کشاورزان ایلامی چشم انتظار اجرای مصوبات سفر رئیس جمهور

ایلام-طرح های مهمی در حوزه کشاورزی در سفر رئیس جمهور به استان ایلام مصوب شد که در صورت اجرایی شدن می تواند بخش مهمی از مشکلات کشاورزان استان را حل کند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: کشاورزی به عنوان مهمترین بخش برای توسعه و اشتغال در استان ایلام به شمار می‌رود، در این استان بیش از ۵۵ هزار بهره بردار کشاورزی فعال است.

کشاورزی استان ایلام همچنان روال سنتی خود را طی کند و اکثر اراضی استان دیم هستند، در سفر رئیس جمهور مصوبات خوبی برای توسعه فعالیت‌های کشاورزی در استان مصوب شده که در صورت اجرایی شدن می‌تواند بخش مهمی از مشکلات استان و کشاورزان را حل کند.

کشاورزان استان با بسیاری از مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند

یکی از کشاورزان ایلامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ایلام یکی از استان‌های مهم در زمینه دامداری، دامپروری و کشاورزی است و با وجود اینکه در بسیاری از محصولات این استان تولیدکننده است، اما دامداران و کشاورزان استان با بسیاری از مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.

محمد نادری افزود: یکی از مشکلات دامداران کمبود علوفه با وجود خشکسالی‌های پی در پی است، همچنین کشاورزان در برخی شهرستان‌ها به دلیل نبود ایستگاه‌های پمپاژ به دلیل خشکسالی با مشکلات زیادی مواجه هستند، زمین‌های آنها خشک شده و متأسفانه مسئولی نیست که برای آنها چاره اندیشی کند.

توجه ویژه به کشاورزی استان ایلام در سفر رئیس جمهور

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در سفر ریاست جمهوری به استان ایلام اعتبارات خاصی به بخش کشاورزی استان اختصاص یافته است.

محمد علی اقدسی بیان کرد: در استان ایلام پروژه‌های زیادی در بخش آب و خاک به خصوص ایستگاه‌های تأمین آب از سنوات پیش شروع شده که عمده این پروژه‌ها به دلیل کمبود اعتبار و بالارفتن هزینه‌ها هم اکنون به صورت نیمه تمام در سطح استان مانده‌اند.

کشاورزان ایلامی چشم انتظار اجرای مصوبات سفر رئیس جمهور

وی افزود: پروژه‌های بزرگی در بخش آب و خاک در استان از جمله ایستگاه‌های پمپاژ و سامانه گرمسیری در دست اجراست که در صورت تکمیل شدن باعث تحول در حوزه کشاورزی استان می‌شوند.

اختصاص ۹۸ میلیارد تومان برای کشاورزی ایلام

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام بیان کرد: خوشبختانه در سفر ریاست جمهور به استان مجموعاً در بخش کشاورزی حدود ۹۸ میلیارد تومان اعتبار به استان اختصاص داده شده که این اعتبار عمدتاً در خصوص پروژه‌های نیمه تمام است.

اقدسی افزود: ۵۰ میلیارد تومان این اعتبار به تکمیل و راه اندازی ۹ ایستگاه پمپاژ در مناطق مختلف استان اختصاص یافته که دارای پیشرفت فیزیکی بین ۴۰ تا ۸۰ درصد هستند، قرار شده بخشی از این پروژه‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰ و بخشی در سال ۱۴۰۱ به بهره برداری برسند.

وی عنوان کرد: با بهره برداری از این پروژه‌ها توسعه اراضی آبی را در استان خواهیم داشت، علاوه بر این برای بحث توسعه باغات و بحث زیرساخت مجتمع گلخانه‌ها در استان حدود ۳۰ میلیارد تومان نیز اعتبار برای این دو بخش از محل سفر اختصاص داده شده است.

اختصاص ۱۵ میلیارد تومان برای توسعه راه‌های عشایر

وی تصریح کرد: زمینه برای توسعه باغات در اراضی شیب دار و ساخت مجتمع‌های بزرگ گلخانه‌ای در استان هم اکنون به خوبی فراهم شده است.

وی ادامه داد: حدود ۱۵ میلیارد تومان نیز به بخش عشایری استان اختصاص داده شد که برای بهسازی راه عشایر عمدتاً درنظرگرفته شده است.

کشاورزان ایلامی چشم انتظار اجرای مصوبات سفر رئیس جمهور

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام اضافه کرد: همچنین حدود ۳ میلیارد تومان نیز برای بحث خرید تانکر آبرسان برای عشایر اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۳ میلیارد تومان نیز تسهیلات ارزان قیمت برای خرید ۲۵۰ دستگاه پنل خورشیدی برای عشایر اختصاص داده شده است، افزود: اخیراً حدود ۳۰ درصد از اعتبارات این سفر به استان اختصاص پیدا کرده که به زودی عملیات اجرایی کار را شروع می‌کنیم.

برنامه ریزی برای افزایش تولیدات مرغ و تخم مرغ در استان ایلام

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام با اشاره به ظرفیت‌های تولیدات کشاورزی در استان، گفت: در استان ایلام ۳۸۴ واحد مرغداری وجود دارد که سالانه ۵۱ هزار تن گوشت مرغ تولید می‌کنند، در حالی که مصرف مرغ در استان حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار تن است.

اقدسی اضافه کرد: بیش از ۲ برابر نیاز استان در حال حاضر مرغ در استان تولید می‌شود و هم اکنون علاوه بر تأمین مرغ استان، مازاد مرغ به استان‌های خوزستان، کرمانشاه و همچنین تهران ارسال می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر ۲ واحد تولیدکننده مرغ تخم گذار در سطح استان ایلام وجود دارد که این دو واحد نمی‌توانند نیاز کل استان تأمین کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام افزود: این واحدها حدود ۲۵ درصد نیاز استان را تأمین می‌کنند.

با توجه به ظرفیت‌های حوزه کشاورزی، دامداری، دامپروری در استان ایلام نیاز است اعتبارات سفر رئیس جمهور پیگیری شود تا بخش مهمی از مشکلات استان برطرف شود.

کد خبر 5407542

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =