۳ هزار آزمایشگاه پزشکی درگیر کرونا بودند/ وضعیت تولید کیت

رئیس و اعضای هیات مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی، به تشریح وضعیت آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی کشور پرداختند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شهروز همتی رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی، در نشست خبری سیزدهمین کنگره بین المللی و نوزدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی، با اشاره به فعالیت و مشارکت ۳ هزار آزمایشگاه تشخیص پزشکی در دوران پاندمی کرونا، اظهار داشت: اکنون تست کرونا فقط در ۴۰۰ آزمایشگاه تشخیص پزشکی کشور انجام می‌شود.

رئیس کنگره ادامه داد: در ابتدای شیوع کرونا تنها سه آزمایشگاه تست کرونا را انجام می‌دادند.

همتی با اشاره به آثار تحریم‌ها در حوزه آزمایشگاهی کشور، تصریح کرد: ابتدا تشخیص کرونا با آنفلوانزا اشتباه گرفته می‌شد.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد آزمایشگاه‌ها در مناطق مختلف کوچک هستند، گفت: در سال گذشته ۲۰ آزمایشگاه در تهران تعطیل شد.

همتی با انتقاد از حذف ارز ترجیحی در مسیر فعالیت آزمایشگاه‌ها، خاطرنشان کرد: این اقدام باعث بالا رفتن ۸ برای قیمت کیت‌های خارجی و ۲.۵ برابری کیت داخلی می‌شود.

در ادامه، سید مهدی بوترابی دبیر بین الملل کنگره سیزدهم علوم آزمایشگاهی اظهار داشت: در دوران شیوع کرونا ۱۵ تا ۲۰ میلیون کیت کرونا و ۱۰ میلیون کیت تست سریع در داخل کشور تولید شد.

وی با اشاره به حضور ۱۷ سخنران از کشورهای آمریکا، کانادا و آلمان، سوئیس و هلند در این کنگره، بیان داشت: کیفیت کیت کرونا تولید داخل قابل مقایسه با نمونه‌های خارجی است.

بوترابی با بیان اینکه تنها یک درصد آزمایش‌ها نیاز به انجام در خارج از کشور دارد، متذکر شد: این میزان مربوط به آزمایش‌های فوق تخصصی است.

امیر حسن زرنانی دبیر علمی سیزدهمین کنگره بین المللی ارتقا کیفیت خدمات علوم آزمایشگاهی با اشاره به اینکه هدف این کنگره ارتقا کیفی خدمات است، افزود: بیش از ۱۰۰ شرکت مختلف آخرین فناوری‌های این حوزه را ارائه خواهند کرد.

وی با اشاره به برگزاری حضوری و وبیناری این کنگره از ۲۷ تا ۳۱ اردیبهشت, گفت: انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی متولی ۲ هزار آزمایشگاه در کشور است.

زرنانی با اشاره به تأسیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی در سال ۷۱، خاطرنشان کرد: این انجمن پروژه تعیین محدوده‌های مرجع ایرانی در برگه‌های آزمایشگاهی را انجام داده است که یک پروژه ملی است و ظرف دو سه ماه آینده منتشر می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت فناوری‌های جدید مانند هوش مصنوعی در آزمایشگاه‌ها، ابراز داشت: اکنون هوش مصنوعی وارد کار شده و یکی از موضوعات مهم این کنگره استفاده از هوش مصنوعی در انجام آزمایش است.

دبیر علمی سیزدهمین کنگره ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی با بیان اینکه مصرف الکل و مواد مخدر در جوانان یکی از چالش‌های ماست و این موضوع از مباحث این کنگره است، ابراز کرد: بعد از کرونا نیز دنیا شاهد بیماری‌ها و ویروس‌های مختلف خواهد بود.

کد خبر 5491109

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha