اجزای یک سیستم باید ارتباط و تعامل منطقی باهم داشته باشند

زنجان-رئیس جدید مرکز تحقیقات کشاورزی استان زنجان گفت: اجزای یک سیستم باید ارتباط و تعامل منطقی باهم داشته باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر نادر عباسی روز دوشنبه در آئین تکریم و معارفه رؤسای پیشین و جدید مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان با تبریک سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) با اشاره به اینکه مسئولیت در هر سطحی که باشد یک امانت گران‌بها است، گفت: به تعبیر مقام معظم رهبری مسئولیت یک فرصت کوتاهی است و شایسته است که افراد از لحظه‌لحظه این فرصت‌ها در رفع مشکلات استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه مأموریت اصلی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و مراکز تابعه استانی افزایش ضریب نفوذ دانش در عرصه‌های تولیدی است گفت: این امر به دو صورت انجام می‌شود. نخست انجام پژوهش‌های بنیادی و تولید علم و نوآوری است و وجه دوم نیز قرار گرفتن در کنار بخش‌های اجرایی وزارت متبوع و همکاری با آنها در حل مشکلات اجرایی است، مأموریتی که قانون‌گذار تعیین کرده است

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی استان زنجان با اشاره به رویکرد اصلی خود در برنامه ریزی های مربوط به مدیریت مرکز مبنی بر بهره گیری از رویکرد سیستمی یا تفکر سیستمی اضافه کرد: سیستم ترکیبی از اجزاست که برای رسیدن به یک هدف مشخص باهم تعامل دارند.

عباسی با اشاره به اینکه هر سیستم ویژگی‌های خاص به خود را دارد، افزود: اجزای سیستم باید ارتباط و تعامل منطقی باهم داشته است؛ همان‌طور که جهان هستی، بدن انسان و ساعت یک سیستم هستند.

وی تصریح کرد: اگر تعامل بین اجزای سیستم وجود نداشته باشد، این اجزا به یک مجموعه تبدیل خواهند شد که بسیار ناکارمد خواهد شد گویی که قطعات یک خودرو را کنار هم چیده باشند.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه جهان هستی بزرگ‌ترین سیستم است، اضافه کرد: اجزای جهان هستی با هم مرتبط هستند و در تعاملی هستند که بر روی‌هم تأثیر می‌گذارند.

عباسی تصریح کرد: یک نگاه دیگر سیستمی هم وجود دارد که آن تفکر در امتداد زمان و دوراندیشی است. چرا که هر تصمیم یا اقدامی پیامدهای مختلفی دارد و در انجام هر تصمیمی باید با دور اندیشی پیامدهای آن را سنجید. بطوریکه بسیاری از گرفتاری‌ها و مشکلات امروزی ناشی از عدم تفکر سیستمی دیروزی ما در شناسایی و حل مسائل است.

رئیس سابق مرکز تحقیقات کشاورزی استان زنجان نیز در ادامه با بیان اینکه این مرکز طرح‌های تحقیقاتی متعددی طی سال‌های اخیر انجام داده است، یادآور شد: تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش زیتون روغنی و کنسروی در مرکز تحقیقات کشاورزی استان زنجان انجام شد و تعامل با بخش خصوص و آموزش و پژوهش در این زمینه صورت گرفت.

مرادی با بیان اینکه تکمیل و راه اندازی زنجیره پرورش گوسفند افشاری چند قلو زاه بوده است و زیرساخت‌های مورد نیاز در این زمینه صورت گرفت، افزود: فراهم نمودن زنجیره پرورش بلدرچین در استان از اقدامات مهم این مرکز است.

وی از اخذ مجوز راه اندازی مرکز رشد و فناآوری کشاورزی استان زنجان خبرداد و ادامه داد: ۱۱ شرکت نوآوری و فناوری کشاورزی در استان فعال هستند.

دکتر نادر عباسی دارای دکترای مهندسی آب با مرتبه استادی و عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی است که پیش از مسئولیت معاونت دفتر امور پژوهشی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی را عهده دار بوده است. مسئولیت معاونت پژوهش و فناری موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی کشور و رئیس بخش مهندسی آبیاری و زهکشی موسسه مذکور را در کارنامه مدیریتی خود دارند.

کد خبر 5407340

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =