جزئیات جلسه مهم کمیسیون/ مسائل غیرهسته‌ای راقابل مذاکره نمی‌دانیم

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: روند مذاکرات در جلسه امروز بررسی شد و تاکید شد که ایران مسائل غیر هسته‌ای را قابل مذاکره نمی داند.

ابوالفضل عمویی در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس امروز با شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر امور خارجه، رئیس تیم مذاکره کننده هسته‌ای، رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون سازمان در موضوع مذاکرات هسته‌ای جلسه‌ای را برگزار کردند.

وی بیان کرد: در این جلسه علی باقری، مذاکره کننده ارشد کشورمان روند مذاکرات اخیر را تشریح کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر اساس گزارش ارائه شده، در جریان مذاکرات هدف انتفاع اقتصادی و رفع موانع تجارت خارجی کشورمان، از جمله رفع تحریم‌های غیرقانونی فروش نفت و دسترسی بانکی به منابع آن با جدیت دنبال شده و می‌شود. همچنین حفظ چارچوب برنامه هسته‌ای صلح آمیز از اصول جمهوری اسلامی در جریان مذاکرات است.

عمویی گفت: اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی هم در این نشست، به تشریح ابعاد فنی متن مذاکراتی پرداخت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مذاکرات هسته‌ای، طرف بر اساس منطق جمهوری اسلامی، اصل دو موضوع راستی آزمایی رفع تحریم‌ها و ارائه تضمین را پذیرفته است و اساس توانمندی‌های هسته‌ای کشورمان حفظ خواهد شد.

عمویی گفت: رفع تحریم‌های که ترامپ با خروج از برجام آنها را مجدداً اعمال کرد و همین طور فرامین اجرایی تحریمی دوره ترامپ از خواسته‌های اساسی ایران بوده است که باید در متن نهایی در نظر گرفته شود.

وی اظهار داشت: در این جلسه تاکید شد این مذاکرات صرفاً در چارچوب برجام است و ایران مسائل غیرهسته‌ای را قابل مذاکره نمی‌داند. حل و فصل مسائل باقیمانده پادمانی هم از مطالبات ایران در مذاکرات است.

عمویی گفت: شمخانی هم با تشریح پاسخ ارسالی جمهوری اسلامی به پیشنهادهای مو را برای جمع‌بندی مذاکرات، تاکید کرد قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی، نقش مهمی در پیشبرد منافع ملی داشت و در ادامه روند مذاکرات و برنامه هسته‌ای کشور نظر نمایندگان ملت مهم خواهد بود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: حل و فصل مسائل باقیمانده پادمان بین ایران و آژانس از مطالبات جدی ایران در مذاکرات هست و طرف اروپایی برای آن پیشنهادهایی را ارائه داده است.

در این جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی ضمن طرح سوالاتی درباره ابعاد مذاکرات هسته‌ای و متون رد و بدل شده، بر پیگیری منافع ملی و قانون اقدام راهبردی به جهت کسب انتفاع اقتصادی مردم از خروجی مذاکرات تأکید کردند.

کد خبر 5565081

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha