بیش از ۲۲۷۰نیاز از دستگاههای اجرایی جمع آوری شد

یک مقام مسئول در وزارت علوم گفت: در حال حاضر بیش از ۲۲۷۰ نیاز از دستگاه‌های اجرایی جمع آوری و به صورت آزمایشی در سامانه ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، جلسه بررسی روند پیشرفت فعالیت‌های انجام شده درخصوص طرح نظام ایده‌ها و نیازها (نان) با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، مدیر دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری، معاون پژوهش و فناوری و مدیر گروه تحقیق و توسعه ISC و نیز تعدادی از مشاوران وزرات علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر محمدعلی زلفی‌گل به برخی از اهداف این طرح ملی در کاربردی نمودن تحقیقات در کشور و فراهم آوردن بستری مشترک و ملی برای ارائه نیازها و ایده‌ها و ایجاد فرصت و تقویت روح نوآوری در علوم به ویژه علوم انسانی و کاربردی با توجه به ارزش‌های ایرانی‌اسلامی و تمدن‌سازی اشاره کرد.

وزیر علوم در ادامه سخنان خود به تاکید مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی، در هدایت پژوهش، به حل مسائل کنونی، آینده و نیازهای کشور، نیل به مرجعیت علمی و تکمیل زنجیره علم، فناوری، جامعه و صنعت اشاره کرد و این طرح را در راستای توسعه و نیز لزوم حرکت انقلابی در مسیر نیازسنجی برای ارکان جامعه و به منظور سازماندهی مطلوب و شناسایی نیازها، ایده‌ها، خلاقیت و نوآوری‌های علمی، اجتماعی، فنی و هنری کشور و تبدیل رویکرد مصرف‌کنندگی علمی به رویکرد نیازآفرینی و تولیدات علمی دانست.

گفتنی است نظام ایده ها و نیازها (نان)، از جمله برنامه‌های پیشنهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس شورای اسلامی بوده است.

سپس دکتر علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در خصوص طرح نان، به تشکیل چند تیم مشورتی و تخصصی و اجرایی جهت پیگیری، برنامه‌ریزی، تدوین و تشکیل مقدمات اجرای طرح مذکور اشاره کرد.

به گفته وی، برگزاری جلسات و شوراها؛ از جمله برگزاری اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری نظام ایده‌ها و نیازها (نان) با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی کشور در ششم دی ماه سال جاری از دیگر کارهای انجام شده است.

دکتر دهقانی رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فنآوری ( ISC ) و دبیر شورای سیاست‌گذاری نظام ایده‌ها و نیازها نیز در ادامه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده دبیرخانه نان در طول این مدت کوتاه از جمله برگزاری چند جلسه کمیته مشورتی این نظام، برگزاری نشست‌های تخصصی با اعضای کمیته اجرایی سامانه و پیگیری و مکاتبه برای دریافت کلیه اطلاعات از سامانه‌ههی موجود در کشور از جمله تاپ، ساتع و ساجد ارائه کرد.

در ادامه این جلسه، دکتر رضایی‌فر مدیر دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۲۷۰ نیاز از دستگاه‌های اجرایی جمع آوری و به صورت آزمایشی در سامانه ثبت شده است، از جمع‌آوری اطلاعات حدود ۸۰ هزار ثبت اختراع به عنوان ایده در چند روز آینده خبر داد.

سپس دکتر قیصری رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و دکتر عبدالهی معاون رئیس بنیاد علم ایران ضمن تأکید بر لزوم اجرای طرح، به ارائه پیشنهادات و تبادل نظر در خصوص ارکان آن پرداختند.

در ادامه نسخه اولیه سامانه نان توسط مدیر تحقیق و توسعه ISC و قابلیت‌های آن ارایه گردید. از جمله قابلیت‌های این سامانه لزوم سادگی در ورود اطلاعات و امکان ثبت نیاز و ایده به شکلی کاربرپسند از اشخاص حقیقی و حقوقی، لزوم بهره‌برداری از هوش مصنوعی در پیاده‌سازی با توجه به پیش‌بینی گسترده کاربران، ایجاد ارتباط مستقیم با پایگاه داده ISC به منظور دستیابی به اطلاعات پژوهشگران کشور و جهان اسلام و ارسال هشدار در مراجعه به سامانه و … است.

در این جلسه نقطه نظرات همه افراد در خصوص ابعاد مختلف و به خصوص جایگاه حقوقی «نظام نیازها و ایده‌ها» بر مبنای مذاکرات شورای سیاست‌گذاری این نظام با رویکرد به عدم ساختارسازی جدید بررسی شد.

گفتنی است، در نماد نظام ایده‌ها و نیازها "نان" از دو رنگ مختلف به عنوان ایده و نیاز استفاده شده است. این نماد به صورت فرم بی‌نهایت به عنوان یک چرخه پویای نامتناهی و همچنین به هم‌آمیختگی و هم‌بستگی دو گروه ایده و نیاز طراحی شده است. نماد حاوی کلمه "نان" به عنوان برند اصلی است.

کد خبر 5403063

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =