فراهم شدن بستر افزایش جذب دانشجوی خارجی در سیستان و بلوچستان

زاهدان - مدیرکل امور اتباع و مهاجرین استانداری سیستان و بلوچستان گفت: بستر افزایش جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های سراسر استان فراهم می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، منصور سعیدی، صبح یک شنبه با رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان در راستای مهیا کردن بستر افزایش جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های سراسر استان سیستان و بلوچستان ملاقات کرد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین استانداری سیستان و بلوچستان در این دیدار اظهار داشت: نخستین مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی در کشور در محل اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان، جهت جذب پژوهش‌ها و دیدگاه‌های علمی برای پیدا کردن راهکارهای عالمانه و کاهش آسیب‌های احتمالی مترتب بر حضور غیرقانونی اتباع در استان و آموزش این قشر دایر شده است.

وی افزود: در شرایط کنونی به جهت جهانی شدن اقتصاد، فرهنگ و فناوری، جذب دانشجویان خارجی موجب مشارکت فعال در روند جهانی شدن تولید علم و تسهیل انتقال فناوری و غنی شدن فرآیند آموزش در کشور می‌شود علاوه بر آن جذب دانشجوی خارجی یکی از معیارهای مهم در رنکینگ سطح بین‌المللی بوده و نقش کلیدی در ارتقا سرمایه انسانی و توسعه کشور دارد.

وی ادامه داد: مهیا بودن بستر جغرافیایی سیستان و بلوچستان به لحاظ همسایگی با دو کشور افغانستان و پاکستان و همچنین نگاه فرصت محور استاندار معزز و اینجانب نسبت به مهیا شدن بستر جذب نخبگان علمی و اقتصادی از بین اتباع خارجی در استان طلب می‌کند رابطه میان این ادراه کل با مؤسسات آموزش عالی بیش از پیش تقویت گردد.

سعیدی اذعان داشت: به دلیل ممنوعه بودن سیستان و بلوچستان به لحاظ اسکان اتباع خارجی در استان همواره بیشتر نگاه‌ها به این قشر نگاهی صرفأ امنیتی بوده است اما با توجه به رویکرد دولت وقت در خصوص داشتن دیدگاهی رئوفانه اسلامی و انسانی به مهاجرین لازم است، از این پس ضمن رعایت ملاحظات امنیتی، به این قشر نگاهی واقع گرایانه و فرصت محور به ویژه در جهت رفع ممنوعیت جذب دانشجو داشت کما اینکه تاکنون تلاش‌های زیادی در راستای رفع این معضل انجام شده است و امید می‌رود به دنبال موافقت نظر مثبت شورای تأمین استان و کمیته ساماندهی اتباع خارجی رفع ممنوعیت جذب دانشجو در کمیته دائمی سازمان امور بین الملل دانشجویان خارجی نیز مورد تأیید قرار گیرد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین استانداری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: با توجه به بافت متنوع و متکثر در استان لازم است تدابیری اندیشیده شود تا اساتید دانشگاه‌های استان در خصوص تعیین موضوع پایان نامه‌های دانشجویان اتباع خارجی ملاحظات بیشتری در نظر بگیرند.

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه ضمن قدردانی و تشکر از نگاه مثبت اندیش آقای سعیدی در حوزه جذب و تربیت سرمایه انسانی خارج از کشور بیان داشت: جذب دانشجویان خارجی، یکی از مهم‌ترین سیاست‌های پیشرفت و توسعه در کشورهای علمی دنیا به حساب می‌آید و پرداختن بیشتر به این موضوع نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی استان در دانشگاه‌های سیستان و بلوچستان تاکنون مغفول بوده که امید می‌رود با دیدگاه علمی و مصلحت اندیش مدیریت جدید اداره کل اتباع خارجی این معضل رفع و شاهد پیشرفت در حوزه علمی و جذب دانشجویان نخبه خارجی در دانشگاه‌های استان باشیم.

وی افزود: متأسفانه با شیوع گسترده کووید ۱۹ در سراسر کشورهای جهان، دانشگاه سیستان و بلوچستان هم در بحث پذیرش و جذب دانشجو خارجی با کاهش چشمگیری مواجه بوده است و امید می‌رود با انجام واکسیناسیون گروهی در ترم تحصیلی جدید شاهد افزایش ثبت نام دانشجویان خارجی در این دانشگاه باشیم.

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان ادامه داد: با توجه به ورود طالبان به کشور افغانستان و مشکلات حاکم در کشور مذکور، در صورت رفع ممنوعیت از تمام دانشگاه‌های استان قطعأ زمینه برای جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های استان مهیا می‌شود.

وی تاکید کرد: این دانشگاه همواره با دانشجویان خارجی که وارد دانشگاه می‌شوند با احتیاط و آکادمیک دانشگاهی برخورد می‌کند و تمام بسترهای لازم در حوزه رشته‌های تحصیلی و امکانات رفاهی و تحصیلی برای دانشجویان خارجی را فراهم کرده است.

رضایی بیان کرد: اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی می‌تواند تأثیر شگرفی در خصوص اطلاع رسانی در خارج از مرزهای ایران در حوزه جذب دانشجوی خارجی داشته باشد و قطعاً تعامل همسو این ارگان با مراکز آموزش علی می‌تواند زمینه را برای ارتقا منابع علمی و اقتصادی در استان فراهم کند.

وی گفت: هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌ها گزاف است و بسیاری از دانشجویان این دانشگاه به دلیل آنکه دانشجوی تمام وقت محسوب می‌شوند، نمی‌توانند برای تأمین هزینه‌های تحصیل و معیشت خودشان در مشاغل تمام وقت مشغول به کار شوند لذا اکثریت آنها با مشکل تأمین شهریه مواجه هستند و لازم است در این خصوص نیز از حمایت‌های سازمان‌های ببن الملل نیز بهرمند شد.

گفتنی است، در پایان این جلسه مقرر شد جهت ادامه تعاملات محورهایی که تحقیق و پژوهش در آنها برای اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی حائز اهمیت است احصاء شده و به امور بین الملل دانشگاه تقدیم تا از ظرفیت دانشجویان و اساتید رشته‌های مرتبط استفاده و پایان نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی برون سازمانی به این سمت هدایت شوند.

کد خبر 5406782

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha