به تخلفات روسای جمهور رسیدگی‌ می‌کنیم

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه رسیدگی به تخلفات روسای جمهور از وظایف دیوان محسوب می‌شود، گفت: هیچ گزارشی تاکنون در این رابطه واصل نشده است. اگر موردی باشد رسیدگی می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم در جمع خبرنگاران گفت: در رابطه با محتوا و ماهیت خبر باید گفت که خبر باید واقع بینانه باشد چرا که خبرنگاران، واقع نگر هستند.

وی با بیان اینکه خبر باید امید بخش باشد، گفت: ضمن اینکه مطلبی را خبرنگار بیان می‌کند باید به امید بخشی آن توجه کند. صرف نقل قول خیلی خاصیت ندارد و خبر باید جهت گیری سازنده داشته باشد.

مرتضوی مقدم افزود: خبرنگار باید قدرت تحلیل داشته باشد و به موضوع امانت داری هم توجه کند.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه یک خبر نادرست قضائی ممکن است التهاب عظیمی در کشور به پا کند، گفت: به عنوان مثال باید در موضوع رسیدگی مجدد و تجویز اعاده دادرسی در خبرها دقت کرد.

وی در خصوص نظارت بر آرای قضائی به عنوان وظیفه مهم دیوان عالی کشور گفت: علاوه بر این موضوع هر هفته سه شنبه‌ها هیأت عمومی به موضوع اختلاف آرای صادره از شعب، رسیدگی می‌کند. یک نوع نظارتی هم که در چند سال اخیر صورت دادیم، حضور در دادگاه‌ها است.

مرتضوی مقدم در ادامه به موضوع ملاقات مردمی اشاره و تصریح کرد: دیوان عالی چون مرجع ناظر بر احکام است، موارد مطروحه را به دقت مورد بررسی قرار می‌دهند.

در سال گذشته، ۹۰ هزار پرونده در دیوان مختومه شده است

وی افزود در سال ۱۴۰۰، ۹۶ هزار مورد ورودی پرونده‌های ما بوده که این تعداد پرونده‌های فرجامی محسوب نمی‌شود. از این تعداد ۹۰ هزار پرونده مختومه شده است. پایان سال ۱۴۰۰ با مانده‌های قبل ۱۲ هزار پرونده موجود داشتیم.

رئیس دیوان عالی کشور ادامه داد: در خرداد ورودی ما ۸ هزار و ۳۰۰ و مختومه‌ها بیش از ۷ هزار بوده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه رسیدگی به تخلفات رئیس جمهور از وظایف دیوان عالی محسوب می‌شود، در دهه اخیر و با توجه به تغییر چندین دولت آیا گزارشی در رابطه با تخلفات رؤسای جمهور در دیوان عالی رسیدگی شده است یا خیر گفت: اگر چنانچه گزارشی به دیوان عالی کشور ارسال شود رسیدگی می‌کنیم.

مرتضوی مقدم افزود: البته قانون، تکمیل این نوع پرونده‌ها را بر عهده دادستانی قرار داده است که با کیفرخواست به دیوان عالی کشور تقدیم می‌کند.

رئیس دیوان عالی کشور ادامه داد: این موضوع طبق قانون بر عهده ما است و اگر موردی باشد رسیدگی می‌کنیم.

مرتضوی‌مقدم در خصوص زیاد بودن صدور آرای خلاف بین هم گفت: این‌طور نیست که بگوئیم آرای خلاف بین زیاد است و باید گفت که در بسیاری از موارد، خلاف شرع بین نیست بلکه اختلاف نظر است.

وی افزود: خلاف شرع بین این است که هر قاضی رأی را ببیند بگوید که بین است و با منابع فقهی در تعارض است.

مرتضوی مقدم با بیان اینکه یک رأی خلاف بین هم که صادر شود زیاد است، گفت: آرای خلاف بین زیاد نیست اما حتی یک مورد هم زیبنده نیست‌.

پرونده گوهرناز قم آماده صدور رأی است

رئیس دیوان عالی کشور در ادامه درباره پرونده گوهرناز قم گفت: این پرونده در شعبه اول دیوان عالی کشور در حال رسیدگی است و آماده صدور رأی است و به‌زودی اعلام می‌شود.

وی درباره بخشنامه اخیر دیوان عالی در خصوص بزه تغییر کاربری اراضی، که خطاب به رؤسای دادگستری ابلاغ شده بود، گفت: اختلافی بین دادگاه‌ها ایجاد شده بود در خصوص اینکه جرم تغییر کاربری آنی است یا اینکه مستمر؟ یعنی اگر چند سال از وقوع بزه بگذرد آیا می‌شود او را مجازات کرد؟ برخی دادگاه‌ها می‌گفتند که اگر سه سال از زمان وقوع مجازات‌های درجه هفت بگذرد دیگر نمی‌شود آن را تعقیب کرد، در مقابل برخی دادگاه‌ها اعلام کردند که بزه مستمر است و قابلیت تعقیب در سال‌های بعد را هم دارد.

وی افزود: هیئت عمومی جلسه داد و اکثریت اعلام کردند که بزه آنی است. ممکن بود این وحدت‌رویه باعث سو استفاده برخی شود، به این دلیل بخشنامه‌ای صادر کردیم و نکاتی متذکر شدیم از جمله اینکه اعضای شورای حفظ حقوق بیت‌المال موضوع را تبیین کنند که در اعلام گزارش تغییر کاربری‌ها سهل‌انگاری نشود.

رئیس دیوان عالی کشور در ادامه این نشست گفت: در پرونده‌هایی که به تقاضای شخصی که در آن برای چند جرم چندین محکومیت گرفته و نیاز به تجمیع پرونده دارد، نگران بودیم که اوراق ممکن است در زمان ارجاع پرونده به دیوان گم شود و به این علت بخشنامه کردیم که پرونده را نفرستند و اجرای احکام خلاصه‌نویسی و آن را به ما مکتوب ارسال کند تا ما رأی دهیم.

کد خبر 5567434

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
   0 0
   همه روساي جمهور يا فقط بعضي هاشون كه باهاش مخالفين؟!