صلح جهانی عامل مهمی در پیشرفت زنان است

عضو هیئت رئیسه مجمع نمایندگان زن پارلمان های اتحادیه بین المجالس گفت: محیطی که صلح جهانی را ارتقا دهد، عامل مهمی در پیشرفت زنان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، الهام آزاد، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو هیات رئیسه مجمع نمایندگان زن پارلمان‌های اتحادیه بین المجالس (IPU) در یکصد و چهل و چهارمین نشست اتحادیه بین المجالس در سخنرانی خود در نشست مجمع زنان با موضوع بازاندیشی در فرایند صلح پایدار، اظهار داشت: کرامت انسانی نیازمند سازوکارهای عملی برای تحقق آرمان‌های والای بشری یعنی صلح و امنیت، رفع تبعیض و احترام به شأن انسانی است و بنیاد آزادی، عدالت و صلح در جهان بر پایه شناخت ارزش ذاتی و حقوق مساوی سیاسی و مدنی تمام اعضای خانواده بشری استوار است.

وی با اشاره به برقراری عدالت زنان و مردان به عنوان موضوعی مرتبط با حقوق بشر و شرط عدالت اجتماعی و نیز پیش‌شرط ضروری و بنیادین برابری، توسعه و صلح افزود: محیطی که صلح جهانی را ابقا نماید و حقوق بشر، دموکراسی و حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات، مطابق اصول عدم تهدید و همچنین عدم کاربرد زور علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی و اصل احترام به حق حاکمیت را که در منشور سازمان ملل متحد مندرج است، ارتقا بخشد، عامل مهمی در پیشرفت زنان است.

نماینده مردم نائین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بدون مشارکت زنان و دختران و گنجاندن چشم‌اندازهای جنسیتی در فرآیندهای رسمی و غیر رسمی صلح، صلح پایدار ایجاد نخواهد شد. زنان از دیرباز نقش به سزایی در ترویج صلح، اقدامات آشتی‌جویانه و اعمال نفوذ و سازماندهی صلح و خلع سلاح ایفا نموده‌اند.

وی همچنین بیان کرد: مشاوره با گروه‌ها و شبکه‌های زنان و درک هنجارها و رسوم جنسیتی در یک جامعه می‌تواند در خصوص مناقشات شناخت لازم را ارائه دهد، اما برخی از سازمان‌های بین‌المللی همواره دانش تجربه و دخالت غیررسمی در فرآیندهای صلح را به رسمیت نشناخته و مورد استفاده قرار نداده‌اند.

نماینده زنان مجالس منطقه آسیا_اقیانوسیه در پایان بر ضرورت اقدام به ایجاد کارشیوه‌ای که در آن نه تنها عدالت جنسیتی تضمین گردد، بلکه همچنان چالش‌های ویژه جنسیتی را نیز برملا سازد، تاکید کرد.

کد خبر 5450898

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha