اطلاعات سازمان نقشه برداری در اجرای پروژه‌های عمرانی استفاده شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: داشتن نقشه و اطلاعات مکانی بهنگام و مستمر از کشور زمینه‌ساز توسعه و آبادانی کشور خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور، سید مسعود میرکاظمی به مناسبت برگزاری بیست و ششمین همایش و نمایشگاه ملی مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی در پیامی اظهار داشت: توسعه پایدار یا توسعه همه جانبه و متوازن کشور مترادف با برقراری عدالت در همه زمینه و برخورداری همه آحاد مردم از امکانات و قابلیت‌های کشور است.

وی ادامه داد: از آنجایی که بسیاری از اطلاعات در دنیای امروز دارای مؤلفه مکانی هستند مهندسی نقشه برداری با مرتبط ساختن برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات کلان با موقعیت مکانی و به عبارتی با مردم نقش کلیدی در استفاده از منابع، هدایت سرمایه گذاری‌ها و توسعه پایدار در کشور دارد.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه حق برخورداری تمام مردم از امکانات و منابع به معنای آبادانی همه کشور است که در گرو داشتن اطلاعات کافی از نقاط کشور است گفت: داشتن نقشه و اطلاعات مکانی بهنگام و مستمر از کشور زمینه‌ساز توسعه و آبادانی کشور خواهد بود هر چند داشتن اطلاعات مکانی مطلوب از کشور تلاش بیشتر متخصصان را می‌طلبد.

میرکاظمی گفت: با توجه به تحقیقات گسترده فناوری و پیشرفت‌های بسیار در بخش‌های جمع، پردازش و ارائه اطلاعات کافی، تلاش‌ها زمانی به نتیجه می‌رسد که تمام بخش‌های مرتبط حوزه مهندسی نقشه برداری ضمن انجام وظایف خود با هماهنگی کامل در یک چارچوب منسجم با یکدیگر همکاری کنند که سازمان برنامه و بودجه و سازمان نقشه برداری کشور با سیاست گذاری، راهبری، هماهنگی، تأمین بودجه و مدیریت برای تمام حوزه مهندسی نقشه برداری وظیفه سنگینی بر عهده دارند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با انتقاد از عدم درک درست از جایگاه سازمان نقشه برداری در سازمان برنامه و بودجه گفت: سازمان نقشه برداری و صاحبان این صنعت باید مأموریت خود را در مقیاس عمومی تبیین کنند جایگاه این سازمان با تعریف درستی که در سازمان برنامه و بودجه تدارک دیده شده اما باید دید تا چقدر در برنامه ریزی و توزیع منابع نقش ایفا کرده و این پرسش جدی است. آنچه ما امروز از مشکلات و ناهنجاری‌های اقتصادی اجتماعی پیش رو داریم میراث همین قسمت‌ها است.

میرکاظمی ادامه داد: عدالت در توزیع منابع نیازمند شناخت صحیح مکانی و هندسی از جغرافیای درون و برون مرزی است. ویژگی‌های خاص همسایگان نزدیک و دور در استان‌های مرزی می‌تواند عامل مهمی در توزیع بودجه و تنظیم برنامه‌های توسعه استان‌ها باشد.

معاون رئیس جمهور گفت: شکی نیست که این نقشه‌ها و اطلاعات مکانی ضمن ایفای نقش زیرساختی برای توسعه پایدار و بکارگیری در برنامه‌ها و پروژه‌های عمرانی کشور، طرح‌های کلان مانند آمایش سرزمین، حدنگاری، مدیریت بهینه مسائل محیط زیستی منابع طبیعی و مدیریت بحران نقشه زیربنایی پشتیبانی از شهروندان و کسب و کارها دولت الکترونیک ایفا می‌کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: دولت سیزدهم مصمم است حل مشکلات کشور را دانش پایه دنبال کند نگاه دولت پیشرفت متوازن و تمرکززدایی است.

کد خبر 5430818

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha