبه عمل به این قانون اساسی است.

حجت الاسلام شاهرخی در ادامه با اشاره به ۱۲ آذر روز جهانی معلولان بیان داشت: در جمهوری اسلامی قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب شده و حتی کمیته‌ای معرفی شده که بر اجرای این قانون نظارت کند.

وی با تاکید بر اینکه باید این کمیته هماهنگی فعال شود و دنبال کند که قانون جامع حمایت از معلولان اجرایی شود گفت: دستاوردهای معلولان عزیز را امروز در مصلای الغدیر مشاهده کردیم، کارهای فاخر و هنری که افراد سالم از انجام آنها و تولید آنها حقیقتاً ناتوان هستند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به اینکه بسیاری از معلولان با تلاش و مجاهدت به مراحل بالایی از رشد علمی، فرهنگی و معنوی نائل شده اند و حضوری مفید و ارزشمند در اجتماع دارند.

حجت الاسلام شاهرخی افزود: آنچه که معلولان عزیز به آن نیاز دارند تسهیلات برای اشتغال، تأمین مسکن، فراهم شدن ازدواج آنها، توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی خاص آنها، تأمین خدمات توانبخشی برای معلولان و کودکان استثنایی است، من چندین بار اعلام کردم که مناسب سازی امکان اداری و عمومی، خیابان‌ها، پیاده روها، امکان ورزشی و… برای معلولان باید از سوی دستگاه‌های مربوطه مورد توجه قرار بگیرد.

دانشجویان پرچمدار مبارزه با استکبار جهانی هستند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ۱۶ آذر و روز دانشجو گفت: دانشجویان به عنوان انسان‌هایی آگاه، فهیم، دانا، بصیر و تیزبین در تاریخ کشور ما نقش ارزنده و مفیدی را اجرا کرده اند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه نیکسون پس از کودتای ۲۸ مرداد به کشور ما وارد شد و دانشجویان گرامی از شروع سال تحصیلی تظاهرات و اعتراضات خود را برای ورود معاون رئیس جمهوری آمریکا اعلام کردند ادامه داد: در نهایت در روز ۱۶ آذر تظاهرات دانشجویان برای رژیم دست نشانده پهلوی قابل تحمل نبود و منجر به این شد که سه نفر از دانشجویان به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

حجت الاسلام شاهرخی گفت: مبارزات در طول سال‌هایی که منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی شد، در انقلابی که شاه آن را انقلاب سفید نامید، مبارزه با انجمن‌های ایالتی و ولایتی، مبارزه با کاپیتولاسیون، تسخیر لانه جاسوسی، حضور در دفاع مقدس و… از جمله اقدامات و نقش پررنگ دانشجویان بوده و امروز هم دانشجویان و دانشگاهیان در کنار فرهنگیان و حوزویان پرچمدار مبارزه با استکبار جهانی هستند و تلاش‌ها و مجاهدت‌های علمی دانشجویان در خودکفایی کشور که یکی از نیازهای اساسی و درجه اول کشور است، نقش مؤثر داشته اند.

راه حل رفع مشکل کم آبی لرستان تکمیل سدها است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در چند هفته اخیر درباره آب و تخصیص آب در چندین استان اتفاقاتی رخ داد، گفت: بخشی از مشکل پیش آمده مربوط به کم آبی است و بخشی هم به ضعف مدیریت بر می‌گردد که ما هر دو بخش را در خطبه هفته قبل بیان کردیم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه راه حل اساسی این مشکل عزم ملی و تقسیم کار ملی است افزود: راه حل در لرستان نیز روشن است، تکمیل سدهای نیمه تمام، اتصال شبکه آبیاری از سدها به زمین‌های کشاورزی، احداث پمپاژهای آب از رودخانه‌های دائمی به زمین‌های دیم، زهکشی مسیر آب و آبیاری قطره‌ای راه حل این مشکل است.

حجت الاسلام شاهرخی افزود: استان لرستان جز استان‌های پر بارش کشور است و نیاز نیست که از استان‌های دیگر آب برای این استان تأمین شود، ما نیاز به سدهای مخزنی مانند «معشوره» با یک میلیارد متر مکعب دخیره آب داریم، در نماز جمعه هفته گذشته هم خدمتگزار شما مردم متدین و انقلابی هم بر پیگیری دو ساله خود در این امور و امور مختلف و هم از مطالبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری و مدیران سابق و فعلی استان یاد کردم، ولی مسئله آب یک مسئله ملی است و نیازمند یک فرصت منطقی است تا دولت سیزدهم با یک برنامه ریزی کامل و علمی از این تنکنا عبور کند.

وی ادامه داد: عده‌ای در داخل و خارج از کشور در تلاش هستند با این عنوان و شعار، مردم را در مقابل قوای سه گانه و دولت قرار دهند، درخواست کردم که شیوه گفتاری، نوشتاری و رفتاری هوشمندانه باشد تا موجب تقابل، تعارض و تنش نشود و این امر هم مورد پذیرش همه مطالبه گران، کنش گران اجتماعی، فرهیختگان، اهل قلم، رسانه، خبرنگاران، خبرگزاری‌ها در فضای مجازی و حقیقی قرار گرفت که از همه شما گرامیان تشکر می‌کنم که نشان دادید که این استان لایق عنوان تدین و انقلابی گری است.

پیگیری مطالبات مردم با عزمی جدی

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید جوانان این استان همان‌هایی هستند که از ارتفاعات حاج عمران و شاخ شمیران بالا رفتند و دشمن بعثی را با جنگ تن به تن مغلوب کردند و ماشین جنگی دشمن را نابود کردند گفت: جوانان این استان همان شیران شجاعی هستند که کربلای چهار را فتح کردند و کلید فتح کربلای پنج را به دیگر لشگریان سپاه اسلام سپردند، عملیات ناکام ولفجر مقدماتی را به پیروی ولفجر هشت و تسلط بر فاو تبدیل کردند.

حجت الاسلام شاهرخی گفت: چنین مردم و جوانانی می‌دانند که با چه شیوه‌هایی مطالبات خود را پیگیری کنند تا دشمن از دست آنها عصبانی و ناکام باشد و این عصبانیت را دشمن در فضای مجازی نشان داد.

وی خطاب به مردم و نمازگزاران، اعلام کرد: کارگزاران شما در قوای سه گانه در لرستان، نمایندگان خبرگان در مجلس خبرگان رهبری و خدمت گذار شما به شیوه منطقی و مصمم با عزمی جزم، تخصیص آب و احداث سد «معشوره» و دیگر سدها، ادامه و تکمیل مسیر راه آهن، راه اندازی کارخانه‌ها و کارگاه‌های تعطیل شده و دهها کار عمران، فرهنگی و اقتصادی را برای حصول ارتقای فرهنگی و پیشرفت اقتصادی که درخواست و مطالبه مردم استان است را با جدیت و تمام و کمال دنبال خواهند کرد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان افزود: امروز هیچ تردیدی وجود ندارد که با حفظ وحدت همه خدمتگزاران، از فرصت به وجود آمده به خصوص از سفر رئیس جمهور و هیئت همراه باید نهایت بهره مندی را برای استان لرستان فراهم کرد.

کد خبر 5366537

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =